index2.php_option=com_content_task=view_id=1101_lang=finnish.html.xml
Vaalilautakunta tiedottaa
Válgalávdegoddi dieđiha
Vahvistettu ehdokasluettelo
Nannejuvvon evttohaslogahallan
Vahvistettu saamelaiskäräjävaalien 2015 ehdokasluettelo on alla ja se löytyy lisäksi pdf-formaatissa dokumenttipankista, linkki: Vahvistettu ehdokasluettelo.
SÁMEDIGGI EVTTOHASLOGAHALLAN 2015
Numero Ehdokkaan nimi Arvo, ammatti tai toimi Kotikunta
Nummir Evttohasa namma Árvu, ámmát dahje doaibma Ruovttugielda
5 Aikio Jouni Kalastaja-poromies Inari
5 Aikio Jouni Guolásteaddji-badjealmmái Anár
6 Pieski Pentti Ilmari Saamenkielinen tiedottaja Helsinki
6 Pieski Pentti Ilmari Sámegielat dieđiheaddji Helsset
8 Hetta Jouko Iisakki Poromies Sodankylä
7 Valkeapää Sámmol Lektor Anár
9 Länsman Asko Tapani Poromies, yrittäjä Utsjoki
9 Länsman Asko Tapani Badjealmmái, fitnodatdoalli Ohcejohka
14 Lumisalmi Erkki Leo Eläkeläinen, kanttori Hämeenlinna
10 Feodoroff Veikko Armas Badjealmmái Anár
15 Morottaja Pentti Antero Eläkeläinen Utsjoki
16 Sara Saara Magreta Stuđeanta, badjealmmái Anár
18 Saijets Janne Tekniikan tohtori, tutkija Tampere
18 Saijets Janne Teknihkka doavttir, dutki Tampere
20 Valkeapää Nihkolas Lääketieteen kandidaatti Enontekiö
20 Valkeapää Nihkolas Medisiinna kandidáhta Eanodat
21 Magga Petra Biret Kasvatustieteen maisteri, kulttuurityöntekijä Sodankylä
21 Magga Petra Biret Pedagogihkamagisttar, kulturbargi Soađegilli
22 Holmberg Aslak Niilonpoika Opettaja Utsjoki
22 Holmberg Aslak Niilonpoika Oahpaheaddji Ohcejohka
24 Valle Pentti Viljo Heikki Poromies Inari
24 Valle Pentti Viljo Heikki Badjealmmái Anár
25 Sanila-Aikio Tiina Puheenjohtaja Inari
25 Sanila-Aikio Tiina Ságajođiheaddji Anár
27 Kelahaara Mirka Onerva Sosionomi Rovaniemi
27 Kelahaara Mirka Onerva Sosionoma Roavvenjárga
28 Sujala Antti Tapani Yrittäjä Utsjoki
28 Sujala Antti Tapani Fitnodatdoalli Ohcejohka
29 Magga Ulla-Maarit Opettaja, sairaanhoitaja Enontekiö
29 Magga Ulla-Maarit Oahpaheaddji, buohccedikšu Eanodat
31 Lallukka Carita Insinööri, ympäristötarkastaja Rovaniemi
31 Lallukka Carita Inšenevra, birasdárkkisteaddji Roavvenjárga
34 Juuso Tuomas Aslak Poromies, Higher Executive Officer Enontekiö
34 Juuso Tuomas Aslak Badjealmmái, Higher Executive Officer Eanodat
35 Tapiola Nilla Samuli Opettaja Utsjoki
35 Tapiola Nilla Samuli Oahpaheaddji Ohcejohka
36 Pekkala Pekka Tapani Eläkeläinen Inari
36 Pekkala Pekka Tapani Ealáhatolmmoš Anár