Dieđut / Kampanjeside / Válga ja jienastuslohku / Sámediggi - Sametinget
Info / Kampanjeside / Valg og manntall / Forsiden - Sametinget
Sámediggeválga 2013 – listoevttohusat mat leat boahtán midjiide
Sametingsvalget 2013 - innkomne listeforslag
Sámediggi leat ožžon 49 listoevttohusa sámediggeválgii 2013.
Sametinget har mottatt 49 listeforslag til sametingsvalget 2013.
Válgabiire 1
Fremskrittspartiet.pdf
Arja.pdf
Høyre.pdf
Válgabiire 2
Kristelig folkeparti 1.pdf
Johttisápmelaččaid listu.pdf
Fremskrittspartiet.pdf
Arja.pdf
3,20 MB
Válgabiire 3
Høyre.pdf
Nordkalottfolket.pdf
Samefolkets parti.pdf
Arja.pdf
Høyre.pdf
Válgabiire 4
Fremskrittspartiet.pdf
Arja.pdf
3,02 MB
Válgabiire 5
Høyre.pdf
Válgabiire 6
2,97 MB
Válgabiire 7
Høyre.pdf
Arja.pdf
Høyre.pdf
Nordkalottfolket.pdf
Samefolkets parti.pdf
2013 sámediggeválgga dehálaš dáhtonat
Viktige datoer sametingsvalget 2013
Sámediggeválgga válgabeaivvi lea čakčamánu 9. b. 2013.
Valgdagen for sametingsvalget er 9. september 2013.
Muhtun suohkanat dollet maid válgga sotnabeaivvi čakčamánu 8. b..
Enkelte kommuner holder også valg søndag 8. september.
Čuovvovaččat leat dá dehálaš dáhtonat Sámediggeválgga oktavuođas.
Her er viktige datoer i forbindelse med Sametingsvalget
02.04.13 Áigemearri buktit listaevttohusa.
02.04.13: Frist innlevering av listeforslag
01.07.13 Áigemearri čálihit jienastuslohkui
01.07.13: Frist for innføring i valgmanntallet
01.07. - 09.08.13 Árra jienasteapmi sisriikas ja ovdagihtii jienasteapmi Svalbárddas +
01.07-09.08.13: Tidlig stemmegivning innenriks og forhåndsstemmegivning Svalbard +
12.08. - 06.09.13 Ovdagihtii jienasteapmi sisriikas
12.08-06.09.13: Forhåndsstemmegivning innenriks
09.09.13 Válgabeaivi.
09.09.13: Valgdag.
Muhtun suohkanat dollet maid válgabeaivvi sotnabeaivvi 08.09.13
Enkelte kommuner holder også valgdag søndag 08.09.13.
Sámediggi lea bajimus válgaeiseváldi Sámediggeválggain.
Sametinget er øverste valgmyndighet ved valg til Sametinget.
Sámedikki válgaortnet lea vuođđuduvvon gorrelohkoválgga prinsihpaide máŋggaáirrasbiirriin.
Valgordningen til Sametinget er basert på prinsippene om forholdsvalg i flermannskretser.
Gorrelohkoválga mearkkaša ahte áirasat juhkkojuvvojit gorálaččat jienastanlogu mielde maid guhtege válgalistu oažžu.
Forholdsvalg betyr at representantene fordeles etter det innbyrdes forhold mellom de stemmetall som tilfaller de enkelte valglister.
Sihke politihkalaš bellodagat ja eará joavkkut sáhttet bidjat listta válggain.
Både politiske partier og andre grupper kan stille liste ved valgene.
Sámediggeválggaid ektui lea riika juhkkojuvvon 7 válgabiiren:
Ved sametingsvalg er landet delt inn i 7 valgkretser:
1.
1.
Nuortaguovllu válgabiire / Østre valgkrets: Mátta-Várjjat, Unjárgga, Čáhcesullo, Várggáid, Báhcavuona, Deanu, Bearalvági, Davvisiidda ja Gáŋgaviika gielddat
Nuortaguovllu válgabiire / Østre valgkrets: kommunene Sør-Varanger, Nesseby, Vadsø, Vardø, Båtsfjord, Tana, Berlevåg, Lebesby og Gamvik i Finnmark fylke
2.
2.
Ávjovári válgabiire / Ávjovári valgkrets: Kárášjoga ja Porsáŋggu gielddat ja Guovdageainnu suohkan
Ávjovári válgabiire / Ávjovári valgkrets: kommunene Karasjok, Kautokeino og Porsanger i Finnmark fylke
3.
3.
Davveguovllu válgabiire / Nordre valgkrets: Davvisiidda ja Muosát gielddat, Fálesnuori, Hammerfesta, Álttá, Ákŋoluovtta, Láhpi, Skiervvá, Návuona ja Ráissa suohkanat
Davveguovllu válgabiire / Nordre valgkrets: kommunene Nordkapp, Måsøy, Kvalsund, Hammerfest, Alta, Hasvik og Loppa i Finnmark fylke og kommunene Skjervøy, Kvænangen og Nordreisa i Troms fylke
4.
4.
Gáiseguovllu válgabiire / Gáisi valgkrets: Gáivuona, Omasvuona, Ivgu, Gálssa, Romssa, Báhccavuona, Málatvuomi, Beardu, Leaŋgáviika, Birggi, Doaskku, Ránáidsullo ja Ráisavuona suohkanat
Gáiseguovllu válgabiire / Gáisi valgkrets: kommunene Kåfjord, Storfjord, Lyngen, Karlsøy, Tromsø, Balsfjord, Målselv, Bardu, Lenvik, Berg, Torsken, Tranøy og Sørreisa i Troms fylke
5.
5.
Viestarmera válggabijrra / Viesttarrmeara válgabiire / Vesthavet valgkrets: Divrráid, Siellaga, Loabága, Rivttaga, Skániid, Ivvárstáđiid, Harstad, Bjarkøy, Giehtavuona, Ánddasullo, Ikšnášši, Bieváid, Suortta, Válafierdda, Voagaj, Vestvågøy, Flakstad, Moskenes, Værøy, Røst, Lodegiid, Dielddanuori, Evenášši, Narvik, Bálága, Divttasvuona, Hápmira, Stájgo, Oarjjelij Foalda, Bådådjo, Fuosku, Sáláda, Oarjelij Bájddára, Bájddára ja Meløy gielddat
Viestarmera válggabijrra / Viesttarmeara válgabiire / Vesthavet valgkrets: kommunene Dyrøy, Salangen, Lavangen, Gratangen, Skånland, Ibestad, Harstad, Bjarkøy, Kvæfjord i Troms fylke og kommunene fra og med Saltdal, Beiarn og Meløy og nordover i Nordland fylke
6.
6.
Åarjel-Saepmie veeljemegievlie / Sørsamisk valgkrets: Nordlándda fylkka gielddat Ruovada ja Raavta rájes luksa, Davvi-Trøndelag ja Lulli-Trøndelag fylkkat ja Surnadal, Rindal ja Sunndal gielddat Møre- ja Romsdal fylkkas ja Engerdal, Rendalen, Os, Tolga, Tynset ja Folldal gielddat Hedmark fylkkas
Åarjel-Saepmie / Sørsamisk valgkrets veeljemegievlie: kommunene fra og med Rana og Rødøy og sørover i Nordland fylke, fylkene Nord-Trøndelag og Sør-Trøndelag, kommunene Surnadal, Rindal og Sunndal i Møre- og Romsdal fylke og kommunene Engerdal, Rendalen, Os, Tolga, Tynset og Folldal i Hedmark fylke
Sámediggái válljejuvvojit 39 áirasa.
Det velges 39 representanter til Sametinget.
Man galle áirasa válljejuvvojit juohke válgabiires sorjá das man ollu leat dieđihuvvon Sámedikki jienastuslohkui geassemánu 30. b. nammii dan jagi goas maŋimuš gielddastivra- ja fylkkadiggeválga lea dollojuvvon.
Hvor mange representanter som skal velges fra hver valgkrets avhenger av antall innmeldte i Sametingets valgmanntall pr. 30. juni i det år det sist ble avholdt kommunestyre- og fylkestingsvalg.
Áirrasjuohku válgabiiriin 2013 sámediggeválgga oktavuođas:
Mandatfordelingen på valgkretsene for sametingsvalget 2013:
Man ollu leat jienastuslogus
Antall manntallsførte
Áirasat 2013
Mandater 2013
Nuortaguovllu
3. Nordre
Ávjovárri
Vesthavet
Davveguovllu
6. Sørsamisk
Gáisi
7.
Lulli-Norgga
Sør-Norge
Eanet dieđuid válgaortnega birra gávnnat dákko.
Mer informasjon om valgordningen finner du her.
Dáppe sáhtát jienastit sámediggeválggas
Her kan du stemme ved sametingsvalget
Gielddat / suohkanat almmuhit goas sii sáhttet váldit vuostá jienastagaid ja mearridit gos láhččojuvvo jienasteapmái sámediggeválgga válgadiggái.
Kommunene kunngjør åpningstider for stemmemottak og avgjør hvor det tilrettelegges for stemmegivning på valgting for sametingsvalget.
Buot gielddat / suohkanat Norggas galget láhčit ovddalgihtii jienasteapmái seamma báikkiin go stuorradiggeválgii.
Alle kommunene i Norge skal tilrettelegge for forhåndsstemmegivning på de samme stedene som til stortingsvalget.
Šiehtadusa vuođul gielddaiguin / suohkaniiguin lea vejolaš jienastit ovddalgihtii suoidnemánu 1. b. rájes.
Det er åpnet for forhåndsstemmegivning etter avtale med kommunene fra 1. juli.
Dát guoská erenoamážit sidjiide geat dihtet ahte sis ii leat vejolašvuohta jienastit dábálaš ovddalgihtii jienastanáigodagas.
Dette gjelder spesielt for de som vet de ikke har anledning til å avgi stemme i den ordinære forhåndsstemmeperioden.
Sáhtát dušše jienastit válgadikkis dan gielddas / suohkanis gos don álbmotregistrerejuvvon ja dušše dain gielddain / suohkaniin Norggas main leat badjel 30 olbmo čálihuvvon Sámedikki jienastuslohkui 2011 muttus.
Du kan kun stemme på valgting i den kommunen du er folkeregistrert i og kun i de kommunene i Norge som hadde over 30 registrerte i Sametingets valgmanntall fra 2011.
Dáid 56 guoskevaš gielddaid / suohkaniid várás lágiduvvo válgadiggi vuosárgga 09.09.2013.
For de 56 aktuelle kommunene er det valgting mandag 09.09.2013.
Daid eará gielddaid / suohkaniid várás, mat leat mearridan lágidit válgadikki guokte beaivvi, nappo lassin vel sotnabeaivvi 08.09.2013, dát gusto maiddái sámediggeválgii.
For de kommunene som har vedtatt to dagers valgting, altså i tillegg søndag 08.09.2013, gjelder dette også Sametingsvalget.
Dát 56 gieldda / suohkana lágidit válgadikki jagi 2013 sámediggeválggas: Áltá Asker Báhccavuotna Birggon Bådåddjo Bærum Deatnu Drammen Evenášši Fuoisku Gáivuotna Gáŋgaviika Grane Rivttát Guovdageaidnu Hámmárfeasta Harstad Hasviika Aarborte Hemnes Kárášjohka Gálsa Fálesnuorri Návuotna Loabát Davvesiida Leaŋgáviika Láhppi Ivgu Lørenskog Málatvuopmi Muosát Narviika Davvenjárga Ráisa Oslo Porsáŋgu Rátnu Plassje Raavrevijhke Skedsmo Skiervá Skánit Snåase Suorta Stavanger Steinkjer Omasvuotna Ráisavuotna Mátta-Várjjat Romsa Troandin Divtasvuodna Ullensaker Unjárga Čáhcesuolu
For sametingsvalget 2013 har disse 56 kommunene valgting: Alta Asker Balsfjord Bergen Bodø Bærum Deatnu – Tana Drammen Evenes Fauske Gáivuotna – Kåfjord Gamvik Grane Gratangen Guovdageaidnu – Kautokeino Hammerfest Harstad Hasvik Hattfjelldal Hemnes Kárášjohka – Karasjok Karlsøy Kvalsund Kvænangen Lavangen Lebesby Lenvik Loppa Lyngen Lørenskog Målselv Måsøy Narvik Nordkapp Nordreisa Oslo Porsanger – Porsángu – Porsanki Rana Røros Røyrvik Skedsmo Skjervøy Skånland Snåsa Sortland Stavanger Steinkjer Storfjord Sørreisa Sør-Varanger Tromsø Trondheim Tysfjord Ullensaker Unjárga – Nesseby Vadsø
Jus du gielda / suohkan ii leat dán listtas, de fertet jienastit ovddalgihtii.
Er ikke din kommune på denne lista, så må du forhåndsstemme.
Maiddái válgakoarttas boahtá ovdan lea go dus vejolašvuohta jienastit válgabeaivvi, vai fertet go jienastit ovddalgihtii.
Det fremgår også av valgkortet om du har mulighet til å stemme på valgdagen, eller om du må forhåndsstemme.
Gielddat / suohkanat gos don fertet jienastit ovddalgihtii
Kommuner der du må forhåndsstemme
Jus don ásat ovtta dáin gielddain / suohkaniin, de don fertet jienastit ovddalgihtii:
Er du bosatt i en av disse kommunene, må du forhåndsstemme:
Sáhtát jienastit ovddalgihtii buot Norgga gielddain / suohkaniin.
Du kan forhåndsstemme i alle Norges kommuner.
Ovddalgihtii jienasteapmi álgá 12.08.2013 sisriikkas ja bistá maŋimus bearjadaga rádjai ovdal válgga, nappo 06.09.2013 rádjai.
Forhåndsstemmegivningen starter 12.08.2013 innenriks og varer til siste fredagen før valget, altså frem til 06.09.2013.
Dattetge lea jienasteaddji ovddasvástádus jienastit nu árrat ahte ovddalgihtii jienastat olle lohkanbáikái maŋimusat vuosárgga 09.09.2013 dii. 21.
Det er imidlertid stemmegivers ansvar å stemme så tidlig at stemmegivningen rekker å komme frem til opptellingsstedet innen mandag 09.09.2013 kl. 21.
Válgakoarttas boahtá ovdan gosa jienastat galgá sáddejuvvot.
Det fremgår av valgkortet hvor stemmegivningen skal sendes.
Ovddalgihtii jienasteami Svalbárddas, på Svalbard, Jan Mayenis ja olgoriikkas
Forhåndsstemme på Svalbard, Jan Mayen og utenlands
Ovddalgihtii jienasteapmi álgá suoidnemánu 1. b. olgoriikkas, Svalbardas ja Jan Mayenis.
Forhåndsstemmegivning starter 1. juli utenriks, på Svalbard og Jan Mayen.
Ovddalgihtii jienasteapmi loahpahuvvo maŋimus bearjadaga ovdal válgga Svalbardas ja Jan Mayenis.
Forhåndsstemmegivningen avsluttes siste fredagen før valget på Svalbard og Jan Mayen.
Olgoriikkas loahpahuvvo ovddalgihtii jienasteapmi nuppi maŋimus bearjadaga ovdal válgabeaivvi.
Utenriks avsluttes forhåndsstemmegivningen nest siste fredagen før valgdagen.
Válgakoarttas leat dieđut dan birra guđe válgalanja don galggat geavahit válgabeaivvi dahje galggat go jienastit ovddalgihtii dán jagi, ja gosa jienastat galgá sáddejuvvot.
På valgkortet finner du informasjon om hvilket valglokale du skal bruke på valgdagen eller om du må forhåndsstemme i år, og hvor stemmegivningen skal sendes.
Sámediggeválgga válgakoarta lea alit.
Valgkortet til sametingsvalget er blått.
Sii, geain lea jienastanvuoigatvuohta stuorradiggeválgii, ožžot maiddái vilges válgakoartta.
De som også har stemmerett til Stortingsvalget vil i tillegg få et hvitt valgkort.
Sáhtát jienastit goappašiin válggain.
Du kan stemme til begge valg.
Dán jagi lea dat ođas, ahte dain gielddain / suohkaniin, main leat uhcit go 30 čáliheami Sámedikki jienastuslogus 2011 muttus, GALGET olbmot jienastit ovddalgihtii.
Nytt av året er at de i kommunene som hadde færre enn 30 registrerte i Sametingets valgmanntall for 2011, MÅ folk forhåndsstemme.
Dáin gielddain / suohkaniin ii leat válgadiggi.
I disse kommunene er det ikke valgting.
Geahča listta mii čájeha guđe gielddaide / suohkaniidda dat gusto dás:
Se oversikt over hvilke kommuner det gjelder her:
Dáppe sáhtát jienastit sámediggeválggas.
Her kan du stemme ved sametingsvalget (lenke til artikkel)
Go jienastat ovddalgihtii, de sáhtát jienastit vaikke guđe gielddas / suohkanis riikkas.
Dersom du forhåndsstemmer, kan du stemme i hvilken som helst kommune i landet.
Sáhtát dieđusge maiddái jienastit iežat ruovttugielddas / - suohkanis.
Du kan selvfølgelig også stemme i din hjemkommune.
Ovddalgihtii jienasteapmi álgá sisriikkas 12.08.2013.
Forhåndsstemmegivningen starter innenriks 12.08.2013.
Sáhtát jienastit ovddalgihtii gitta bearjadaga rádjai ovdal válgga, muhto du ovddasvástádus dat lea ahte jienastit nu árrat ahte jienastat olle sisa maŋimusat vuosárgga 09.09.2013 dii. 21.00.
Du kan forhåndsstemme helt til fredagen før valget, men det er ditt ansvar å stemme så tidlig at stemmegivningen rekker frem innen mandag 09.09.2013 kl.21.00.
Váldde fárrui válgakoartta go galggat jienastit.
Ta med deg valgkortet når du skal stemme.
Dat álkidahttá válgabargiid barggu ja dahká ahte don beasat jođáneappot jienastit.
Det forenkler arbeidet for valgfunksjonærene og gjør det raskere for deg å stemme.
Vaikke vel vajálduhtát ge dahje láhpát válgakoartta, de beasat liikká jienastit.
Om du har glemt eller mistet valgkortet, får du likevel avgi stemme.
Gielddat / suohkanat sáhttet čálihit ođđa válgakoartta iežaset vuogádaga bokte, dahje čállit gieđain.
Kommunene har mulighet til å skrive ut nytt valgkort gjennom sitt system, eller fylle ut et manuelt.
Jus ii leat ožžon válgakoartta sámediggeválgii poasttas ja oaivvildat ahte don leat čálihuvvan Sámedikki jienastuslohkui, de váldde oktavuođa Sámedikkiin.
Har du ikke mottatt valgkort for sametingsvalget i posten og mener du er innmeldt i Sametingets valgmanntall, ta kontakt med Sametinget.
Válgakoartta ii sáhte geavahit legitimašuvdnan.
Valgkortet gjelder ikke som legitimasjon.
Dus galgá leat dohkkehuvvon legitimašuvdna lassin.
Du må ha med gyldig legitimasjon i tillegg.
Jus dus leat eará gažaldagat válgakoartta birra, de váldde oktavuođa Sámedikkiin.
Har du andre spørsmål om valgkortet, ta kontakt med Sametinget.
Gii boahtá sisa Sámediggái ?
Hvem kommer inn på Sametinget ?
39 áirasa galget válljejuvvot Sámediggái.
Det skal velges 39 mandater til Sametinget.
Go válgalanjat giddejuvvojit, de galget lohkkojuvvot buot jienastagat mat leat addojuvvon ovddalgihtii ja válgabeaivvi.
Når valglokalene stenger, skal alle stemmer avgitt på forhånd og på valgdagen telles opp.
Válgaloahppameanut čađahuvvojit guovtti vuorus.
Valgoppgjøret skjer i to omganger.
Vuos galgá mearriduvvot galle áirrassaji juohke bellodagas dahje juohke listtas galgá leat Sámedikkis.
Det skal først avgjøres hvor mange representantplasser det enkelte parti eller den enkelte liste skal ha i Sametinget.
Dasto ferte mearridit guđe áirasat bellodagas / listtas galget oažžut dáid sajiid (áirasiid válljen).
Deretter må man avgjøre hvilke kandidater fra partiet / listen som skal ha disse plassene (kandidatkåringen).
Mandáhtaid juogadeapmi
Fordeling av mandatene
Vuogádat lea vuođđuduvvon dasa ahte áirrassajit galget juogaduvvot gorálaččat bellodagaid / joavkkuid gaskkas dan jienastatlogu vuođul maid juohke válgalista oažžu.
Systemet baserer seg på at representantplassene skal fordeles forholdsmessig mellom partiene / gruppene etter stemmetallet som tilfaller den enkelte valgliste.
Prinsihppa gohčoduvvo gorrelohkoválgan.
Prinsippet kalles forholdsvalg.
Mandáhtaid juogadeapmi iešguđet listtaid gaskkas dahkkojuvvo seamma matematihkalaš vuogi mielde go stuorradiggeválggas, fylkkadiggeválggas ja gielddastivraválggas.
Mandatfordelingen mellom de ulike listene foretas ved hjelp av den samme matematiske metode både ved stortingsvalg, fylkestingsvalg og kommunestyrevalg.
Vuohki gohčoduvvo muddejuvvon St. Laguë vuohkin.
Metoden kalles St. Laguës modifiserte metode.
Dat mearkkaša ahte iešguđet listta jienastagat vuos juogaduvvojit loguin 1,4 ja dasto loguiguin 3-5-7-9 jna..
Den går ut på at den enkelte listes stemmetall først divideres med tallet 1,4 og deretter med tallene 3-5-7-9 osv..
Dáid juogademiid bokte bohtet máŋga logu, nu gohčoduvvon kvotieanttat.
Ved disse divisjonene fremkommer en rekke tall, såkalte kvotienter.
Kvotieanttat ordnejuvvojit sturrodaga mielde.
Kvotientene ordnes etter størrelse.
Áirrassajit juogaduvvojit daidda listtaide main leat stuorámus kvotieanttat.
Representantplassene fordeles til de listene som har de største kvotientene.
Vuosttaš mandáhta manná dan listii, mas lea stuorámus kvotieanta, mandáhta nr. guokte dasa mas lea nubbi stuorámus kvotieanta jna..
Det første mandatet går til den listen som har den største kvotienten, mandat nr. to til den som har den nest største kvotienten osv..
Go áirrassajit leat juogaduvvon listtaide, de galget áirasat válljejuvvot.
Når representantplassene er fordelt på listene, skal en foreta kandidatkåringen.
Dat dáhpáhuvvá dán láhkai:
Den foregår på følgende måte:
Áirasiid válljedettiin lohkkojuvvojit vuos dušše dat namat mat leat vuosttažin jienastanlihpuin.
Ved kandidatkåringen teller man først bare de navn som står som nr. 1 på stemmesedlene.
Dat guhte oažžu eanemus jienaid dán lohkamis, válljejuvvo.
Den som får flest stemmer ved denne opptellingen blir valgt.
Dasto lohkkojuvvojit dat guhte leat nubbin jienastanlihpuin.
Deretter telles de som står som nr. 2 på stemmesedlene.
Dat kandidáhta gii oažžu eanemus jienaid go biddjojuvvojit oktii bohtosat goappašiid lohkamis earret sii geat leat juo válljejuvvo, válljejuvvojit.
Den kandidaten som får flest stemmer når man legger sammen resultatene fra begge opptellingene og ser bort fra den som allerede er valgt, blir valgt.
Nu jotkojuvvo dassážiigo buot áirasat leat válljejuvvon.
Slik fortsetter man til alle kandidater er valgt.
Jus jienasteaddji rievdadusas jienastanlihpus galgá sáhttit váikkuhit persovdnaválgii, de fertejit badjel beali bellodaga jienasteddjiin leat dahkan rievdadusa seamma kandidáhta ektui.
For at velgernes endringer på stemmesedlene skal ha virkning på personvalget, må over halvparten av partiets velgere ha gjort endring ved den samme kandidaten.
Sámedikki válgalávdegoddi lea dohkkehan listaevttohusaid sámediggevágii.
Sametingets valgnemnd har godkjent listeforslagene til sametingsvalget.
Oktiibuot leat 48 dohkkehuvvon listta.
Det er totalt 48 godkjente lister.
Eanemus listaevttohusat leat válgabiirres 2 Ávjovárri.
Flest listeforslag er det i valgkrets 2 Ávjovárri.
Bargiidbellodat
Valgkrets 1 Østre
1. Mariann Wollmann Magga, 1966
Arbeiderpartiet
3.
4.
Ragnhild Marie Melleby Aslaksen, 1962
Jon Arild Aslaksen, 1971
6.
6.
Kåre Ballari, 1949
Marius Nilsen, 1963
11 Reidun Kolpus, 1964
11 Steinar Ronald Pedersen, 1947
NSR.
1.
/ SáB
Hartvik Andreas Hansen, 1950
1.
2.
Niillas Beaska, 1982
Per Erik Mudenia, 1968
5.
4.
Magnhild Helene Stock, 1974
Gerd Eli Anti, 1966
6.
5.
Áike Niillas Peder Selfors, 1985
Inger Merethe Trosten Johansen, 1972
3.
6.
4. Helge Samuelsen, 1951
Jon Christer Mudenia, 1995
8.
8.
Bente Salmi, 1960
Sonja Lydia Kimo Pedersen, 1994
11 Tor Johnny Aikio, 1967
11 Jan Larsen, 1951
12 Sigleif Mikalsen, 1967
12 Rune Aslaksen, 1971
5. Arild Johnsen, 1947
Fremskrittspartiet
8.
1.
Heidi Marlene Dervo, 1990
Jan Arnulf Andersen, 1945
2 Ávjovári válgabiire
2.
1. Laila Susanne Vars, 1976
Hans Johannes Andreas Eriksen, 1936
3.
9.
Jan Åge Biti, 1959
Anja Susanne Aslaksen, 1970
4.
Høyre
10 Ellen Anna Buljo Stabursvik, 1944
10 Tor Gunnar Henriksen, 1967
2.
2.
7. Bjørn Arvid Hætta, 1974
Christina Henriksen, 1983
8.
8.
Ellen Inga M. Sara, 1994
10 Marion Aslaksen Ravna, 1994
9.
9.
Olav Osvald Sara Nikkinen, 1952
Viggo Myhre, 1970
11 Issat Ande Jovnna Eira, 1992
12 Cecilie Hansen, 1970
Dáloniid listu
Arbeiderpartiet
1.
1.
Isak Mathis O. Hætta, 1968
Marit Kirsten Anti Gaup, 1960
2.
3.
Nils Anders Rasmus, 1939
Kåre Ivar Olli, 1959
5.
5.
Ellen Anete Hætta, 1973
Roy Myrheim, 1973
6.
6.
Ole Georg Balto, 1950
Frøydis Andersen Lindseth, 1966
11 Ragnhild Muotkajærvi, 1953
10 Anne Berit Andersdatter Gaup Skum, 1968
12 Odd Mathis Nilsen Hætta, 1965
12 Klemet Amund Eira, 1958
14 Elise Olsdatter Hætta, 1973
14 Inga Berit Sara Andersdtr Sara, 1955
15 Roald Andreas Vuolab, 1950
15 Arne Hjalmar Strømeng, 1945
16 Isak Thomas Adamsen Triumf, 1946
16 Lill-Tove Ottesen, 1969
6.
5.
Nils Mahtte Rognerud Eira, 1987
Petter Tretnes Hansen, 1985
7.
7.
Anne Rihttá J. Eira, 1987
Rolf Anders Hætta, 1989
3.
8.
Kajsa Kemi Gjerpe, 1988
Nils Sverre Eriksen, 1950
9.
9.
10 Nils Rolf Johnsen, 1952
Helen Johannessen, 1966
13 Nils Mikael Siri, 1990
12 Jan Inge Paulsen, 1976
Gurutbellodat
Fastboendes liste
1.
7.
Ann Catharina Lango, 1992
Inger Lise Singer, 1969
2. Nils Nilsen Gaup, 1955
Fremskrittspartiet
3.
3.
Nils Torfinn Balto, 1984
Hans Jørgen Andersen, 1954
6.
5.
Berit Dagny Johnsen Anti, 1963
Karen Persen, 1967
8.
6.
Evald Nordsletta, 1958
Lasse Johansen, 1966
11 Leif Issat Eide Nilut, 1959
7. Jan Erling Persen, 1957
Johttisápmelaaid listu
Høyre
4.
4.
Anne Louise Næss Gaup, 1988
Tom Robert Hansen, 1972
6.
5.
13 Johan Aslak Nilsen Logje, 1962
Johan Anders Klemetsen, 1962
16 Kjell Magne Eira, 1969
11 Rita Pettersen, 1968
Kristalaš álbmotbellodat
12 Isak Henrik Nilsen Eira, 1972
1.
1.
Ann Solveig Nystad, 1961
Per Andersen Bæhr, 1944
2.
2.
Lars Juhani Vasara, 1949
Berit Marie Persdtr Eira, 1968
7.
3.
Inga Gunhild Andersdatter Buljo Kemi, 1973
Anders Somby, 1960
8.
5.
David Aslaksen Sara, 1961
Hans Ole Nilsen Eira, 1972
1.
7.
10 Nils Mikkelsen Sara, 1977
Maret Risten Andersdatter Sara, 1982
14 Magnus Halonen, 1944
14 Karen Maret Mikkelsdatter Sara, 1983
Ovddádusbellodat
Kristelig folkeparti
2.
5.
Nils Mathis Olavsen Hætta, 1950
Inghild Risvik, 1962
8.
9.
Evelyn Marthine Grøtte, 1942
Ravdna Andersdatter Turi Henriksen, 1954
10.
10 Johannes Anders Guttorm, 1946
Ellen Ragnhild Isaksen Hætta, 1958
15 Ellen Sara Henriette Kristensen Fjeldstad, 1981
Norgga Sámiid Riikasearvi
11 Kristine Julie Eira, 1947
1. Aili Keskitalo, 1968
12 Lemet Ánde Stueng, 1991
2.
2.
Mathis Nilsen Eira, 1949
Mette Anti Gaup, 1970
3.
3.
Laila Nystad, 1981
Robert Severin Pedersen, 1984
5.
5.
6. Ol Johan Gaup, 1986
Dina Nilsdatter Somby, 1983
7.
8.
Ann-Britt Birkeli, 1955
Per Anders Guttorm, 1966
9.
9.
Susanne Vars Buljo, 1989
10 Mona Henriksen, 1968
13 Liv Elin Margareth Wilhelmsen, 1954
11 Per John Aslaksen Anti, 1962
14 Sammol Jovnna Nystad, 1985
15 Alf Johansen, 1949
16 Ole Henrik Magga, 1947
Samefolkets Parti
Sámeálbmot Bellodat
6. Ellen Anna Hætta, 1940
1.
7.
John Nystad, 1960
12 Torgeir Anti, 1964
2.
2.
Lajla Helene Eira, 1987
8. Jan Ole Mikkel Buljo, 1960
3.
4.
Aslak Henrik Lango, 1978
Inger Marie Romsdal, 1956
9.
9.
Lasse Mihkkal Vesterheim Skoglund, 1993
Anton Leier Dahl, 1949
10 Klemet Ingolf Kildedam, 1955
10 Berit Anne Andersdatter Sara Triumf, 1966
11 Sire Márjá Lindi, 1992
Valgkrets 3 Nordre
3 Davveguovllu válgabiire
Arbeiderpartiet
2.
1.
Johan Mikkel Logje, 1971
Ronny Wilhelmsen, 1970
4.
8.
Gunnhild Synnøve Engstad, 1964
Kjell O. Larsen, 1960
5.
5.
Sylvi Heggelund, 1981
Isak Ole Johansen Hætta, 1960
7.
7.
Heidi Anita Lindkvist Holmgren, 1971
8. Anne Marie Vars, 1971
9.
9.
Hilde Anita Nyvoll, 1976
Asbjørn Danielsen, 1957
10 Agnar Evald Jakobsen, 1936
1. Ivar Arnulf Pettersen, 1950
Guovddášbellodat
6. Per Ove Henriksen, 1955
1.
7.
Helge Guttormsen, 1952
Fremskrittspartiet
3.
4.
Kirsti Marit Steinlien, 1965
Susanne Kristiansen, 1968
5. Olaf Malvin Skogmo, 1941
10 Tommy Ronald Pettersen, 1971
Olgešbellodat
1. Toril Bakken Kåven, 1968
4.
4.
Mihka Solbakk, 1992
Jens Petter Kåven, 1985
8.
8.
Ole Ingolf Josefsen, 1944
Helle Johannessen Frischknecht, 1970
9.
9.
Kari Marie Gjetmundsen Digre, 1931
Kai Petter Johansen, 1981
Ovddádusbellodat
3. Tor Johnny Josefsen, 1971
5.
5.
Johanne Marie Olaussen, 1991
6. June Sommer Strask, 1958
9.
9.
Anita Lilleberg, 1986
Arbeiderpartiet
Nordkalottfolket
1. Lisa-Katrine Mo, 1992
5.
8.
Rolf Ingvald Wilhelmsen, 1956
11 Therese Henriksen, 1980
6.
4.
Åse Dahl, 1950
Lars Andreas Wikbo, 1977
Norgga Sámiid Riikasearvi
10 Hugo Hansen, 1963
1 Silje Karine Muotka, 1975
11 Espen Andreas Pedersen, 1975
10 Ingunn Eldbjørg Utsi, 1948
Fremskrittspartiet
4 Gáiseguovllu válgabiire
4. Selmer Kristian Lauritz Johansen, 1951
Árja
10 Kent-Arne Marthinsen, 1976
1.
Høyre
2.
2.
Torbjørg Haldis Leirbakken, 1940
Henrik Henriksen Gaup, 1966
7.
7.
Vibeke Nango Marthinsen, 1976
Inger Lise Ørnebakk, 1970
8.
8.
Ronald Kvernmo, 1964
Kit Andre Wong Gaup, 1980
9.
9.
Kristin Bjørklid Bongo, 1978
Johannes Grønvoll, 1956
4.
1.
Marit Gåre, 1970
Henrik Olsen, 1970
Olgešbellodat
6. Randi Kristin Anthonsen Skum, 1967
3.
8.
Anne Ragnhild Logje Baal, 1952
Anne Paula Dalheim, 1949
Ovddádusbellodat
11 Rolf Arthur Johansen, 1954
11 Sten-Egil Nystad, 1969
12 Geir Tommy Pedersen, 1964
3.
9.
Piera Heaika Muotka, 1992
Jens Olav Løvlid, 1940
3. Inga-Lill Sundset, 1974
Arbeiderpartiet
7.
1.
Guovddášbellodat
Vibeke Larsen, 1971
5.
5.
3. Nils Ante Oskal Eira, 1975
Inger-Marita Mathiesen, 1975
7.
8.
Andreas Mikkelsen, 1984
Kim Håkon Pedersen, 1982
9.
9.
Birgit Ellen Sara Margareta Skum, 1961
Anne Pedersen, 1959
Ovddádusbellodat
Fremskrittspartiet
9.
3.
Solfrid Johanna Fossli, 1957
Eugen Ludvigsen, 1950
Norgga Sámiid Riikasearvi
4. Lill Kristin Nilsen, 1977
5.
5.
Åge Nordkild, 1951
Berhild Nilsen Rønning, 1960
1.
7.
2. Inger Marit Eira-Åhrén, 1974
Charlotte Marie Espejord, 1990
8.
8.
May Bente Anita Jønsson Botnvik, 1989
Rolf Arne Mentzen, 1943
Guovddášbellodat
Høyre
4.
4.
6. Egon Roger Kappfjell, 1971
Lars Roger Hansen, 1980
9.
8.
4. Irja Mette Kappfjell, 1973
Isabell Katrin Thomassen, 1992
1.
1.
Ellinor Marita Jåma, 1979
Ann-Mari Thomassen, 1964
2.
2.
Jovna Zakarias Dunfjell, 1983
Viktor Inge Paulsen, 1992
7 Lulli-Norgga válgabiire
3. Nanna Agnete Thomassen, 1978
3.
4.
Ole Johan Reinås, 1977
Olof Anders Nilsson Kuhmunen, 1950
1.
6.
Jørn Are Gaski, 1966
Johan Arne Hansen, 1987
1.
7.
Rita Leinan, 1960
Astri Dankertsen, 1981
8.
8.
11 Risten Ravna Heatta, 1963
Lars Theodor Kintel, 1986
Ovddádusbellodat
1. Erling Bratsberg, 1969
1.
3.
Monica Dervo, 1983
Bjørn Allan Fagernes, 1983
7.
6.
Ingrid Susanne Siri, 1967
Bente Iren Haukeland Amundsen, 1977
8.
8.
Jan Stensvold, 1962
Kirsten Marie Hilmarsen, 1962
10 Andreas Tørfoss, 1989
Arbeiderpartiet
11 Berit Anne Marit Hætta, 1963
3. Aina Kristine Kant, 1949
Nordkalottfolket
9. Jarle Jonassen, 1950
6.
5.
Beate Anne-Lene Wilhelmsen, 1958
Ann Alette Olsen, 1983
8.
6.
11 Karin Synnøve Søderholm, 1951
Eva Maria Bircher Fjellheim, 1984
1. Kirsti Guvsám, 1979
Valgkrets 7 Sør-Norge
Aili Guttorm, 1991
Arbeiderpartiet
3.
4.
Liisa-Ravna Finbog, 1982
Mikkel Mathisen Gaup, 1951
4.
4.
Kato Gunnvald Johansen, 1947
Mary Helander, 1964
5.
5.
7. Birgit Johanne Somby, 1955
Ann-Kristine Balto, 1975
8.
8.
Klemet John Laiti, 1952
Fremskrittspartiet
9.
9.
Torgeir Vassvik, 1962
3. Knut Harry Arnesen, 1962
12 Birger Randulf Nymo, 1950
7. Fred-Are Sundnes, 1964
Sámit lulde
3. Tor Gunnar Nystad, 1967
1.
7.
Marie Therese Nordsletta Aslaksen, 1979
Jan David Anti, 1979
2.
2.
Mathis Nils Eira, 1980
Jens Ole Bakkejord, 1955
3. Monica Balto, 1972
11 Bertha Torbjørg Johansen, 1955
6.
5.
John Christian Bratsberg-Siri, 1981
8. Hans Mickal Myrskog, 1981
10.
11.
Magne Maurstad, 1957
Arnhild Haagensen, 1963
Dán jagi sámediggeválggas leat 48 listta mat juohkásit 7 válgabiirii.
Det er 48 lister som stiller til årets sametingsvalg fordelt på 7 valgkretser.
Don sáhtát rievdadit bajimus listaevttohasaid vuoru.
Du kan endre rekkefølgen på de øverste listekandidatene.
Daid listaevttohasaid nama ovddabealde, maid don sáhtát rievdadit, leat merkejuvvon ruvttuin.
Dette er markert med en rute foran navnet til listekandidatene du kan endre på.
Don rievdadat dainna lágiin ahte čálát logu listaevttohasa nama ovddabeallái.
Endringer gjøres ved å sette inn tall foran listekandatens navn.
Eará rievdadusaid ii leat lohpi dahkat.
Andre endringer er ikke tillatt.
Ovdamearkka dihtii ii sáhte sihkkut evttohasaid.
En kan for eksempel ikke stryke kandidater.