Django - en to cs translation catalogue (825 entries)

en: 
    <p class="help">To install bookmarklets, drag the link to your bookmarks
    toolbar, or right-click the link and add it to your bookmarks. Now you can
    select the bookmarklet from any page in the site.  Note that some of these
    bookmarklets require you to be viewing the site from a computer designated
    as "internal" (talk to your system administrator if you aren't sure if
    your computer is "internal").</p>
cs: 
    <p class="help">Pro nainstalování bookmarkletů, přetáhněte odkaz na vaše záložky (oblíbené),
    nebo klepněte pravým tlačítkem na odkaz a přidejte ho k vašim záložkám (oblíbeným). Nyní můžete
    zvolit bookmarklet z libovolné stránky. Poznámka: Některé tyto
    bookmarklety vyžadují, abyste prohlížel(a) stránky z počítače, který je nastaven jako
    ""interní" (promluvte si s vaším správcem, jestli si nejste jisti,
    zda je váš počítač "interní").</p>

en:  By %(filter_title)s
cs:  Dle: %(filter_title)s

en: "%s" is not a valid value for a primary key.
cs: Hodnota "%s" není platný primární klíč.

en: %(count)s %(name)s was changed successfully. | %(count)s %(name)s were changed successfully.
cs[0]: Položka %(name)s byla úspěšně změněna.
cs[1]: %(count)s položky %(name)s byly úspěšně změněny.
cs[2]: %(count)s položek %(name)s bylo úspěšně změněno.

en: %(field_name)s must be unique for %(date_field)s %(lookup)s.
cs: Pole %(field_name)s musí být unikátní testem %(lookup)s pole %(date_field)s.

en: %(full_result_count)s total
cs: Celkem %(full_result_count)s

en: %(model_name)s with this %(field_label)s already exists.
cs: Položka %(model_name)s s touto hodnotou v poli %(field_label)s již existuje.

en: %(name)s object with primary key %(key)r does not exist.
cs: Položka "%(name)s" s primárním klíčem "%(key)r" neexistuje.

en: %(site_name)s comments
cs: Komentáře z webu %(site_name)s

en: %(size)d byte | %(size)d bytes
cs[0]: %(size)d bajt
cs[1]: %(size)d bajty
cs[2]: %(size)d bajtů

en: %(total_count)s selected | All %(total_count)s selected
cs[0]: %(total_count)s položka vybrána.
cs[1]: Všechny %(total_count)s položky vybrány.
cs[2]: Vybráno všech %(total_count)s položek.

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
cs[0]: %(value).1f miliarda
cs[1]: %(value).1f miliardy
cs[2]: %(value).1f miliard

en: %(value).1f million | %(value).1f million
cs[0]: %(value).1f milion
cs[1]: %(value).1f miliony
cs[2]: %(value).1f milionů

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
cs[0]: %(value).1f bilion
cs[1]: %(value).1f biliony
cs[2]: %(value).1f bilionů

en: %s administration
cs: Správa aplikace %s

en: %s does not appear to be a urlpattern object
cs: Objekt %s patrně není typu urlpattern.

en: 0 of %(cnt)s selected
cs: Vybraných je 0 položek z celkem %(cnt)s.

en: 1 comment was successfully %(action)s. | %(count)s comments were successfully %(action)s.
cs[0]: 1 komentář byl úspěšně %(action)s.
cs[1]: %(count)s komentáře byly úspěšně %(action)s.
cs[2]: %(count)s komentářů bylo úspěšně %(action)s.

en: 1 result | %(counter)s results
cs[0]: 1 výsledek
cs[1]: %(counter)s výsledky
cs[2]: %(counter)s výsledků

en: <h3>By %s:</h3>
    <ul>
cs: <h3>%s:</h3>
    <ul>

en: A Coruna
cs: A Coruña

en: A user with that username already exists.
cs: Uživatel s tímto jménem již existuje.

en: AM
cs: dop.

en: Action
cs: Operace

en: Action:
cs: Operace:

en: Add
cs: Přidat

en: Add %(name)s
cs: %(name)s: přidat

en: Add %s
cs: %s: přidat

en: Add Another
cs: Přidat další

en: Add another %(verbose_name)s
cs: Přidat %(verbose_name)s

en: Added %(name)s "%(object)s".
cs: Položka "%(object)s" typu %(name)s byla přidána.

en: Advanced options
cs: Pokročilá nastavení

en: Aichi
cs: Aiči

en: Albanian
cs: albánsky

en: All
cs: Vše

en: All dates
cs: Všechna data

en: Almeria
cs: Almería

en: An error occurred when transforming the geometry to the SRID of the geometry form field.
cs: Nastala chyba při transformaci geometrie na identifikátor SRID geometrického formulářového pole.

en: Andalusia
cs: Andalusie

en: Any date
cs: Libovolné datum

en: App %r not found
cs: Aplikace %r nenalezena

en: Approve
cs: Schválit

en: Approve a comment
cs: Schválit komentář

en: Approve selected comments
cs: Schválit vybrané komentáře

en: April
cs: duben

en: Arabic
cs: arabsky

en: Aragon
cs: Aragonie

en: Arava
cs: Araba

en: Are you sure you want to delete the %(object_name)s "%(escaped_object)s"? All of the following related items will be deleted:
cs: Opravdu má být odstraněna položka "%(escaped_object)s" typu %(object_name)s? Následující související položky budou všechny odstraněny:

en: Are you sure you want to delete the selected %(object_name)s objects? All of the following objects and their related items will be deleted:
cs: Opravdu mají být odstraněny vybrané položky typu %(object_name)s? Následující položky a položky s nimi související budou všechny odstraněny:

en: Are you sure?
cs: Jste si jisti?

en: Argentinian Spanish
cs: španělsky (Argentina)

en: As above, but opens the admin page in a new window.
cs: Jako výše, ale otevře prostředí správy v novém okně.

en: Asturias
cs: Asturie

en: Aug.
cs: srpen

en: August
cs: srpen

en: Avila
cs: Ávila

en: Baden-Wuerttemberg
cs: Bádensko-Württembersko

en: Balearic Islands
cs: Baleáry

en: Banovce nad Bebravou
cs: Bánovce nad Bebravou

en: Banska Bystrica
cs: Banská Bystrica

en: Banska Bystrica region
cs: Banskobystrický kraj

en: Banska Stiavnica
cs: Banská Štiavnica

en: Basel-Land
cs: Basilej-venkov

en: Basel-Stadt
cs: Basilej-město

en: Basque
cs: baskicky

en: Basque Country
cs: Baskicko

en: Bavaria
cs: Bavorsko

en: Bengali
cs: bengálsky

en: Berlin
cs: Berlín

en: Berne
cs: Bern

en: Big (8 byte) integer
cs: Velké číslo (8 bajtů)

en: Bizkaia
cs: Biskajsko

en: Bookmarklets
cs: Bookmarklety

en: Boolean (Either True or False)
cs: Pravdivost (buď Ano (True), nebo Ne (False))

en: Boolean (Either True, False or None)
cs: Pravdivost (buď Ano (True), Ne (False) nebo Nic (None))

en: Bosnian
cs: bosensky

en: Brandenburg
cs: Braniborsko

en: Bratislava region
cs: Bratislavský kraj

en: Brazilian Portuguese
cs: portugalsky (Brazílie)

en: Bremen
cs: Brémy

en: British English
cs: anglicky (Británie)

en: Bulgarian
cs: bulharsky

en: Burgenland
cs: Hradsko

en: Bytca
cs: Bytča

en: Cadca
cs: Čadca

en: Cadiz
cs: Cádiz

en: Canary Islands
cs: Kanárské ostrovy

en: Cantabria
cs: Kantábrie

en: Carinthia
cs: Korutany

en: Carlsbad Region
cs: Karlovarský kraj

en: Castello
cs: Castellón

en: Castile and Leon
cs: Kastilie a León

en: Castile-La Mancha
cs: Kastilie-La Mancha

en: Catalan
cs: katalánsky

en: Catalonia
cs: Katalánsko

en: Central Bohemian Region
cs: Středočeský kraj

en: Central Scotland
cs: Střední Skotsko

en: Change
cs: Změnit

en: Change %s
cs: %s: změnit

en: Change history: %s
cs: Historie změn: %s

en: Change my password
cs: Změnit heslo

en: Change password
cs: Změnit heslo

en: Change password: %s
cs: Heslo pro uživatele %s: změnit

en: Change:
cs: Změna:

en: Changed %(list)s for %(name)s "%(object)s".
cs: Pole "%(list)s" pro položku "%(object)s" typu %(name)s změněno/změněna.

en: Changed %s.
cs: Změněno: %s

en: Check this box if the comment is inappropriate. A "This comment has been removed" message will be displayed instead.
cs: Zaškrtněte, pokud je komentář nevhodný. Místo něj bude zobrazena zpráva "Tento komentář byl odebrán".

en: Chiba
cs: Čiba

en: Clear selection
cs: Zrušit výběr

en: Click here to select the objects across all pages
cs: Klepnutím zde vyberete položky ze všech stránek.

en: Co-ordination numbers are not allowed.
cs: Koordinační čísla nejsou povolena.

en: Comma-separated integers
cs: Celá čísla oddělená čárkou

en: Comment
cs: Komentář

en: Confirm password:
cs: Potvrdit heslo:

en: Content
cs: Obsah

en: Cordoba
cs: Córdoba

en: Cornwall and Isles of Scilly
cs: Cornwall

en: Croatian
cs: chorvatsky

en: Currently:
cs: Aktuálně:

en: Czech
cs: česky

en: DATETIME_FORMAT
cs: j. n. Y H:i

en: DATE_FORMAT
cs: j. n. Y

en: Danish
cs: dánsky

en: Database error
cs: Chyba databáze

en: Date (with time)
cs: Datum (s časem)

en: Date (without time)
cs: Datum (bez času)

en: Date/time
cs: Datum a čas

en: Date:
cs: Datum:

en: Dec.
cs: prosinec

en: December
cs: prosinec

en: Decimal number
cs: Desetinné číslo

en: Delete
cs: Odstranit

en: Delete multiple objects
cs: Odstranit vybrané položky

en: Delete selected %(verbose_name_plural)s
cs: Odstranit vybrané %(verbose_name_plural)s

en: Delete?
cs: Odstranit?

en: Deleted %(name)s "%(object)s".
cs: Položka "%(object)s" typu %(name)s byla odstraněna.

en: Deleting the %(object_name)s '%(escaped_object)s' would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
cs: Odstranění položky "%(escaped_object)s" typu %(object_name)s by vyústilo v odstranění souvisejících položek. Nemáte však oprávnění k odstranění položek následujících typů:

en: Deleting the %(object_name)s would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
cs: Odstranění položky "%(object_name)s" by vyústilo v odstranění souvisejících položek. Nemáte však oprávnění k odstranění položek následujících typů:

en: Designates that this user has all permissions without explicitly assigning them.
cs: Určuje, že uživatel má veškerá oprávnění bez jejich explicitního přiřazení.

en: Designates whether the user can log into this admin site.
cs: Určuje, zda se uživatel může přihlásit do správy tohoto webu.

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
cs: Určuje, zda bude uživatel považován za aktivního. Použijte tuto možnost místo odstranění účtů.

en: Django administration
cs: Správa systému Django

en: Django site admin
cs: Správa webu Django

en: Documentation
cs: Dokumentace

en: Documentation bookmarklets
cs: Dokumentační bookmarklety

en: Documentation for this page
cs: Dokumentace k této stránce

en: Dolny Kubin
cs: Dolný Kubín

en: Dumfries and Galloway
cs: Dumfries a Galloway

en: Dunajska Streda
cs: Dunajská Streda

en: Dutch
cs: holandsky

en: E-mail address
cs: E-mailová adresa

en: E-mail address:
cs: E-mailová adresa:

en: Eastern Cape
cs: Východní Kapsko

en: Edit this object (current window)
cs: Upravit tuto položku (ve stávajícím okně)

en: Edit this object (new window)
cs: Upravit tuto položku (v novém okně)

en: Email address
cs: E-mailová adresa

en: England
cs: Anglie

en: English
cs: anglicky

en: Ensure that there are no more than %s decimal places.
cs: Hodnota nesmí mít za desetinnou čárkou více než %s cifer.

en: Ensure that there are no more than %s digits before the decimal point.
cs: Hodnota nesmí mít před desetinnou čárkou více než %s cifer.

en: Ensure that there are no more than %s digits in total.
cs: Hodnota nesmí celkem mít více než %s cifer.

en: Ensure this filename has at most %(max)d characters (it has %(length)d).
cs: Délka názvu souboru má být nejvýše %(max)d znaků, ale nyní je %(length)d.

en: Ensure this value has at least %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
cs: Hodnota musí mít alespoň %(limit_value)d znaků, ale nyní jich má %(show_value)d.

en: Ensure this value has at most %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
cs: Hodnota smí mít nejvýše %(limit_value)d znaků, ale nyní jich má %(show_value)d.

en: Ensure this value is %(limit_value)s (it is %(show_value)s).
cs: Hodnota musí být %(limit_value)s (nyní je %(show_value)s).

en: Ensure this value is greater than or equal to %(limit_value)s.
cs: Hodnota musí být větší nebo rovna %(limit_value)s.

en: Ensure this value is less than or equal to %(limit_value)s.
cs: Hodnota musí být menší nebo rovna %(limit_value)s.

en: Enter a 4 digit post code.
cs: Zadejte čtyřmístné poštovní směrovací číslo.

en: Enter a Swedish postal code in the format XXXXX.
cs: Vložte švédské poštovní směrovací číslo ve tvaru XXXXX.

en: Enter a U.S. state or territory.
cs: Vložte stát USA nebo teritorium.

en: Enter a birth number in the format XXXXXX/XXXX or XXXXXXXXXX.
cs: Zadejte rodné číslo ve tvaru XXXXXX/XXXX nebo XXXXXXXXXX.

en: Enter a list of values.
cs: Vložte seznam hodnot.

en: Enter a new password for the user <strong>%(username)s</strong>.
cs: Vložte nové heslo pro uživatele <strong>%(username)s</strong>.

en: Enter a number.
cs: Vložte číslo.

en: Enter a postal code in the format NNNN or ANNNNAAA.
cs: Zadejte poštovní směrovací číslo ve tvaru NNNN nebo ANNNNAAA.

en: Enter a postal code in the format XX-XXX.
cs: Zadejte poštovní směrovací číslo ve tvaru XX-XXX.

en: Enter a postal code in the format XXX XXX.
cs: Zadejte poštovní směrovací číslo ve tvaru XXX XXX.

en: Enter a postal code in the format XXXXX or XXX XX.
cs: Zadejte poštovní směrovací číslo ve tvaru XXXXX nebo XXX XX.

en: Enter a postal code in the format XXXXXXX or XXX-XXXX.
cs: Zadejte poštovní směrovací číslo ve tvaru XXXXXXX nebo XXX-XXXX.

en: Enter a tax number field (NIP) in the format XXX-XXX-XX-XX or XX-XX-XXX-XXX.
cs: Zadejte daňové identifikační číslo (NIP) ve tvaru XXX-XXX-XX-XX nebo XX-XX-XXX-XXX.

en: Enter a username and password.
cs: Vložte uživatelské jméno a heslo.

en: Enter a valid 'slug' consisting of letters, numbers, underscores or hyphens.
cs: Vložte platný identifikátor složený pouze z písmen, čísel, podtržítek a pomlček.

en: Enter a valid Austrian Social Security Number in XXXX XXXXXX format.
cs: Zadejte platné rodné číslo (ASSN) ve tvaru XXXX XXXXXX.

en: Enter a valid CI number in X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X or XXXXXXXX format.
cs: Vložte platné číslo CI ve tvaru X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X nebo XXXXXXXX.

en: Enter a valid CI number.
cs: Vložte platné číslo CI.

en: Enter a valid CIF.
cs: Zadejte platné CIF.

en: Enter a valid CNP.
cs: Zadejte platné CNP.

en: Enter a valid CUIT in XX-XXXXXXXX-X or XXXXXXXXXXXX format.
cs: Zadejte platné identifikační číslo CUIT ve tvaru XX-XXXXXXXX-X nebo XXXXXXXXXXXX

en: Enter a valid Canadian Social Insurance number in XXX-XXX-XXX format.
cs: Zadejte platné kanadské číslo soc. pojištění (SID) ve tvaru XXX-XXX-XXX.

en: Enter a valid Chilean RUT.
cs: Zadejte platné chilské RUT.

en: Enter a valid Chilean RUT. The format is XX.XXX.XXX-X.
cs: Zadejte platné chilské RUT ve tvaru XX.XXX.XXX-X.

en: Enter a valid Finnish social security number.
cs: Zadejte platné finské rodné číslo.

en: Enter a valid German identity card number in XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X format.
cs: Zadejte platné německé identifikační číslo ve tvaru XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X.

en: Enter a valid IBAN in ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX format
cs: Zadejte platné IBAN ve tvaru ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX.

en: Enter a valid IC number.
cs: Zadejte platné IČ.

en: Enter a valid IPv4 address.
cs: Vložte platnou adresu typu IPv4.

en: Enter a valid Icelandic identification number. The format is XXXXXX-XXXX.
cs: Zadejte platné islandské identifikační číslo ve tvaru XXXXXX-XXXX.

en: Enter a valid Kuwaiti Civil ID number
cs: Vložte platné kuvajtské občanské identifikační číslo

en: Enter a valid NIK/KTP number
cs: Vložte platné číslo NIK/KTP

en: Enter a valid Norwegian social security number.
cs: Zadejte platné norské číslo sociálního pojištěni (SSN).

en: Enter a valid SoFi number
cs: Zadejte platné číslo SoFi

en: Enter a valid Social Security number.
cs: Zadejte platné číslo SSN.

en: Enter a valid South African ID number
cs: Zadejte platné jihoafrické identifikační číslo

en: Enter a valid South African postal code
cs: Zadejte platné jihoafrické poštovní směrovací číslo

en: Enter a valid Swedish organisation number.
cs: Vložte platné číslo švédské organizace.

en: Enter a valid Swedish personal identity number.
cs: Vložte platné švédské osobní identifikační číslo.

en: Enter a valid Swiss identity or passport card number in X1234567<0 or 1234567890 format.
cs: Zadejte platné švýcarské identifikační číslo nebo číslo cestovního pasu ve tvaru X1234567<0 nebo 1234567890.

en: Enter a valid U.S. Social Security number in XXX-XX-XXXX format.
cs: Zadejte platné osobní číslo (U.S. SSN) ve tvaru XXX-XX-XXXX.

en: Enter a valid URL.
cs: Vložte platnou adresu URL.

en: Enter a valid VAT number.
cs: Zadejte platné daňové identifikační číslo.

en: Enter a valid birth number.
cs: Zadejte platné rodné číslo.

en: Enter a valid date in YYYY-MM-DD format.
cs: Vložte platné datum ve tvaru RRRR-MM-DD.

en: Enter a valid date.
cs: Vložte platné datum.

en: Enter a valid date/time in YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
cs: Vložte platné datum a čas ve tvaru RRRR-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]].

en: Enter a valid date/time.
cs: Vložte platné datum a čas.

en: Enter a valid e-mail address.
cs: Vložte platnou e-mailovou adresu.

en: Enter a valid phone number
cs: Zadejte platné telefonní číslo

en: Enter a valid phone number in one of the formats 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX or 9XXXXXXXX.
cs: Zadejte platné telefonní číslo v jednom ze tvarů 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX nebo 9XXXXXXXX.

en: Enter a valid post code
cs: Zadejte platné poštovní směrovací číslo.

en: Enter a valid postal code
cs: Zadejte platné poštovní směrovací číslo

en: Enter a valid postal code in the format XXXXXX
cs: Zadejte platné poštovní směrovací číslo ve tvaru XXXXXX.

en: Enter a valid postal code in the range and format 01XXX - 52XXX.
cs: Zadejte platné poštovní směrovací číslo ve tvaru 01XXX - 52XXX.

en: Enter a valid postcode.
cs: Zadejte platné poštovní směrovací číslo.

en: Enter a valid time in HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
cs: Vložte platný čas ve tvaru HH:MM[:ss[.uuuuuu]]

en: Enter a valid time.
cs: Vložte platný čas.

en: Enter a valid value.
cs: Vložte platnou hodnotu.

en: Enter a valid vehicle license plate number
cs: Vložte platné číslo poznávací značky vozu

en: Enter a valid zip code.
cs: Zadejte platné poštovní směrovací číslo.

en: Enter a whole number.
cs: Vložte celé číslo.

en: Enter a zip code in the format XXXX-XXX.
cs: Zadejte poštovní směrovací číslo ve tvaru XXXX-XXX.

en: Enter a zip code in the format XXXX.
cs: Zadejte poštovní směrovací číslo ve tvaru XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX or XXXXX-XXXX.
cs: Zadejte poštovní směrovací číslo ve tvaru XXXXX nebo XXXXX-XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX-XXX.
cs: Zadejte poštovní směrovací číslo ve tvaru XXXXXX-XXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX.
cs: Zadejte poštovní směrovací číslo ve tvaru XXXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXXXX.
cs: Zadejte poštovní směrovací číslo ve tvaru XXXXXXX.

en: Enter new password
cs: Vložte nové heslo

en: Enter only digits separated by commas.
cs: Vložte pouze číslice oddělené čárkami.

en: Enter the same password as above, for verification.
cs: Pro ověření vložte stejné heslo znovu.

en: Estado de México
cs: México

en: Estonian
cs: estonsky

en: Example: '/about/contact/'. Make sure to have leading and trailing slashes.
cs: Příklad: "/o/kontakt/". Ujistěte se, že máte počáteční a konečná lomítka.

en: Example: 'flatpages/contact_page.html'. If this isn't provided, the system will use 'flatpages/default.html'.
cs: Příklad: "flatpages/kontaktni_stranka.html". Pokud toto není zadáno, bude použita šablona "flatpages/default.html".

en: Feb.
cs: únor

en: February
cs: únor

en: Federal Government
cs: Federální vláda

en: Field of type: %(field_type)s
cs: Pole typu: %(field_type)s

en: Fields on %s objects
cs: Pole položek typu %s

en: File path
cs: Cesta k souboru

en: Filter
cs: Filtr

en: Finnish
cs: finsky

en: First, enter a username and password. Then, you'll be able to edit more user options.
cs: Nejdříve vložte uživatelské jméno a heslo. Poté budete moci upravovat více uživatelských nastavení.

en: Flag
cs: Označit

en: Flag selected comments
cs: Označit vybrané komentáře

en: Flag this comment
cs: Označit tento komentář

en: Floating point number
cs: Číslo s pohyblivou řádovou čárkou

en: Foral Community of Navarre
cs: Navarra

en: Foreign Key (type determined by related field)
cs: Cizí klíč (typ určen pomocí souvisejícího pole)

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll e-mail instructions for setting a new one.
cs: Zapomněl(a) jste své současné heslo? Vložte svou e-mailovou adresu a e-mailem obdržíte pokyny pro nastavení nového.

en: Free State
cs: Svobodný stát

en: French
cs: francouzsky

en: Fri
cs: pá

en: Friday
cs: pátek

en: Frisian
cs: frísky

en: Fukushima
cs: Fukušima

en: Galicia
cs: Galicie

en: Galician
cs: galicijsky

en: Geneva
cs: Ženeva

en: Geometry collection
cs: Kolekce geometrií

en: Georgian
cs: gruzínsky

en: German
cs: německy

en: Go
cs: Provést

en: Graubuenden
cs: Graubünden

en: Greater London
cs: Velký Londýn

en: Greater Manchester
cs: Velký Manchester

en: Greater Poland
cs: Velkopolské vojvodství

en: Greek
cs: řecky

en: Groups
cs: Skupiny

en: Guipuzkoa
cs: Guipúzcoa

en: Hamburg
cs: Hamburk

en: Hebrew
cs: hebrejsky

en: Hessen
cs: Hesensko

en: Hindi
cs: hindsky

en: Hiroshima
cs: Hirošima

en: History
cs: Historie

en: Hokkaido
cs: Hokkaidó

en: Hold down "Control", or "Command" on a Mac, to select more than one.
cs: Výběr více než jedné položky je možný přidržením klávesy "Control" (nebo "Command" na Macu).

en: Home
cs: Domů

en: Hradec Region
cs: Královéhradecký kraj

en: Humenne
cs: Humenné

en: Hungarian
cs: maďarsky

en: Hyogo
cs: Hjógo

en: IP address
cs: Adresa IP

en: Icelandic
cs: islandsky

en: If this is checked, only logged-in users will be able to view the page.
cs: Určuje, že tuto stránku uvidí pouze přihlášení uživatelé.

en: If you enter anything in this field your comment will be treated as spam
cs: Jestliže do tohoto pole cokoli zadáte, bude komentář považován za spam

en: Illes Balears
cs: Baleáry

en: Important dates
cs: Důležitá data

en: In addition to the permissions manually assigned, this user will also get all permissions granted to each group he/she is in.
cs: Kromě manuálně přidělených oprávnění bude uživatel mít všechna oprávnění pro každou skupinu, jejímž je členem.

en: Indonesian
cs: indonésky

en: Integer
cs: Celé číslo

en: Invalid CNPJ number.
cs: Neplatné číslo CNPJ.

en: Invalid CPF number.
cs: Neplatné číslo CPF.

en: Invalid CUIT.
cs: Neplatné CUIT

en: Invalid checksum for CIF.
cs: Neplatný kontrolní součet pro CIF.

en: Invalid checksum for NIE.
cs: Neplatný kontrolní součet pro NIE.

en: Invalid checksum for NIF.
cs: Neplatný kontrolní součet pro NIF.

en: Invalid checksum for bank account number.
cs: Neplatný kontrolní součet pro číslo bankovního účtu.

en: Invalid date: %s
cs: Neplatné datum: %s

en: Invalid geometry type.
cs: Neplatný typ geometrie.

en: Invalid geometry value.
cs: Neplatná hodnota geometrie.

en: Invalid optional parameter Gender, valid values are 'f' and 'm'
cs: Neplatný nepovinný parametr Gender, platné hodnoty jsou 'f' a 'm'.

en: Irish
cs: irsky

en: Ishikawa
cs: Išikawa

en: Italian
cs: italsky

en: Items must be selected in order to perform actions on them. No items have been changed.
cs: K provedení hromadných operací je třeba vybrat nějaké položky. Nedošlo k žádným změnám.

en: Jaen
cs: Jaén

en: Jan.
cs: leden

en: January
cs: leden

en: Japanese
cs: japonsky

en: July
cs: červenec

en: Jumps to the admin page for pages that represent a single object.
cs: Přepne do administračního rozhraní stránek reprezentujících jedinou položku.

en: Jumps you from any page to the documentation for the view that generates that page.
cs: Z libovolné stránky otevře dokumentaci pohledu (view), který generoval tuto stránku.

en: June
cs: červen

en: Kagoshima
cs: Kagošima

en: Kannada
cs: kannadsky

en: Kezmarok
cs: Kežmarok

en: Khmer
cs: khmersky

en: Kochi
cs: Kóči

en: Komarno
cs: Komárno

en: Korean
cs: korejsky

en: Kosice - okolie
cs: Košice-okolie

en: Kosice I
cs: Košice I

en: Kosice II
cs: Košice II

en: Kosice III
cs: Košice III

en: Kosice IV
cs: Košice IV

en: Kosice region
cs: Košický kraj

en: Kuyavia-Pomerania
cs: Kujavsko-pomořské vojvodství

en: Kyoto
cs: Kjóto

en: Kysucke Nove Mesto
cs: Kysucké Nové Mesto

en: Latest comments on %(site_name)s
cs: Poslední komentáře na webu %(site_name)s

en: Latvian
cs: lotyšsky

en: Leon
cs: León

en: Lesser Poland
cs: Malopolské vojvodství

en: Levoca
cs: Levoča

en: Liberec Region
cs: Liberecký kraj

en: Limburg
cs: Limburk

en: Line string
cs: Úsek čáry

en: Liptovsky Mikulas
cs: Liptovský Mikuláš

en: Lithuanian
cs: litevsky

en: Lleida
cs: Lérida

en: Lodz
cs: Lodžské vojvodství

en: Log in
cs: Přihlášení

en: Log in again
cs: Přihlaste se znovu

en: Log out
cs: Odhlásit se

en: Logged out
cs: Odhlášeno

en: Looks like your browser isn't configured to accept cookies. Please enable cookies, reload this page, and try again.
cs: Vypadá to, že váš prohlížeč nepřijímá cookies. Změňte mu toto nastavení, obnovte tuto stránku a požadavek opakujte.

en: Lookup
cs: Hledat

en: Lower Austria
cs: Dolní Rakousko

en: Lower Saxony
cs: Dolní Sasko

en: Lower Silesia
cs: Dolnoslezské vojvodství

en: Lublin
cs: Lublinské vojvodství

en: Lubusz
cs: Lubušské vojvodství

en: Lucenec
cs: Lučenec

en: Lucerne
cs: Lucern

en: MONTH_DAY_FORMAT
cs: j. F

en: Macedonian
cs: makedonsky

en: Malaga
cs: Málaga

en: Malayalam
cs: malajálamsky

en: Many-to-many relationship
cs: Vazba mnoho-mnoho

en: March
cs: březen

en: Masovia
cs: Mazovské vojvodství

en: May
cs: květen

en: Mecklenburg-Western Pomerania
cs: Meklenbursko-Přední Pomořansko

en: Miyagi
cs: Mijagi

en: Miyazaki
cs: Mijazaki

en: Model %(model)s with pk %(pk)r does not exist.
cs: Položka typu %(model)s s primárním klíčem %(pk)r neexistuje.

en: Model %(model_name)r not found in app %(app_label)r
cs: Model %(model_name)r v aplikaci %(app_label)r nenalezen

en: Models available in the %(name)s application.
cs: Dostupné modely v aplikaci %(name)s.

en: Mon
cs: po

en: Monday
cs: pondělí

en: Mongolian
cs: mongolsky

en: Moravian-Silesian Region
cs: Moravskoslezský kraj

en: Multi polygon
cs: Mnohonásobný polygon

en: Multi-line string
cs: Mnohonásobný úsek čáry

en: Multi-point
cs: Mnohonásobný bod

en: Murcia
cs: Murcie

en: My Actions
cs: Vaše operace

en: Name
cs: Jméno

en: Namestovo
cs: Námestovo

en: National Business Register Number (REGON) consists of 9 or 14 digits.
cs: Identifikační číslo podnikatele (REGON) obsahuje 9 až 14 číslic.

en: National Identification Number consists of 11 digits.
cs: Národní identifikační číslo obsahuje 11 číslic.

en: Navarre
cs: Navarra

en: Neuchatel
cs: Neuchâtel

en: New password
cs: Nové heslo

en: New password confirmation
cs: Potvrzení nového hesla

en: New password:
cs: Nové heslo:

en: Nitra region
cs: Nitranský kraj

en: No
cs: Ne

en: No action selected.
cs: Nebyla vybrána žádná operace.

en: No fields changed.
cs: Nebyla změněna žádná pole.

en: No file was submitted.
cs: Žádný soubor nebyl odeslán.

en: No file was submitted. Check the encoding type on the form.
cs: Soubor nebyl odeslán. Zkontrolujte parametr "encoding type" formuláře.

en: No geometry value provided.
cs: Hodnota geometrie nezadána.

en: None
cs: Žádný

en: None available
cs: Nic

en: Noord-Brabant
cs: Severní Brabantsko

en: Noord-Holland
cs: Severní Holandsko

en: North Rhine-Westphalia
cs: Severní Porýní-Vestfálsko

en: North West
cs: Severozápadní provincie

en: Northern Cape
cs: Severní Kapsko

en: Northern Ireland
cs: Severní Irsko

en: Norwegian
cs: norsky

en: Norwegian Bokmal
cs: norsky (Bokmål)

en: Norwegian Nynorsk
cs: norsky (Nynorsk)

en: Nov.
cs: listopad

en: Nove Mesto nad Vahom
cs: Nové Mesto nad Váhom

en: Nove Zamky
cs: Nové Zámky

en: November
cs: listopad

en: Oct.
cs: říjen

en: October
cs: říjen

en: Oita
cs: Óita

en: Okayama
cs: Okajama

en: Old password
cs: Současné heslo

en: Olomouc Region
cs: Olomoucký kraj

en: One-to-one relationship
cs: Vazba jedna-jedna

en: Opole
cs: Opolské vojvodství

en: Order
cs: Pořadí

en: Orkney Islands
cs: Orkneje

en: Osaka
cs: Ósaka

en: Ourense
cs: Orense

en: PM
cs: odp.

en: Page not found
cs: Stránka nenalezena

en: Pardubice Region
cs: Pardubický kraj

en: Partizanske
cs: Partizánske

en: Password
cs: Heslo

en: Password (again)
cs: Heslo (znovu)

en: Password change
cs: Změna hesla

en: Password change successful
cs: Změna hesla byla úspěšná

en: Password changed successfully.
cs: Změna hesla byla úspěšná.

en: Password confirmation
cs: Potvrzení hesla

en: Password reset
cs: Obnovení hesla

en: Password reset complete
cs: Heslo bylo obnoveno

en: Password reset confirmation
cs: Potvrzení obnovy hesla

en: Password reset on %s
cs: Obnovení hesla na webu %s

en: Password reset successful
cs: Obnovení hesla bylo úspěšné

en: Password reset unsuccessful
cs: Obnovení hesla bylo neúspěšné

en: Password:
cs: Heslo:

en: Past 7 days
cs: Posledních 7 dní

en: Permissions
cs: Oprávnění

en: Persian
cs: persky

en: Personal info
cs: Osobní údaje

en: Phone number
cs: Telefonní číslo

en: Phone numbers must be in 0X XX XX XX XX format.
cs: Telefonní číslo musí být ve tvaru 0X XX XX XX XX.

en: Phone numbers must be in XX-XXXX-XXXX format.
cs: Telefonní číslo smí být pouze ve tvaru XX-XXXX-XXXX.

en: Phone numbers must be in XXX-XXX-XXXX format.
cs: Telefonní číslo musí být ve tvaru XXX-XXX-XXXX.

en: Phone numbers must be in XXXX-XXXXXX format.
cs: Telefonní číslo musí být ve tvaru XXXX-XXXXXX.

en: Phone numbers must have 9 digits, or start by + or 00.
cs: Telefonní číslo musí mít 9 číslo nebo začínat + či 00.

en: Piestany
cs: Piešťany

en: Pilsen Region
cs: Plzeňský kraj

en: Please correct the duplicate data for %(field)s, which must be unique.
cs: Opravte duplicitní data v poli %(field)s, které musí být unikátní.

en: Please correct the duplicate data for %(field)s.
cs: Opravte duplicitní data v poli %(field)s.

en: Please correct the duplicate data for %(field_name)s which must be unique for the %(lookup)s in %(date_field)s.
cs: Opravte duplicitní data v poli %(field_name)s, které musí být unikátní testem %(lookup)s pole %(date_field)s.

en: Please correct the duplicate values below.
cs: Odstraňte duplicitní hodnoty níže.

en: Please correct the error below | Please correct the errors below
cs[0]: Opravte níže uvedenou chybu.
cs[1]: Opravte níže uvedené chyby.
cs[2]: Opravte níže uvedené chyby.

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
cs[0]: Opravte níže uvedenou chybu.
cs[1]: Opravte níže uvedené chyby.
cs[2]: Opravte níže uvedené chyby.

en: Please enter a correct username and password. Note that both fields are case-sensitive.
cs: Vložte správné uživatelské jméno a heslo (u obou položek se rozlišují malá a velká písmena).

en: Please enter a valid NIF or NIE.
cs: Zadejte platné hodnoty NIF nebo NIE.

en: Please enter a valid NIF, NIE, or CIF.
cs: Zadejte platné hodnoty NIF, NIE nebo CIF.

en: Please enter a valid bank account number in format XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.
cs: Zadejte platné číslo bankovního účtu ve tvaru XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.

en: Please enter valid %(self)s IDs. The value %(value)r is invalid. | Please enter valid %(self)s IDs. The values %(value)r are invalid.
cs[0]: Vložte platné ID položky %(self)s. Hodnota %(value)r je neplatná.
cs[1]: Vložte platné ID položky %(self)s. Hodnoty %(value)r jsou neplatné.
cs[2]: Vložte platné ID položky %(self)s. Hodnoty %(value)r jsou neplatné.

en: Please enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
cs: Vložte dvakrát nové heslo. Tak ověříme, že bylo zadáno správně.

en: Please enter your old password, for security's sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
cs: Vložte svoje současné heslo a poté vložte dvakrát heslo nové. Omezíme tak možnost překlepu.

en: Please go to the following page and choose a new password:
cs: Přejděte na následující stránku a zadejte nové heslo:

en: Please log in again, because your session has expired.
cs: Přihlaste se znovu, vaše sezení vypršelo.

en: Podlasie
cs: Podleské vojvodství

en: Point
cs: Bod

en: Polish
cs: polsky

en: Poltar
cs: Poltár

en: Pomerania
cs: Pomořské vojvodství

en: Portuguese
cs: portugalsky

en: Post
cs: Odeslat

en: Post your comment
cs: Komentář odeslat

en: Posted by %(user)s at %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s
cs: Zadal uživatel %(user)s dne %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s

en: Povazska Bystrica
cs: Považská Bystrica

en: Prague
cs: Praha

en: Presov
cs: Prešov

en: Presov region
cs: Prešovský kraj

en: Preview
cs: Náhled

en: Preview your comment
cs: Zobrazit náhled komentáře

en: Principality of Asturias
cs: Asturské knížectví

en: Puchov
cs: Púchov

en: Really flag this comment?
cs: Opravdu chcete označit tento komentář?

en: Really make this comment public?
cs: Opravdu chcete zveřejnit tento komentář?

en: Really remove this comment?
cs: Opravdu chcete odebrat tento komentář?

en: Recent Actions
cs: Poslední operace

en: Region of Murcia
cs: Murcie

en: Remove
cs: Odebrat

en: Remove a comment
cs: Odebrat komentář

en: Remove selected comments
cs: Odebrat vybrané komentáře

en: Required. 30 characters or fewer. Letters, digits and @/./+/-/_ only.
cs: Požadováno. 30 znaků nebo méně. Pouze písmena, číslice a znaky @/./+/-/_.

en: Required. 30 characters or fewer. Letters, numbers and @/./+/-/_ characters
cs: Požadováno. 30 znaků nebo méně. Pouze písmena, číslice a znaky @/./+/-/_.

en: Reset my password
cs: Obnovit heslo

en: Revuca
cs: Revúca

en: Rhineland-Palatinate
cs: Porýní-Falc

en: Rimavska Sobota
cs: Rimavská Sobota

en: Romanian
cs: rumunsky

en: Roznava
cs: Rožňava

en: Run the selected action
cs: Provést vybranou operaci

en: Russian
cs: rusky

en: Ruzomberok
cs: Ružomberok

en: Saarland
cs: Sársko

en: Sala
cs: Šaľa

en: Salzburg
cs: Salcbursko

en: Sat
cs: so

en: Saturday
cs: sobota

en: Save
cs: Uložit

en: Save and add another
cs: Uložit a přidat další položku

en: Save and continue editing
cs: Uložit a pokračovat v úpravách

en: Save as new
cs: Uložit jako novou položku

en: Saxony
cs: Sasko

en: Saxony-Anhalt
cs: Sasko-Anhaltsko

en: Schleswig-Holstein
cs: Šlesvicko-Holštýnsko

en: Scotland
cs: Skotsko

en: Search
cs: Hledat

en: Select %s
cs: %s: vybrat

en: Select %s to change
cs: Vyberte položku %s ke změně

en: Select a valid brazilian state. That state is not one of the available states.
cs: Neplatný brazilský stát. Vyberte jeden z nabízených států.

en: Select a valid choice. %(value)s is not one of the available choices.
cs: Vyberte platnou možnost, "%(value)s" není k dispozici.

en: Select a valid choice. %s is not one of the available choices.
cs: Vyberte platnou možnost, "%s" není k dispozici.

en: Select a valid choice. That choice is not one of the available choices.
cs: Vyberte platnou možnost. Tato není k dispozici.

en: Select all %(total_count)s %(module_name)s
cs: Vybrat všechny položky typu %(module_name)s, celkem %(total_count)s.

en: Sept.
cs: září

en: September
cs: září

en: Serbian
cs: srbsky

en: Serbian Latin
cs: srbsky (latinkou)

en: Server Error <em>(500)</em>
cs: Chyba serveru <em>(500)</em>

en: Server error
cs: Chyba serveru

en: Server error (500)
cs: Chyba serveru (500)

en: Seville
cs: Sevilla

en: Shetland Islands
cs: Shetlandy

en: Shiga
cs: Šiga

en: Shimane
cs: Šimane

en: Shizuoka
cs: Šizuoka

en: Show all
cs: Zobrazit vše

en: Show object ID
cs: Ukázat id položky

en: Shows the content-type and unique ID for pages that represent a single object.
cs: Zobrazí content-type a unikátní ID stránek reprezentujících jedinou položku.

en: Silesia
cs: Slezské vojvodství

en: Simplified Chinese
cs: čínsky (zjednodušeně)

en: Site administration
cs: Správa webu

en: Slovak
cs: slovensky

en: Slovenian
cs: slovinsky

en: Something's wrong with your database installation. Make sure the appropriate database tables have been created, and make sure the database is readable by the appropriate user.
cs: Potíže s nainstalovanou databází. Ujistěte se, že byly vytvořeny odpovídající tabulky a že databáze je přístupná pro čtení příslušným uživatelem.

en: South Bohemian Region
cs: Jihočeský kraj

en: South Moravian Region
cs: Jihomoravský kraj

en: Spanish
cs: španělsky

en: Spisska Nova Ves
cs: Spišská Nová Ves

en: Stara Lubovna
cs: Stará Ľubovňa

en: String (up to %(max_length)s)
cs: Řetězec (max. %(max_length)s znaků)

en: Styria
cs: Štýrsko

en: Subcarpatia
cs: Podkarpatské vojvodství

en: Successfully deleted %(count)d %(items)s.
cs: Úspěšně odstraněno: %(count)d %(items)s.

en: Sun
cs: ne

en: Sunday
cs: neděle

en: Svidnik
cs: Svidník

en: Swedish
cs: švédsky

en: Swietokrzyskie
cs: Svatokřížské vojvodství

en: TIME_FORMAT
cs: H:i

en: Tamil
cs: tamilsky

en: Telugu
cs: telužsky

en: Thai
cs: thajsky

en: Thank you for your comment
cs: Děkujeme za komentář

en: Thanks for approving
cs: Děkujeme za schválení

en: Thanks for commenting
cs: Děkujeme za vložení komentáře

en: Thanks for flagging
cs: Děkujeme za označení komentáře

en: Thanks for removing
cs: Děkujeme za odebrání

en: Thanks for spending some quality time with the Web site today.
cs: Děkujeme za čas strávený s tímto webem.

en: Thanks for taking the time to improve the quality of discussion on our site
cs: Děkujeme za váš čas věnovaný zlepšení kvality diskuze na našich stránkách

en: Thanks for using our site!
cs: Děkujeme za používání našeho webu!

en: That e-mail address doesn't have an associated user account. Are you sure you've registered?
cs: K této e-mailové adrese není přiřazen žádný uživatelský účet. Určitě jste zde registrováni?

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully.
cs: Položka "%(obj)s" typu %(name)s byla úspěšně přidána.

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully. You may edit it again below.
cs: Položka "%(obj)s" typu %(name)s byla úspěšně přidána. Níže můžete v úpravách pokračovat.

en: The %(name)s "%(obj)s" was changed successfully.
cs: Položka "%(obj)s" typu %(name)s byla úspěšně změněna.

en: The %(name)s "%(obj)s" was deleted successfully.
cs: Položka "%(obj)s" typu %(name)s byla úspěšně odstraněna.

en: The %(site_name)s team
cs: Tým aplikace %(site_name)s

en: The %(verbose_name)s was created successfully.
cs: Položka typu %(verbose_name)s byla úspěšně vytvořena.

en: The %(verbose_name)s was deleted.
cs: Položka typu %(verbose_name)s byla odstraněna.

en: The %(verbose_name)s was updated successfully.
cs: Položka typu %(verbose_name)s byla úspěšně aktualizována.

en: The Chilean RUT is not valid.
cs: Neplatné RUT.

en: The Icelandic identification number is not valid.
cs: Neplatné islandské identifikační číslo.

en: The base GIS field -- maps to the OpenGIS Specification Geometry type.
cs: Základní GIS pole -- mapováno na typ Geometry podle specifikace OpenGIS.

en: The inline foreign key did not match the parent instance primary key.
cs: Cizí klíč typu inline neodpovídá primárnímu klíči v rodičovské položce.

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.  Please request a new password reset.
cs: Odkaz pro obnovení hesla byl neplatný, možná již byl použit. Požádejte o obnovení hesla znovu.

en: The submitted file is empty.
cs: Odeslaný soubor je prázdný.

en: The two password fields didn't match.
cs: Hesla se neshodují.

en: There's been an error. It's been reported to the site administrators via e-mail and should be fixed shortly. Thanks for your patience.
cs: Došlo k chybě. Byla oznámena správci serveru e-mailem a měla by být brzy odstraněna. Děkujeme za trpělivost.

en: This URL appears to be a broken link.
cs: Tato adresa URL je zřejmě neplatný odkaz.

en: This account is inactive.
cs: Tento účet je neaktivní.

en: This can be either an absolute path (as above) or a full URL starting with 'http://'.
cs: Toto může být buď absolutní cesta (jako nahoře) nebo plné URL začínající na "http://".

en: This comment was posted by an authenticated user and thus the email is read-only.
cs: Tento komentář zaslal přihlášený uživatel, e-mail tedy není možné změnit.

en: This comment was posted by an authenticated user and thus the name is read-only.
cs: Tento komentář zaslal přihlášený uživatel, jméno tedy není možné změnit.

en: This field cannot be blank.
cs: Pole nemůže být prázdné.

en: This field cannot be null.
cs: Pole nemůže být null.

en: This field is required.
cs: Pole je povinné.

en: This field requires 11 digits.
cs: Pole musí obsahovat 11 číslic.

en: This field requires 7 or 8 digits.
cs: Pole smí obsahovat jen 7 nebo 8 číslic.

en: This field requires 8 digits.
cs: Pole musí obsahovat 8 číslic.

en: This field requires at least 14 digits
cs: Pole smí obsahovat nejméně 14 číslic.

en: This field requires at most 11 digits or 14 characters.
cs: Pole smí obsahovat nejvýše 11 číslic nebo 14 znaků.

en: This field requires only numbers.
cs: Pole smí obsahovat pouze číslice.

en: This month
cs: Tento měsíc

en: This object doesn't have a change history. It probably wasn't added via this admin site.
cs: Tato položka nemá historii změn. Pravděpodobně nebyla přidána tímto administračním rozhraním.

en: This should be an absolute path, excluding the domain name. Example: '/events/search/'.
cs: Toto by měla být absolutní cesta bez domény. Příklad: "/udalosti/hledat/".

en: This value may contain only letters, numbers and @/./+/-/_ characters.
cs: Hodnota může obsahovat pouze písmena, číslice a znaky @/./+/-/_.

en: This value must be a decimal number.
cs: Hodnota musí být desetinné číslo.

en: This value must be a float.
cs: Hodnota musí být desetinné číslo.

en: This value must be an integer.
cs: Hodnota musí být celé číslo.

en: This value must be either None, True or False.
cs: Hodnota musí být buď Nic (None), Ano (True) nebo Ne (False).

en: This value must be either True or False.
cs: Hodnota musí být buď Ano (True) nebo Ne (False).

en: This value must contain only letters, numbers, underscores, dashes or slashes.
cs: Hodnota smí obsahovat pouze písmena, číslice, podtržítka, pomlčky nebo lomítka.

en: This year
cs: Tento rok

en: Thu
cs: čt

en: Thuringia
cs: Durynsko

en: Thursday
cs: čtvrtek

en: Time
cs: Čas

en: Time:
cs: Čas:

en: Tochigi
cs: Točigi

en: Today
cs: Dnes

en: Tokushima
cs: Tokušima

en: Tokyo
cs: Tokio

en: Topolcany
cs: Topoľčany

en: Toyama
cs: Tojama

en: Traditional Chinese
cs: čínsky (tradičně)

en: Trebisov
cs: Trebišov

en: Trencin
cs: Trenčín

en: Trencin region
cs: Trenčínský kraj

en: Trnava region
cs: Trnavský kraj

en: Tue
cs: út

en: Tuesday
cs: úterý

en: Turcianske Teplice
cs: Turčianske Teplice

en: Turkish
cs: turecky

en: Tvrdosin
cs: Tvrdošín

en: Tyne and Wear
cs: Tyne a Wear

en: Tyrol
cs: Tyrolsko

en: U.S. state (two uppercase letters)
cs: Stát v USA (dvě velká písmena)

en: Ukrainian
cs: ukrajinsky

en: Uncheck this box to make the comment effectively disappear from the site.
cs: Pokud zrušíte zaškrtnutí tohoto políčka, komentář se na stránce nezobrazí.

en: Unknown
cs: Neznámé

en: Unknown content
cs: Neznámý obsah

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
cs: Nahrajte platný obrázek. Odeslaný soubor buď nebyl obrázek nebo byl poškozen.

en: Upper Austria
cs: Horní Rakousko

en: Use '[algo]$[salt]$[hexdigest]' or use the <a href="password/">change password form</a>.
cs: Použijte buď tvar "[algo]$[salt]$[hexdigest]" nebo <a href="password/">formulář pro změnu hesla</a>.

en: User
cs: Uživatel

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Username:
cs: Uživatelské jméno:

en: Usernames cannot contain the '@' character.
cs: Uživatelská jména nemohou obsahovat znak "@".

en: Usti Region
cs: Ústecký kraj

en: Valencia
cs: Valencie

en: Valencian Community
cs: Valencie

en: Value %r is not a valid choice.
cs: Hodnota %r není platnou volbou.

en: Velky Krtis
cs: Veľký Krtíš

en: Vienna
cs: Vídeň

en: Vietnamese
cs: vietnamsky

en: View on site
cs: Zobrazení na webu

en: Vorarlberg
cs: Vorarlbersko

en: Vranov nad Toplou
cs: Vranov nad Topľou

en: Vysocina Region
cs: Vysočina

en: Wakayama
cs: Wakajama

en: Warmia-Masuria
cs: Varmijsko-mazurské vojvodství

en: Watch your mouth! The word %s is not allowed here. | Watch your mouth! The words %s are not allowed here.
cs[0]: Mluvte slušně! Slovo %s je zde nepřípustné.
cs[1]: Mluvte slušně! Slova %s jsou zde nepřípustná.
cs[2]: Mluvte slušně! Slova %s jsou zde nepřípustná.

en: We apologize, but your form has expired. Please continue filling out the form from this page.
cs: Platnost formuláře bohužel vypršela. Pokračujte vyplněním formuláře z této stránky.

en: We're sorry, but the requested page could not be found.
cs: Požadovaná stránka nebyla bohužel nalezena.

en: We've e-mailed you instructions for setting your password to the e-mail address you submitted. You should be receiving it shortly.
cs: Poslali jsme vám e-mailem pokyny pro nastavení hesla na vámi zadanou e-mailovou adresu. Za chvíli by měly dorazit do vaší schránky.

en: Wed
cs: st

en: Wednesday
cs: středa

en: Welcome,
cs: Vítejte, uživateli

en: Welsh
cs: welšsky

en: West Pomerania
cs: Západopomořanské vojvodství

en: Western Cape
cs: Západní Kapsko

en: Western Isles
cs: Západní ostrovy

en: Wrong checksum for the National Business Register Number (REGON).
cs: Neplatný kontrolní součet pro identifikační číslo podnikatele (REGON).

en: Wrong checksum for the National Identification Number.
cs: Neplatný kontrolní součet pro Národní identifikační číslo.

en: Wrong checksum for the Tax Number (NIP).
cs: Neplatný kontrolní součet pro daňové identifikační číslo.

en: YEAR_MONTH_FORMAT
cs: F Y

en: Yamagata
cs: Jamagata

en: Yamaguchi
cs: Jamaguči

en: Yamanashi
cs: Jamanaši

en: Yes
cs: Ano

en: Yes, I'm sure
cs: Ano, jsem si jist(a)

en: You don't have permission to edit anything.
cs: Nemáte oprávnění nic měnit.

en: You may add another %s below.
cs: Níže můžete přidat další položku typu %s.

en: You may edit it again below.
cs: V úpravách můžete pokračovat níže.

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset
cs: Tento e-mail vám byl doručen, protože jste požádal(a) o obnovení hesla

en: Your Web browser doesn't appear to have cookies enabled. Cookies are required for logging in.
cs: Váš prohlížeč zřejmě nemá povoleno přijímat cookies, které jsou ale potřeba pro přihlášení.

en: Your e-mail address is not your username. Try '%s' instead.
cs: Vaše e-mailová adresa není vaše uživatelské jméno. Zkuste místo toho "%s".

en: Your old password was entered incorrectly. Please enter it again.
cs: Vaše současné heslo nebylo vloženo správně. Zkuste to znovu.

en: Your password has been set.  You may go ahead and log in now.
cs: Vaše heslo bylo nastaveno. Nyní se můžete přihlásit.

en: Your password was changed.
cs: Vaše heslo bylo změněno.

en: Your username, in case you've forgotten:
cs: Pro jistotu vaše uživatelské jméno:

en: Zarnovica
cs: Žarnovica

en: Ziar nad Hronom
cs: Žiar nad Hronom

en: Zilina
cs: Žilina

en: Zilina region
cs: Žilinský kraj

en: Zlate Moravce
cs: Zlaté Moravce

en: Zlin Region
cs: Zlínský kraj

en: Zuid-Holland
cs: Jižní Holandsko

en: Zurich
cs: Curych

en: a.m.
cs: dop.

en: action flag
cs: příznak operace

en: action time
cs: čas operace

en: active
cs: aktivní

en: all %s
cs: Vše: %s

en: and
cs: a

en: approved | approved
cs[0]: schválen
cs[1]: schváleny
cs[2]: schváleno

en: apr
cs: dub

en: aug
cs: srp

en: change message
cs: zpráva o změně

en: codename
cs: kódový název

en: comment
cs: komentář

en: comment flag
cs: značka komentáře

en: comment flags
cs: značky komentáře

en: comments
cs: komentář

en: content
cs: obsah

en: content type
cs: typ obsahu

en: content types
cs: typy obsahu

en: date
cs: datum

en: date joined
cs: datum registrace

en: date/time submitted
cs: datum a čas byly zaslané

en: day | days
cs[0]: den
cs[1]: dny
cs[2]: dnů

en: dec
cs: pro

en: display name
cs: zobrazený název

en: domain name
cs: název domény

en: e-mail address
cs: e-mailová adresa

en: eight
cs: osm

en: enable comments
cs: povolit komentáře

en: expire date
cs: datum expirace

en: feb
cs: úno

en: filter:
cs: filtr:

en: first name
cs: křestní jméno

en: five
cs: pět

en: flag
cs: značka

en: flagged | flagged
cs[0]: označen
cs[1]: označeny
cs[2]: označeno

en: flat page
cs: statická stránka

en: flat pages
cs: statické stránky

en: for your user account at %(site_name)s
cs: k vašemu uživatelskému účtu v systému %(site_name)s

en: four
cs: čtyři

en: group
cs: skupina

en: groups
cs: skupiny

en: hour | hours
cs[0]: hodina
cs[1]: hodiny
cs[2]: hodin

en: is public
cs: je veřejný

en: is removed
cs: je odebrán

en: jan
cs: led

en: jul
cs: čec

en: jun
cs: čen

en: last login
cs: poslední přihlášení

en: last name
cs: příjmení

en: lazy message
cs: opožděně vyhodnocená zpráva

en: log entries
cs: položky protokolu

en: log entry
cs: položka protokolu

en: mar
cs: bře

en: may
cs: kvě

en: message
cs: zpráva

en: midnight
cs: půlnoc

en: minute | minutes
cs[0]: minuta
cs[1]: minuty
cs[2]: minut

en: minutes
cs: minuty

en: month | months
cs[0]: měsíc
cs[1]: měsíce
cs[2]: měsíců

en: name
cs: název

en: nd
cs: .

en: nine
cs: devět

en: noon
cs: poledne

en: nov
cs: lis

en: number of %s
cs: Počet: %s

en: object ID
cs: ID položky

en: object id
cs: id položky

en: object repr
cs: reprez. položky

en: oct
cs: říj

en: one
cs: jedna

en: or
cs: nebo

en: or make changes
cs: nebo upravit

en: p.m.
cs: odp.

en: password
cs: heslo

en: permission
cs: oprávnění

en: permissions
cs: oprávnění

en: python model class name
cs: název třídy modelu v Pythonu

en: rd
cs: .

en: redirect
cs: přesměrování

en: redirect from
cs: přesměrovat z

en: redirect to
cs: přesměrovat na

en: redirects
cs: přesměrování

en: registration required
cs: nutná registrace

en: related `%(app_label)s.%(object_name)s` objects
cs: související položky `%(app_label)s.%(object_name)s`

en: removed | removed
cs[0]: odebrán
cs[1]: odebrány
cs[2]: odebráno

en: sep
cs: zář

en: session
cs: sezení

en: session data
cs: data sezení

en: session key
cs: klíč sezení

en: sessions
cs: sezení

en: seven
cs: sedm

en: site
cs: web

en: sites
cs: weby

en: six
cs: šest

en: st
cs: .

en: staff status
cs: administrační přístup

en: superuser status
cs: superuživatel

en: template
cs: šablona

en: template name
cs: název šablony

en: th
cs: .

en: the related `%(app_label)s.%(data_type)s` object
cs: související položka `%(app_label)s.%(data_type)s`

en: three
cs: tři

en: title
cs: titulek

en: today
cs: dnes

en: tomorrow
cs: zítra

en: two
cs: dvě

en: user
cs: uživatel

en: user permissions
cs: uživatelská oprávnění

en: user's URL
cs: URL uživatele

en: user's email address
cs: e-mailová adresa uživatele

en: user's name
cs: jméno uživatele

en: username
cs: uživatelské jméno

en: users
cs: uživatelé

en: view:
cs: pohled (view):

en: week | weeks
cs[0]: týden
cs[1]: týdny
cs[2]: týdnů

en: year | years
cs[0]: rok
cs[1]: roky
cs[2]: let

en: yes,no,maybe
cs: ano, ne, možná

en: yesterday
cs: včera
