django - en to it translation catalogue (715 entries)

en: 
    <p class="help">To install bookmarklets, drag the link to your bookmarks
    toolbar, or right-click the link and add it to your bookmarks. Now you can
    select the bookmarklet from any page in the site.  Note that some of these
    bookmarklets require you to be viewing the site from a computer designated
    as "internal" (talk to your system administrator if you aren't sure if
    your computer is "internal").</p>
it: 
    <p class="help">Per installare i bookmarklet, trascina il link sulla barra 
    dei bookmark, o clicca il link con il tasto destro e aggiungilo ai bookmark.
    Potrai poi scegliere un bookmarklet in qualsiasi pagina del sito.
    Nota che alcuni di questi bookmarklet richiedono l'accesso al sito tramite un
    computer designato come "interno" (chiedi al tuo amministratore di 
    sistema se non sei sicuro che il tuo computer sia "interno").</p>

en:  By %(filter_title)s
it:  Per %(filter_title)s

en: "%s" is not a valid value for a primary key.
it: "%s" non è un valore valido per una chiave primaria.

en: %(count)s %(name)s was changed successfully. | %(count)s %(name)s were changed successfully.
it[0]: %(count)s %(name)s modificato/a correttamente.
it[1]: %(count)s %(name)s modificati/e correttamente.

en: %(field_name)s must be unique for %(date_field)s %(lookup)s.
it: %(field_name)s deve essere unico per %(lookup)s %(date_field)s.

en: %(full_result_count)s total
it: %(full_result_count)s totali

en: %(model_name)s with this %(field_label)s already exists.
it: %(model_name)s con questo %(field_label)s esiste già.

en: %(name)s object with primary key %(key)r does not exist.
it: L'oggetto %(name)s con chiave primaria %(key)r non esiste.

en: %(site_name)s comments
it: commenti su %(site_name)s

en: %(total_count)s selected | All %(total_count)s selected
it[0]: %(total_count)s selezionati/e
it[1]: Nessuna azione selezionata.

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
it[0]: %(value).1f miliardo
it[1]: %(value).1f miliardi

en: %(value).1f million | %(value).1f million
it[0]: %(value).1f milione
it[1]: %(value).1f milioni

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
it[0]: %(value).1f migliaio di miliardi
it[1]: %(value).1f migliaia di miliardi

en: %s administration
it: Amministrazione %s

en: %s does not appear to be a urlpattern object
it: %s non sembra essere un oggetto urlpattern

en: 0 of %(cnt)s selected
it: 0 di %(cnt)s selezionati/e

en: 1 comment was successfully %(action)s. | %(count)s comments were successfully %(action)s.
it[0]: Ad 1 commento è stata applicata con successo l'azione %(action)s.
it[1]: A %(count)s commenti è stata applicata con successo l'azione %(action)s.

en: 1 result | %(counter)s results
it[0]: 1 risultato
it[1]: %(counter)s risultati

en: <h3>By %s:</h3>
    <ul>
it: <h3>Di %s:</h3>
    <ul>

en: A user with that username already exists.
it: Un utente con questo nome è già presente.

en: Action
it: Azione

en: Action:
it: Azione:

en: Add
it: Aggiungi

en: Add %(name)s
it: Aggiungi %(name)s

en: Add %s
it: Aggiungi %s

en: Add Another
it: Aggiungi un Altro

en: Add another %(verbose_name)s
it: Aggiungi un/a altro/a %(verbose_name)s.

en: Added %(name)s "%(object)s".
it: Aggiunto/a %(name)s "%(object)s".

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Albanian
it: albanese

en: All
it: Tutti

en: All dates
it: Tutte le date

en: An error occurred when transforming the geometry to the SRID of the geometry form field.
it: Si è verificato un errore durante la trasformazione della geometria nello SRID del campo geometria della form.

en: Any date
it: Qualsiasi data

en: App %r not found
it: Appl. %r non trovata

en: Approve
it: Approva

en: Approve a comment
it: Approva un commento

en: Approve selected comments
it: Approva i commenti selezionati

en: April
it: aprile

en: Arabic
it: arabo

en: Are you sure you want to delete the %(object_name)s "%(escaped_object)s"? All of the following related items will be deleted:
it: Sicuro di voler cancellare %(object_name)s "%(escaped_object)s"? Tutti gli oggetti collegati seguenti saranno cancellati:

en: Are you sure you want to delete the selected %(object_name)s objects? All of the following objects and their related items will be deleted:
it: Sicuro di voler cancellare gli oggetti %(object_name)s selezionati? Tutti i seguenti oggetti, e i loro oggetti collegati, saranno cancellati:

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: Argentinean Spanish
it: spagnolo argentino

en: As above, but opens the admin page in a new window.
it: Come sopra, ma apre la pagina di amministrazione in una nuova finestra.

en: Aug.
it: ago.

en: August
it: agosto

en: Baja California
it: Baia California

en: Baja California Sur
it: Baia California Sud

en: Balearic Islands
it: Isole Baleari

en: Barcelona
it: Barcellona

en: Basque
it: basco

en: Basque Country
it: Paese Basco

en: Bavaria
it: Baviera

en: Bengali
it: bengali

en: Berlin
it: Berlino

en: Berne
it: Berna

en: Big (8 byte) integer
it: Intero grande (8 byte)

en: Bookmarklets
it: Bookmarklet

en: Boolean (Either True or False)
it: Booleano (True o False)

en: Boolean (Either True, False or None)
it: Booleano (True, False o None)

en: Bosnian
it: bosniaco

en: Brandenburg
it: Brandenburgo

en: Bratislava region
it: Regione di Bratislava

en: Brazilian Portuguese
it: brasiliano portoghese

en: Bremen
it: Brema

en: British English
it: inglese britannico

en: Bulgarian
it: bulgaro

en: Cadiz
it: Cadice

en: Canary Islands
it: Isole Canarie

en: Carlsbad Region
it: Regione di Carlsbad

en: Catalan
it: catalano

en: Catalonia
it: Catalogna

en: Central Bohemian Region
it: Regione Boema Centrale

en: Central Scotland
it: Scozia Centrale

en: Change
it: Modifica

en: Change %s
it: Modifica %s

en: Change history: %s
it: Tracciato delle modifiche: %s

en: Change my password
it: Modifica la mia password

en: Change password
it: Cambia la password

en: Change password: %s
it: Cambia la password: %s

en: Change:
it: Modifica:

en: Changed %(list)s for %(name)s "%(object)s".
it: Cambiato/i %(list)s per %(name)s "%(object)s".

en: Changed %s.
it: %s modificato/a.

en: Check this box if the comment is inappropriate. A "This comment has been removed" message will be displayed instead.
it: Spunta la casella se il commento è inappropriato. Verrà sostituito dal messaggio "Questo commento è stato rimosso".

en: Ciudad Real
it: Città Reale

en: Clear selection
it: Annulla la selezione

en: Click here to select the objects across all pages
it: Clicca qui per selezionare gli oggetti da tutte le pagine.

en: Co-ordination numbers are not allowed.
it: I numeri di coordinamento non sono ammessi.

en: Comma-separated integers
it: Interi separati da virgola

en: Comment
it: Commento

en: Confirm password:
it: Conferma la password:

en: Content
it: Contenuto

en: Cornwall and Isles of Scilly
it: Cornovaglia e Isole di Scilly

en: Corps Consulate
it: Corpi Consolari

en: Corps Diplomatic
it: Corpi Diplomatici

en: County Antrim
it: Contea di Antrim

en: County Armagh
it: Contea di Armagh

en: County Down
it: Contea di Down

en: County Fermanagh
it: Contea di Fermanagh

en: County Londonderry
it: Contea di Londonderry

en: County Tyrone
it: Contea di Tyrone

en: Croatian
it: croato

en: Currently:
it: Attualmente:

en: Czech
it: ceco

en: DATETIME_FORMAT
it: j F Y, H:i

en: DATE_FORMAT
it: j F Y

en: Danish
it: danese

en: Database error
it: Errore nel database

en: Date (with time)
it: Data (con ora)

en: Date (without time)
it: Data (senza ora)

en: Date/time
it: Data/ora

en: Date:
it: Data:

en: Dec.
it: dic.

en: December
it: dicembre

en: Decimal number
it: Numero decimale

en: Delete
it: Cancella

en: Delete multiple objects
it: Cancella più oggetti

en: Delete selected %(verbose_name_plural)s
it: Cancella %(verbose_name_plural)s selezionati/e

en: Delete?
it: Cancellare?

en: Deleted %(name)s "%(object)s".
it: Cancellato/a %(name)s "%(object)s".

en: Deleting the %(object_name)s '%(escaped_object)s' would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
it: La cancellazione di %(object_name)s '%(escaped_object)s' causerebbe la cancellazione di oggetti collegati, ma questo account non ha i permessi per cancellare gli oggetti dei seguenti tipi:

en: Deleting the %(object_name)s would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
it: La cancellazione di %(object_name)s causerebbe la cancellazione di oggetti collegati, ma il tuo account non ha i permessi per cancellare gli oggetti dei seguenti tipi:

en: Designates that this user has all permissions without explicitly assigning them.
it: Indica che l'utente ha tutti i privilegi, senza che siano stati assegnati esplicitamente.

en: Designates whether the user can log into this admin site.
it: Indica se l'utente può accedere a questo sito di amministrazione.

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
it: Indica se l'utente debba essere considerato attivo. Deseleziona qui, piuttosto che cancellare gli account.

en: Distrito Federal
it: Distretto Federale

en: Django administration
it: Amministrazione Django

en: Django site admin
it: Amministrazione sito Django

en: Documentation
it: Documentazione

en: Documentation bookmarklets
it: Bookmarklet alla documentazione

en: Documentation for this page
it: Documentazione per questa pagina

en: Dublin
it: Dublino

en: Dutch
it: olandese

en: E-mail address
it: Indirizzo e-mail

en: E-mail address:
it: Indirizzo e-mail:

en: East Sussex
it: Sussex dell'Est

en: Eastern Cape
it: Capo Est

en: Edit this object (current window)
it: Modifica quest'oggetto (nella finestra corrente)

en: Edit this object (new window)
it: Modifica quest'oggetto (in una nuova finestra)

en: Email address
it: Indirizzo email

en: England
it: Inghilterra

en: English
it: inglese

en: Ensure that there are no more than %s decimal places.
it: Assicurarsi che non vi siano più di %s cifre decimali.

en: Ensure that there are no more than %s digits before the decimal point.
it: Assicurarsi che non vi siano più di %s cifre prima della virgola.

en: Ensure that there are no more than %s digits in total.
it: Assicurarsi che non vi siano più di %s cifre in totale.

en: Ensure this filename has at most %(max)d characters (it has %(length)d).
it: Assicurarsi che questo nome di file non contenga più di %(max)d caratteri (ne ha %(length)d).

en: Ensure this value has at least %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
it: Assicurarsi che questo valore contenga almeno %(limit_value)d caratteri (ne ha %(show_value)d).

en: Ensure this value has at most %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
it: Assicurarsi che questo valore non contenga più di %(limit_value)d caratteri (ne ha %(show_value)d).

en: Ensure this value is %(limit_value)s (it is %(show_value)s).
it: Assicurarsi che questo valore sia %(limit_value)s (ora è %(show_value)s).

en: Ensure this value is greater than or equal to %(limit_value)s.
it: Assicurarsi che questo valore sia maggiore o uguale a %(limit_value)s.

en: Ensure this value is less than or equal to %(limit_value)s.
it: Assicurarsi che questo valore sia minore o uguale a %(limit_value)s.

en: Enter a 4 digit post code.
it: Inserisci un codice postale di 4 cifre.

en: Enter a Swedish postal code in the format XXXXX.
it: Inserisci un codice postale svedese nel formato XXXXX.

en: Enter a U.S. state or territory.
it: Inserisci uno stato o territorio USA.

en: Enter a birth number in the format XXXXXX/XXXX or XXXXXXXXXX.
it: Inserisci un numero di nascita nel formato XXXXXX/XXXX o XXXXXXXXXX.

en: Enter a list of values.
it: Inserisci una lista di valori.

en: Enter a new password for the user <strong>%(username)s</strong>.
it: Inserisci una nuova password per l'utente <strong>%(username)s</strong>.

en: Enter a number.
it: Inserisci un numero.

en: Enter a postal code in the format NNNN or ANNNNAAA.
it: Inserisci un codice postale nel formato NNNN o ANNNNAAA.

en: Enter a postal code in the format XX-XXX.
it: Inserisci un codice postale nel formato XX-XXX.

en: Enter a postal code in the format XXX XXX.
it: Inserisci un codice postale nel formato XXX XXX.

en: Enter a postal code in the format XXXXX or XXX XX.
it: Inserisci un codice postale nel formato XXXXX o XXX XX .

en: Enter a postal code in the format XXXXXXX or XXX-XXXX.
it: Inserisci un codice postale nel formato XXXXXXX o XXX-XXXX .

en: Enter a tax number field (NIP) in the format XXX-XXX-XX-XX or XX-XX-XXX-XXX.
it: Inserisci un campo di numero d'imposta (NIP) nel formato XXX-XXX-XX-XX o XX-XX-XXX-XXX.

en: Enter a valid 'slug' consisting of letters, numbers, underscores or hyphens.
it: Inserisci uno 'slug' valido contenente lettere, cifre, sottolineati o trattini.

en: Enter a valid Austrian Social Security Number in XXXX XXXXXX format.
it: Inserisci un Numero di Assistenza Sociale Austriaco valido, nel formato XXXX XXXXXX.

en: Enter a valid CI number in X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X or XXXXXXXX format.
it: Inserisci un numero CI valido nel formato X.XXX.XXX-X, XXXXXXX-X o XXXXXXXX.

en: Enter a valid CI number.
it: Inserisci un numero CI valido.

en: Enter a valid CIF.
it: Inserisci un codice CIF valido.

en: Enter a valid CNP.
it: Inserisci un codice CNP valido.

en: Enter a valid CUIT in XX-XXXXXXXX-X or XXXXXXXXXXXX format.
it: Inserisci un CUIT valido nel formato XX-XXXXXXXX-X o XXXXXXXXXXXX.

en: Enter a valid Canadian Social Insurance number in XXX-XXX-XXX format.
it: Inserisci un numero di assicurazione sociale canadese valido, nel formato XXX-XXX-XXX.

en: Enter a valid Chilean RUT.
it: Inserisci un RUT cileno valido.

en: Enter a valid Chilean RUT. The format is XX.XXX.XXX-X.
it: Inserisci un RUT cileno valido. Il formato è XX.XXX.XXX-X.

en: Enter a valid Finnish social security number.
it: Inserisci un numero di assistenza sociale finlandese valido.

en: Enter a valid German identity card number in XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X format.
it: Inserisci un numero di carta d'identità tedesco valido nel formato XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X .

en: Enter a valid IBAN in ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX format
it: Inserisci un codice IBAN valido nel formato ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX.

en: Enter a valid IC number.
it: Inserisci un numero di IC valido.

en: Enter a valid IPv4 address.
it: Inserisci un indirizzo IPv4 valido.

en: Enter a valid Icelandic identification number. The format is XXXXXX-XXXX.
it: Inserisci un numero di identificazione islandese valido. Il formato è XXXXXX-XXXX .

en: Enter a valid Kuwaiti Civil ID number
it: Inserisci un numero civile ID kuwaitiano valido

en: Enter a valid NIK/KTP number
it: Inserisci un numero NIK/KTP valido

en: Enter a valid Norwegian social security number.
it: Inserisci un numero di assistenza sociale norvegese valido.

en: Enter a valid SoFi number
it: Inserisci un numero SoFi valido

en: Enter a valid Social Security number.
it: Inserisci un numero di codice fiscale valido.

en: Enter a valid South African ID number
it: Inserisci un numero ID sudafricano valido

en: Enter a valid South African postal code
it: Inserisci un codice postale sudafricano valido

en: Enter a valid Swedish organisation number.
it: Inserisci un numero di organizzazione svedese valido.

en: Enter a valid Swedish personal identity number.
it: Inserisci un numero d'identità personale svedese valido.

en: Enter a valid Swiss identity or passport card number in X1234567<0 or 1234567890 format.
it: Inserisci un numero di carta d'identità o passaporto svizzeri validi, in formato X1234567<0 o 1234567890 .

en: Enter a valid U.S. Social Security number in XXX-XX-XXXX format.
it: Inserisci un numero di assistenza sociale USA valido, nel formato XXX-XX-XXXX .

en: Enter a valid URL.
it: Inserisci una URL valida.

en: Enter a valid VAT number.
it: Inserisci una partita IVA valida.

en: Enter a valid birth number.
it: Inserisci un numero di nascita valido.

en: Enter a valid date in YYYY-MM-DD format.
it: Inserisci una data valida in formato AAAA-MM-GG.

en: Enter a valid date.
it: Inserisci una data valida.

en: Enter a valid date/time in YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
it: Inserisci una data/ora valida nel formato AAAA-MM-GG OO:MM[ss[.uuuuuu]].

en: Enter a valid date/time.
it: Inserisci una coppia data/ora valida.

en: Enter a valid e-mail address.
it: Inserisci un indirizzo e-mail valido.

en: Enter a valid phone number
it: Inserisci un numero telefonico valido

en: Enter a valid phone number in one of the formats 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX or 9XXXXXXXX.
it: Inserisci un numero telefonico valido in uno dei formati 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX o 9XXXXXXXX.

en: Enter a valid post code
it: Inserisci un codice postale valido

en: Enter a valid postal code
it: Inserisci un codice postale valido

en: Enter a valid postal code in the format XXXXXX
it: Inserisci un codice postale valido nel formato XXXXXX.

en: Enter a valid postal code in the range and format 01XXX - 52XXX.
it: Inserisci un codice postale valido nell'intervallo e formato 01XXX - 52XXX.

en: Enter a valid postcode.
it: Inserisci un codice postale valido.

en: Enter a valid time in HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
it: Inserisci un'ora valida nel formato OO:MM[ss[.uuuuuu]].

en: Enter a valid time.
it: Inserisci un'ora valida.

en: Enter a valid value.
it: Inserisci un valore valido.

en: Enter a valid vehicle license plate number
it: Inserisci una targa automobilistica valida

en: Enter a valid zip code.
it: Inserisci un codice postale valido.

en: Enter a whole number.
it: Inserisci un numero intero.

en: Enter a zip code in the format XXXX-XXX.
it: Inserisci un codice postale nel formato XXXX-XXX.

en: Enter a zip code in the format XXXX.
it: Inserisci un codice postale nel formato XXXXX .

en: Enter a zip code in the format XXXXX or XXXXX-XXXX.
it: Inserisci un codice postale nel formato XXXXX o XXXXX-XXXX .

en: Enter a zip code in the format XXXXX-XXX.
it: Inserisci un codice postale nel formato XXXXX-XXX .

en: Enter a zip code in the format XXXXX.
it: Inserisci un codice postale nel formato XXXXX .

en: Enter a zip code in the format XXXXXXX.
it: Inserisci un codice postale nel formato XXXXXXX.

en: Enter new password
it: Inserisci la nuova password

en: Enter only digits separated by commas.
it: Inserisci solo cifre separate da virgole.

en: Enter the same password as above, for verification.
it: Inserisci la stessa password inserita sopra, come verifica.

en: Estado de México
it: Stato del Messico

en: Estonian
it: estone

en: Example: '/about/contact/'. Make sure to have leading and trailing slashes.
it: Esempio: '/about/contact/'. Assicurati di inserire le barre diagonali iniziali e finali.

en: Example: 'flatpages/contact_page.html'. If this isn't provided, the system will use 'flatpages/default.html'.
it: Esempio: 'flatpages/contact_page.html'. Se non specificato, il sistema userà 'flatpages/default.html'.

en: Extremadura
it: Estremadura

en: Feb.
it: feb.

en: February
it: febbraio

en: Federal Government
it: Governo Federale

en: Field of type: %(field_type)s
it: Campo di tipo: %(field_type)s

en: Fields on %s objects
it: Campi sugli oggetti %s

en: File path
it: Percorso di file

en: Filter
it: Filtro

en: Finnish
it: finlandese

en: First, enter a username and password. Then, you'll be able to edit more user options.
it: Inserisci innanzitutto nome utente e password. Potrai poi modificare le altre impostazioni dell'utente.

en: Flag
it: Segnala

en: Flag selected comments
it: Segnala i commenti selezionati

en: Flag this comment
it: Segnala questo commento

en: Floating point number
it: Numero decimale

en: Foral Community of Navarre
it: Comunità Forale di Navarra

en: Foreign Key (type determined by related field)
it: Foreign Key (tipo determinato dal campo collegato)

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll e-mail instructions for setting a new one.
it: Password dimenticata? Inserisci il tuo indirizzo email qui sotto, e ti invieremo per email le istruzioni per impostarne una nuova.

en: Free State
it: Libero Stato

en: French
it: francese

en: Fri
it: ven

en: Fribourg
it: Friburgo

en: Friday
it: venerdì

en: Frisian
it: frisio

en: Galicia
it: Galizia

en: Galician
it: galiziano

en: Geneva
it: Ginevra

en: Geometry collection
it: Raccolta Geometry

en: Georgian
it: georgiano

en: German
it: tedesco

en: Go
it: Vai

en: Greater Poland
it: Polonia Maggiore

en: Greek
it: greco

en: Groups
it: Gruppi

en: Hamburg
it: Amburgo

en: Hebrew
it: ebraico

en: Hindi
it: hindi

en: History
it: Storia

en: Hold down "Control", or "Command" on a Mac, to select more than one.
it: Tieni premuto "Control", o "Command" su Mac, per selezionarne più di uno.

en: Home
it: Pagina iniziale

en: Hradec Region
it: Regione di Hradec

en: Hungarian
it: ungherese

en: IP address
it: indirizzo IP

en: Icelandic
it: islandese

en: If this is checked, only logged-in users will be able to view the page.
it: Se selezionato, solo gli utenti che hanno effettuato l'accesso potranno vedere la pagina.

en: If you enter anything in this field your comment will be treated as spam
it: Se inserisci qualcosa in questo campo il tuo commento verrà considerato spam

en: Illes Balears
it: Isole Baleari

en: Important dates
it: Date importanti

en: In addition to the permissions manually assigned, this user will also get all permissions granted to each group he/she is in.
it: In aggiunta ai privilegi assegnati manualmente, l'utente riceverà anche tutti i privilegi assegnati ad ogni gruppo cui appartiene.

en: Indonesian
it: Indonesiano

en: Integer
it: Intero

en: Invalid CNPJ number.
it: Numero CNPJ non valido.

en: Invalid CPF number.
it: Numero CPF non valido.

en: Invalid CUIT.
it: CUIT non valido.

en: Invalid checksum for CIF.
it: Checksum non valido per il CIF.

en: Invalid checksum for NIE.
it: Checksum non valido per il NIE.

en: Invalid checksum for NIF.
it: Checksum non valido per il NIF.

en: Invalid checksum for bank account number.
it: Checksum non valido per il numero di conto corrente bancario.

en: Invalid date: %s
it: Data non valida: %s

en: Invalid geometry type.
it: Tipo geometrico non valido.

en: Invalid geometry value.
it: Valore geometrico non valido.

en: Invalid optional parameter Gender, valid values are 'f' and 'm'
it: Parametro opzionale 'Sesso' non valido, i valori validi sono 'f' ed 'm'

en: Irish
it: irlandese

en: Italian
it: italiano

en: Items must be selected in order to perform actions on them. No items have been changed.
it: Occorre selezionare degli oggetti per potervi eseguire azioni. Nessun oggetto è stato cambiato.

en: Jakarta
it: Giacarta

en: Jan.
it: gen.

en: January
it: gennaio

en: Japanese
it: giapponese

en: July
it: luglio

en: Jumps to the admin page for pages that represent a single object.
it: Porta alla pagina amministrativa di pagine che rappresentano un oggetto singolo.

en: Jumps you from any page to the documentation for the view that generates that page.
it: Porta da qualsiasi pagina alla documentazione della view che genera quella pagina.

en: June
it: giugno

en: Kannada
it: kannada

en: Khmer
it: khmer

en: Korean
it: coreano

en: Kosice region
it: Regione di Kosice

en: Latest comments on %(site_name)s
it: Commenti più recenti su %(site_name)s

en: Latvian
it: lettone

en: Lesser Poland
it: Polonia Minore

en: Liberec Region
it: Regione di Liberec

en: Line string
it: Stringa linea

en: Lithuanian
it: lituano

en: Log in
it: Accedi

en: Log in again
it: Accedi di nuovo

en: Log out
it: Esci

en: Logged out
it: Accesso annullato

en: Looks like your browser isn't configured to accept cookies. Please enable cookies, reload this page, and try again.
it: Il browser non sembra configurato per accettare i cookie. Una volta abilitati, ricarica la pagina e riprova.

en: Lookup
it: Recupero

en: Lower Austria
it: Bassa Austria

en: Lower Saxony
it: Bassa Sassonia

en: Lower Silesia
it: Bassa Silesia

en: Lublin
it: Lublino

en: Lucerne
it: Lucerna

en: MONTH_DAY_FORMAT
it: F j

en: Macedonian
it: macedone

en: Many-to-many relationship
it: Relazione molti a molti

en: March
it: marzo

en: May
it: maggio

en: Mecklenburg-Western Pomerania
it: Mecklenburg-Pomerania Ovest

en: Metadata
it: Metadati

en: Mid Glamorgan
it: Glamorgan centrale

en: Model %(model)s with pk %(pk)r does not exist.
it: Il modello %(model)s con chiave primaria %(pk)r non esiste.

en: Model %(model_name)r not found in app %(app_label)r
it: Modello %(model_name)r non trovato nell'appl. %(app_label)r

en: Models available in the %(name)s application.
it: Modelli disponibili nell'applicazione %(name)s.

en: Mon
it: lun

en: Monday
it: lunedì

en: Mongolian
it: Mongolo

en: Moravian-Silesian Region
it: Regione della Moravia-Silesia

en: Multi polygon
it: Multi poligono

en: Multi-line string
it: Stringa multilinea

en: Multi-point
it: Multipunto

en: My Actions
it: Azioni Proprie

en: Name
it: Nome

en: National Business Register Number (REGON) consists of 9 or 14 digits.
it: Il Numero di Registro Nazionale d'Impresa (REGON) è costituito da 9 o 14 cifre.

en: National Identification Number consists of 11 digits.
it: Il Numero Identificativo Nazionale è costituito da 11 cifre.

en: New password
it: Nuova password

en: New password confirmation
it: Conferma nuova password

en: New password:
it: Nuova password:

en: Nitra region
it: Regione di Nitra

en: No action selected.
it: Nessuna azione selezionata.

en: No fields changed.
it: Nessun campo modificato.

en: No file was submitted.
it: Nessun file è stato inviato.

en: No file was submitted. Check the encoding type on the form.
it: Non è stato inviato alcun file. Verifica il tipo di codifica della form.

en: No geometry value provided.
it: Nessun valore geometrico fornito.

en: None
it: Nessuno

en: None available
it: Nessuna disponibile

en: North Rhine-Westphalia
it: Reno Nord-Wesfalia

en: North West
it: Nordovest

en: North Yorkshire
it: Yorkshire del Nord

en: Northern Cape
it: Capo Nord

en: Northern Ireland
it: Irlanda del Nord

en: Norwegian
it: norvegese

en: Norwegian Bokmal
it: norvegese bokmal

en: Norwegian Nynorsk
it: norvegese nynorsk

en: Nov.
it: nov.

en: November
it: novembre

en: Nuevo León
it: Nuova Leòn

en: Oct.
it: ott.

en: October
it: ottobre

en: Old password
it: Password attuale

en: Olomouc Region
it: Regione di Olomouc

en: One-to-one relationship
it: Relazione uno a uno

en: Order
it: Ordine

en: Orkney Islands
it: Isole Orkney

en: Page not found
it: Pagina non trovata

en: Pardubice Region
it: Regione di Pardubice

en: Password (again)
it: Password (di nuovo)

en: Password change
it: Cambio password

en: Password change successful
it: Cambio password avvenuto correttamente

en: Password changed successfully.
it: La password è stata cambiata correttamente.

en: Password confirmation
it: Conferma password

en: Password reset
it: Reimposta la password

en: Password reset complete
it: Password reimpostata

en: Password reset confirmation
it: Conferma reimpostazione password

en: Password reset on %s
it: Password reimpostata su %s

en: Password reset successful
it: Password reimpostata correttamente

en: Password reset unsuccessful
it: Password non reimpostata

en: Past 7 days
it: Ultimi 7 giorni

en: Permissions
it: Permessi

en: Persian
it: persiano

en: Personal info
it: Informazioni personali

en: Phone number
it: Numero di telefono

en: Phone numbers must be in 0X XX XX XX XX format.
it: I numeri di telefono devono essere in formato 0X XX XX XX XX.

en: Phone numbers must be in XX-XXXX-XXXX format.
it: I numeri di telefono devono essere in formato XX-XXXX-XXXX .

en: Phone numbers must be in XXX-XXX-XXXX format.
it: I numeri di telefono devono essere in formato XXX-XXX-XXXX .

en: Phone numbers must be in XXXX-XXXXXX format.
it: I numeri di telefono devono essere in formato XXXX-XXXXXX.

en: Phone numbers must have 9 digits, or start by + or 00.
it: I numeri di telefono devono avere 9 cifre, o iniziare con + o 00.

en: Pilsen Region
it: Regione di Pilsen

en: Please correct the duplicate data for %(field)s, which must be unique.
it: Correggi i dati duplicati di %(field)s, che deve essere unico.

en: Please correct the duplicate data for %(field)s.
it: Correggi i dati duplicati di %(field)s.

en: Please correct the duplicate data for %(field_name)s which must be unique for the %(lookup)s in %(date_field)s.
it: Correggi i dati duplicati di %(field_name)s che deve essere unico/a per %(lookup)s in %(date_field)s.

en: Please correct the duplicate values below.
it: Correggi i dati duplicati qui sotto.

en: Please correct the error below | Please correct the errors below
it[0]: Correggi l'errore qui sotto
it[1]: Correggi gli errori qui sotto

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
it[0]: Correggi l'errore qui sotto.
it[1]: Correggi gli errori qui sotto.

en: Please enter a correct username and password. Note that both fields are case-sensitive.
it: Inserisci nome utente e password corretti. In entrambi i campi le maiuscole sono significative.

en: Please enter a valid NIF or NIE.
it: Inserisci un NIF o NIE valido.

en: Please enter a valid NIF, NIE, or CIF.
it: Inserisci un NIF, NIE, o CIF valido.

en: Please enter a valid bank account number in format XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.
it: Inserisci un numero di conto corrente bancario valido nel formato XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.

en: Please enter valid %(self)s IDs. The value %(value)r is invalid. | Please enter valid %(self)s IDs. The values %(value)r are invalid.
it[0]: Inserisci un ID valido per %(self)s. Il valore %(value)r non è valido.
it[1]: Inserisci ID validi per %(self)s. I valori %(value)r non sono validi.

en: Please enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
it: Inserisci la nuova password due volte, per verificare di averla scritta correttamente.

en: Please enter your old password, for security's sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
it: Inserisci la password attuale, per ragioni di sicurezza, e poi la nuova password due volte, per verificare di averla scritta correttamente.

en: Please go to the following page and choose a new password:
it: Vai alla pagina seguente e scegli una nuova password:

en: Please log in again, because your session has expired.
it: Effettua di nuovo l'accesso, perché la tua sessione è scaduta.

en: Point
it: Punto

en: Polish
it: polacco

en: Polygon
it: Poligono

en: Portuguese
it: portoghese

en: Post
it: Pubblica

en: Post your comment
it: Pubblica il tuo commento

en: Posted by %(user)s at %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s
it: Inserito da %(user)s il %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s

en: Prague
it: Praga

en: Presov region
it: Regione di Presov

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview your comment
it: Mostra l'anteprima del tuo commento

en: Principality of Asturias
it: Principato delle Asturie

en: Really flag this comment?
it: Sicuro di voler segnalare questo commento?

en: Really make this comment public?
it: Sicuro di voler pubblicare questo commento?

en: Really remove this comment?
it: Sicuro di voler eliminare questo commento?

en: Recent Actions
it: Azioni Recenti

en: Region of Murcia
it: Regione Murzia

en: Remove
it: Elimina

en: Remove a comment
it: Elimina un commento

en: Remove selected comments
it: Elimina i commenti selezionati

en: Required. 30 characters or fewer. Letters, digits and @/./+/-/_ only.
it: Obbligatorio. 30 caratteri o meno. Solo lettere, cifre e @/./+/-/_ .

en: Required. 30 characters or fewer. Letters, numbers and @/./+/-/_ characters
it: Obbligatorio. 30 caratteri o meno. Solo lettere, cifre e @/./+/-/_

en: Reset my password
it: Reimposta la mia password

en: Romanian
it: rumeno

en: Run the selected action
it: Esegui l'azione selezionata

en: Russian
it: russo

en: Salzburg
it: Salisburgo

en: Santa Cruz de Tenerife
it: Santa Croce di Tenerife

en: Sat
it: sab

en: Saturday
it: sabato

en: Save
it: Salva

en: Save and add another
it: Salva e aggiungi un altro

en: Save and continue editing
it: Salva e continua le modifiche

en: Save as new
it: Salva come nuovo

en: Saxony
it: Sassonia

en: Scotland
it: Scozia

en: Search
it: Cerca

en: Select %s
it: Scegli %s

en: Select %s to change
it: Scegli %s da modificare

en: Select a valid brazilian state. That state is not one of the available states.
it: Scegliere uno stato brasiliano valido. Questo stato non è uno di quelli disponibili.

en: Select a valid choice. %(value)s is not one of the available choices.
it: Scegli un'opzione valida. '%(value)s non compare tra quelle disponibili.

en: Select a valid choice. %s is not one of the available choices.
it: Scegli un'opzione valida. %s non compare tra quelle disponibili.

en: Select a valid choice. That choice is not one of the available choices.
it: Scegli un'opzione valida. La scelta effettuata non compare tra quelle disponibili.

en: Select all %(total_count)s %(module_name)s
it: Seleziona tutti/e %(total_count)s %(module_name)s

en: Sept.
it: set.

en: September
it: settembre

en: Serbian
it: serbo

en: Serbian Latin
it: serbo latino

en: Server Error <em>(500)</em>
it: Errore del server <em>(500)</em>

en: Server error
it: Errore del server

en: Server error (500)
it: Errore del server (500)

en: Seville
it: Siviglia

en: Shetland Islands
it: Isole Shetland

en: Show all
it: Mostra tutto

en: Show object ID
it: Mostra l'ID dell'oggetto

en: Shows the content-type and unique ID for pages that represent a single object.
it: Mostra il content-type e l'ID univoco di pagine che rappresentano un singolo oggetto.

en: Simplified Chinese
it: cinese semplificato

en: Site administration
it: Amministrazione sito

en: Slovak
it: slovacco

en: Slovenian
it: sloveno

en: Something's wrong with your database installation. Make sure the appropriate database tables have been created, and make sure the database is readable by the appropriate user.
it: Ci sono problemi nell'installazione del database. Assicurarsi che le tabelle appropriate del database siano state create, e che il database sia leggibile dall'utente appropriato.

en: South Bohemian Region
it: Regione Boema del Sud

en: South Glamorgan
it: Glamorgan Sud

en: South Moravian Region
it: Regione della Moravia del Sud

en: South Yorkshire
it: Yorkshire del Sud

en: Spanish
it: spagnolo

en: Stockholm
it: Stoccolma

en: String (up to %(max_length)s)
it: Stringa (fino a %(max_length)s)

en: Successfully deleted %(count)d %(items)s.
it: Cancellati/e con successo %(count)d %(items)s.

en: Sun
it: dom

en: Sunday
it: domenica

en: Swedish
it: svedese

en: TIME_FORMAT
it: H:i

en: Tamil
it: tamil

en: Telugu
it: telugu

en: Text
it: Testo

en: Thai
it: tailandese

en: Thank you for your comment
it: Grazie per il tuo commento

en: Thanks for approving
it: Grazie per aver approvato

en: Thanks for commenting
it: Grazie per aver commentato

en: Thanks for flagging
it: Grazie per aver segnalato

en: Thanks for removing
it: Grazie per aver eliminato

en: Thanks for spending some quality time with the Web site today.
it: Grazie per aver speso il tuo tempo prezioso su questo sito oggi.

en: Thanks for taking the time to improve the quality of discussion on our site
it: Grazie per aver speso tempo a migliorare la qualità della discussione sul nostro sito

en: Thanks for using our site!
it: Grazie per aver usato il nostro sito!

en: That e-mail address doesn't have an associated user account. Are you sure you've registered?
it: Questo indirizzo email non è associato ad alcun account utente. Sei sicuro di esserti registrato?

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully.
it: %(name)s "%(obj)s" aggiunto/a correttamente.

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully. You may edit it again below.
it: %(name)s "%(obj)s" aggiunto/a correttamente. Puoi modificare ancora qui sotto.

en: The %(name)s "%(obj)s" was changed successfully.
it: %(name)s "%(obj)s" modificato/a correttamente.

en: The %(name)s "%(obj)s" was deleted successfully.
it: %(name)s "%(obj)s" cancellato/a correttamente.

en: The %(site_name)s team
it: Il team di %(site_name)s

en: The %(verbose_name)s was created successfully.
it: %(verbose_name)s creato/a correttamente.

en: The %(verbose_name)s was deleted.
it: %(verbose_name)s cancellato/a.

en: The %(verbose_name)s was updated successfully.
it: %(verbose_name)s aggiornato/a correttamente.

en: The Chilean RUT is not valid.
it: Il RUT cileno non è valido.

en: The Icelandic identification number is not valid.
it: Il numero di identificazione islandese non è valido.

en: The base GIS field -- maps to the OpenGIS Specification Geometry type.
it: Il campo base GIS -- corrisponde al tipo Geometry delle specifiche OpenGIS.

en: The inline foreign key did not match the parent instance primary key.
it: La foreign key inline non concorda con la chiave primaria dell'istanza padre.

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.  Please request a new password reset.
it: Il link per la reimpostazione della password non era valido, forse perché era già stato usato. Richiedi una nuova reimpostazione della password.

en: The submitted file is empty.
it: Il file inviato è vuoto.

en: The two password fields didn't match.
it: I due campi password non corrispondono.

en: There's been an error. It's been reported to the site administrators via e-mail and should be fixed shortly. Thanks for your patience.
it: Si è verificato un errore. Gli amministratori del sito ne sono stati informati via e-mail e verrà corretto a breve. Grazie per la tua pazienza.

en: This URL appears to be a broken link.
it: Questa URL non sembra funzionare.

en: This account is inactive.
it: Questo account non è attivo.

en: This can be either an absolute path (as above) or a full URL starting with 'http://'.
it: Può essere un percorso assoluto (come sopra) o una URL completa che inizia con 'http://'.

en: This comment was posted by an authenticated user and thus the email is read-only.
it: Questo commento è stato inserito da un utente autenticato e quindi l'email non è modificabile.

en: This comment was posted by an authenticated user and thus the name is read-only.
it: Questo commento è stato inserito da un utente autenticato e quindi il nome non è modificabile.

en: This field cannot be blank.
it: Questo campo non può essere vuoto.

en: This field cannot be null.
it: Questo campo non può essere nullo.

en: This field is required.
it: Questo campo è obbligatorio.

en: This field requires 11 digits.
it: Questo campo richiede 11 cifre.

en: This field requires 7 or 8 digits.
it: Questo campo richiede 7 o 8 cifre.

en: This field requires 8 digits.
it: Questo campo richiede 8 cifre.

en: This field requires at least 14 digits
it: Questo campo richiede almeno 14 cifre

en: This field requires at most 11 digits or 14 characters.
it: Questo campo richiede non più di 11 cifre, o 14 caratteri.

en: This field requires only numbers.
it: Questo campo può contenere solo numeri.

en: This month
it: Questo mese

en: This object doesn't have a change history. It probably wasn't added via this admin site.
it: Questo oggetto non ha cambiamenti registrati. Probabilmente non è stato creato con questo sito di amministrazione.

en: This should be an absolute path, excluding the domain name. Example: '/events/search/'.
it: Deve essere un percorso assoluto, senza nome di dominio. Esempio: '/events/search/'.

en: This value may contain only letters, numbers and @/./+/-/_ characters.
it: Questo valore può contenere solo lettere, cifre e @/./+/-/_ .

en: This value must be a decimal number.
it: Questo valore deve essere un numero decimale.

en: This value must be a float.
it: Questo valore deve essere un numero a virgola mobile.

en: This value must be an integer.
it: Questo valore deve essere un intero.

en: This value must be either None, True or False.
it: Questo valore deve essere None, True o False.

en: This value must be either True or False.
it: Questo valore deve essere True o False.

en: This value must contain only letters, numbers, underscores, dashes or slashes.
it: Questo valore può contenere solo lettere, cifre, sottolineati, trattini e barre diagonali.

en: This year
it: Quest'anno

en: Thu
it: gio

en: Thuringia
it: Turingia

en: Thursday
it: giovedì

en: Time
it: Ora

en: Time:
it: Ora:

en: Today
it: Oggi

en: Traditional Chinese
it: cinese tradizionale

en: Trencin region
it: Regione di Trencin

en: Trnava region
it: Regione di Trnava

en: Tue
it: mar

en: Tuesday
it: martedì

en: Turkish
it: turco

en: Tyrol
it: Tirolo

en: U.S. state (two uppercase letters)
it: Stato USA (due lettere maiuscole)

en: Ukrainian
it: ucraino

en: Uncheck this box to make the comment effectively disappear from the site.
it: Deseleziona questa casella per far sparire del tutto il commento dal sito.

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown content
it: Contenuto sconosciuto

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
it: Carica un'immagine valida. Il file caricato non è un'immagine o è corrotto.

en: Upper Austria
it: Alta Austria

en: Use '[algo]$[salt]$[hexdigest]' or use the <a href="password/">change password form</a>.
it: Usa '[algo]$[salt]$[hexdigest]' oppure la <a href="password/">maschera di cambio password</a>.

en: User
it: Utente

en: Username
it: Nome utente

en: Username:
it: Nome utente:

en: Usernames cannot contain the '@' character.
it: I nomi utente non possono contenere il carattere '@'.

en: Usti Region
it: Regione di Usti

en: Valencia
it: Valenza

en: Valencian Community
it: Comunità di Valenza

en: Value %r is not a valid choice.
it: Il valore %r non è una scelta valida.

en: Vietnamese
it: vietnamita

en: View on site
it: Vedi sul sito

en: Vysocina Region
it: Regione di Vysocina

en: Wales
it: Galles

en: Watch your mouth! The word %s is not allowed here. | Watch your mouth! The words %s are not allowed here.
it[0]: Modera i termini: la parola %s non è ammessa qui.
it[1]: Modera i termini: le parole %s non sono ammesse qui.

en: We apologize, but your form has expired. Please continue filling out the form from this page.
it: Spiacenti, ma la tua form è scaduta. Puoi continuare a compilare la form da questa pagina.

en: We're sorry, but the requested page could not be found.
it: Spiacenti, ma la pagina richiesta non è stata trovata.

en: We've e-mailed you instructions for setting your password to the e-mail address you submitted. You should be receiving it shortly.
it: Abbiamo inviato le istruzioni per impostare la tua password all'indirizzo e-mail inserito. Arriveranno a breve.

en: Wed
it: mer

en: Wednesday
it: mercoledì

en: Welcome,
it: Benvenuto/a,

en: Welsh
it: gallese

en: West Glamorgan
it: Glamorgan Ovest

en: West Midlands
it: Midland dell'Ovest

en: West Pomerania
it: Pomerania Ovest

en: West Sussex
it: Sussex dell'Ovest

en: West Yorkshire
it: Yorkshire dell'Ovest

en: Western Cape
it: Capo Ovest

en: Western Isles
it: Isole dell'Ovest

en: Wrong checksum for the National Business Register Number (REGON).
it: Checksum errato per il Numero di Registro Nazionale d'Impresa (REGON).

en: Wrong checksum for the National Identification Number.
it: Checksum errato per il Numero Identificativo Nazionale.

en: Wrong checksum for the Tax Number (NIP).
it: Checksum errato per il Numero d'Imposta (NIP).

en: XML text
it: Testo XML

en: YEAR_MONTH_FORMAT
it: Y F

en: Yes
it: Sì

en: Yes, I'm sure
it: Sì, sono sicuro

en: You don't have permission to edit anything.
it: Non hai i privilegi per modificare alcunché.

en: You may add another %s below.
it: Puoi aggiungere un altro/a %s qui sotto.

en: You may edit it again below.
it: È possibile modificare nuovamente qui sotto.

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset
it: Hai ricevuto questa e-mail perché hai chiesto di reimpostare la password

en: Your Web browser doesn't appear to have cookies enabled. Cookies are required for logging in.
it: Il browser web sembra non avere i cookie abilitati. I cookie sono necessari per poter accedere.

en: Your e-mail address is not your username. Try '%s' instead.
it: Il nome utente non è costituito dall'indirizzo e-mail. Prova con '%s'.

en: Your old password was entered incorrectly. Please enter it again.
it: La password attuale non è stata inserita correttamente: va inserita di nuovo.

en: Your password has been set.  You may go ahead and log in now.
it: La tua password è stata impostata. Ora puoi effettuare l'accesso.

en: Your password was changed.
it: La password è stata cambiata.

en: Your username, in case you've forgotten:
it: Il tuo nome utente, in caso tu l'abbia dimenticato:

en: Zaragoza
it: Saragozza

en: Zilina region
it: Regione di Zilina

en: Zlin Region
it: Regione di Zlin

en: Zurich
it: Zurigo

en: action flag
it: flag di azione

en: action time
it: momento dell'azione

en: active
it: attivo

en: all %s
it: tutti %s

en: and
it: e

en: approved | approved
it[0]: approvato
it[1]: approvati/e

en: aug
it: ago

en: change message
it: messaggio di modifica

en: codename
it: nome in codice

en: comment
it: commento

en: comment flag
it: segnalazione commento

en: comment flags
it: segnalazioni commenti

en: comments
it: commenti

en: content
it: contenuto

en: content types
it: content type

en: date
it: data

en: date joined
it: iscritto in data

en: date/time submitted
it: data/ora di inserimento

en: day | days
it[0]: giorno
it[1]: giorni

en: dec
it: dic

en: display name
it: nome visualizzato

en: domain name
it: nome di dominio

en: e-mail address
it: indirizzo e-mail

en: eight
it: otto

en: enable comments
it: abilita commenti

en: expire date
it: data di scadenza

en: filter:
it: filtro:

en: first name
it: nome

en: five
it: cinque

en: flag
it: Segnala

en: flagged | flagged
it[0]: segnalato
it[1]: segnalati/e

en: flat page
it: pagina statica

en: flat pages
it: pagine statiche

en: for your user account at %(site_name)s
it: per il tuo account utente su %(site_name)s

en: four
it: quattro

en: group
it: gruppo

en: groups
it: gruppi

en: hour | hours
it[0]: ora
it[1]: ore

en: is public
it: è pubblico

en: is removed
it: è eliminato

en: jan
it: gen

en: jul
it: lug

en: jun
it: giu

en: last login
it: ultimo accesso

en: last name
it: cognome

en: lazy message
it: messaggio lazy

en: log entries
it: voci di log

en: log entry
it: voce di log

en: may
it: mag

en: message
it: messaggio

en: midnight
it: mezzanotte

en: minute | minutes
it[0]: minuto
it[1]: minuti

en: minutes
it: minuti

en: model:
it: modello:

en: month | months
it[0]: mese
it[1]: mesi

en: name
it: nome

en: nd
it: º

en: nine
it: nove

en: noon
it: mezzogiorno

en: number of %s
it: numero di %s

en: object ID
it: ID dell'oggetto

en: object id
it: id dell'oggetto

en: object repr
it: rappresentazione dell'oggetto

en: oct
it: ott

en: one
it: uno

en: or
it: o

en: or make changes
it: o fai dei cambiamenti

en: permission
it: permesso

en: permissions
it: permessi

en: python model class name
it: nome della classe del modello Python

en: rd
it: º

en: redirect
it: redirezione

en: redirect from
it: redirezione da

en: redirect to
it: redirezione verso

en: redirects
it: redirezioni

en: registration required
it: registrazione obbligatoria

en: related `%(app_label)s.%(object_name)s` objects
it: oggetti `%(app_label)s.%(object_name)s` collegati

en: removed | removed
it[0]: eliminato
it[1]: eliminati/e

en: sep
it: set

en: session
it: sessione

en: session data
it: dati di sessione

en: session key
it: chiave di sessione

en: sessions
it: sessioni

en: seven
it: sette

en: site
it: sito

en: sites
it: siti

en: six
it: sei

en: st
it: º

en: staff status
it: privilegi di staff

en: superuser status
it: privilegi di superutente

en: template
it: modello

en: template name
it: nome modello

en: th
it: º

en: the related `%(app_label)s.%(data_type)s` object
it: l'oggetto `%(app_label)s.%(data_type)s` collegato

en: three
it: tre

en: title
it: titolo

en: today
it: oggi

en: tomorrow
it: domani

en: two
it: due

en: user
it: utente

en: user permissions
it: privilegi utente

en: user's URL
it: URL utente

en: user's email address
it: indirizzo email utente

en: user's name
it: nome utente

en: username
it: nome utente

en: users
it: utenti

en: week | weeks
it[0]: settimana
it[1]: settimane

en: year | years
it[0]: anno
it[1]: anni

en: yes,no,maybe
it: sì,no,forse

en: yesterday
it: ieri
