django - en to mk translation catalogue (989 entries)

en: 
    <p class="help">To install bookmarklets, drag the link to your bookmarks
    toolbar, or right-click the link and add it to your bookmarks. Now you can
    select the bookmarklet from any page in the site.  Note that some of these
    bookmarklets require you to be viewing the site from a computer designated
    as "internal" (talk to your system administrator if you aren't sure if
    your computer is "internal").</p>
mk: 
    <p class="help">За да инсталирате обележувачи, влечете ја врската до вашата
    лента со алатки, или кликнете со десното копче  и додадете го во вашите 
    обележувачи. Сега може да го изберете обележувачот од било која страница на 
    сајтот. Имајте на ум дека за некои од овие обележувачи е потребно да го гледате 
    сајтот од компјутер кој е означен како „внатрешен“ (разговарајте со вашиот 
    администратор ако не сте сигурни).</p>

en:  By %(filter_title)s
mk:  Според %(filter_title)s

en: "%s" is not a valid value for a primary key.
mk: "%s" не е правилна вредност за примарен клуч.

en: %(count)s %(name)s was changed successfully. | %(count)s %(name)s were changed successfully.
mk[0]: %(count)s ставка %(name)s беше успешно изменета.
mk[1]: %(count)s ставки %(name)s беа успешно изменети.

en: %(field_name)s must be unique for %(date_field)s %(lookup)s.
mk: %(field_name)s мора да биде уникатно за %(date_field)s %(lookup)s.

en: %(full_result_count)s total
mk: вкупно %(full_result_count)s

en: %(model_name)s with this %(field_label)s already exists.
mk: %(model_name)s со %(field_label)s веќе постои.

en: %(name)s object with primary key %(key)r does not exist.
mk: објект %(name)s со примарен клуч %(key)r не постои.

en: %(site_name)s comments
mk: коментари за %(site_name)s

en: %(size)d byte | %(size)d bytes
mk[0]: %(size)d бајт
mk[1]: %(size)d бајти

en: %(total_count)s selected | All %(total_count)s selected
mk[0]: %(total_count)s одбран
mk[1]: Сите %(total_count)s одбрани

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
mk[0]: %(value).1f милијарда
mk[1]: %(value).1f милијарда

en: %(value).1f million | %(value).1f million
mk[0]: %(value).1f милион
mk[1]: %(value).1f милион

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
mk[0]: %(value).1f трилион
mk[1]: %(value).1f трилион

en: %s GB
mk: %s ГБ

en: %s KB
mk: %s КБ

en: %s MB
mk: %s МБ

en: %s administration
mk: %s администрација

en: %s does not appear to be a urlpattern object
mk: %s не изгледа дека е url објект

en: 1 comment was successfully %(action)s. | %(count)s comments were successfully %(action)s.
mk[0]: 1 коментар беше успешно %(action)s.
mk[1]: %(count)s коментари беа успешно %(action)s.

en: 1 result | %(counter)s results
mk[0]: 1 резултат
mk[1]: %(counter)s резултати

en: <h3>By %s:</h3>
    <ul>
mk: <h3>Според %s:</h3>
    <ul>

en: A user with that username already exists.
mk: Веќе постои корисник со тоа корисничко име.

en: AM
mk: наутро

en: Action
mk: Акција

en: Action:
mk: Акција:

en: Add
mk: Додади

en: Add %(name)s
mk: Додади %(name)s

en: Add %s
mk: Додади %s

en: Add Another
mk: Додади друго

en: Add another %(verbose_name)s
mk: Додадете уште %(verbose_name)s

en: Added %(name)s "%(object)s".
mk: Додадено %(name)s „%(object)s“.

en: Advanced options
mk: Напредни можности

en: Aichi
mk: Аичи

en: Akita
mk: Акита

en: Albanian
mk: Албански

en: All
mk: Сите

en: All dates
mk: Сите датуми

en: An error occurred when transforming the geometry to the SRID of the geometry form field.
mk: Се појави грешка при трансформација на геометриската вредност во SRID од геометриското поле

en: Andalusia
mk: Андалузија

en: Antrim
mk: Антрим

en: Any date
mk: Било кој датум

en: Aomori
mk: Аомори

en: App %r not found
mk: Не е најдена апликацијата %r

en: Approve
mk: Одобри

en: Approve a comment
mk: Одобри коментар

en: Approve selected comments
mk: Одобри ги одбраните коментари

en: April
mk: април

en: Arabic
mk: Арапски

en: Aragon
mk: Арагон

en: Are you sure you want to delete the %(object_name)s "%(escaped_object)s"? All of the following related items will be deleted:
mk: Сигурне сте дека сакате да ги бришете %(object_name)s „%(escaped_object)s“? Сите овие ставки ќе бидат избришани:

en: Are you sure you want to delete the selected %(object_name)s objects? All of the following objects and their related items will be deleted:
mk: Сигурне сте дека сакате да ги избришете избраните %(object_name)s? Сите овие објекти и објектите поврзани со нив ќе бидат избришани:

en: Are you sure?
mk: Сигурни сте?

en: Argentinean Spanish
mk: Аргентиско шпански

en: Armagh
mk: Армаг

en: As above, but opens the admin page in a new window.
mk: Како погоре, но ја отвара админ страницата во нов прозорец.

en: Aug.
mk: авг.

en: August
mk: август

en: Avila
mk: Авила

en: Baden-Wuerttemberg
mk: Баден-Вуертемберг

en: Baja California
mk: Баја Калифорнија

en: Balearic Islands
mk: Острови Балеарик

en: Bali
mk: Бали

en: Bandung
mk: Бандунг

en: Banovce nad Bebravou
mk: Бановце над Бебраво

en: Banska Bystrica
mk: Банска Бистрица

en: Banska Stiavnica
mk: Банска Стиавница

en: Banten
mk: Бантен

en: Banyumas
mk: Банјумас

en: Barcelona
mk: Барцелона

en: Bardejov
mk: Бардејов

en: Basque
mk: Баскиски

en: Basque Country
mk: Баскија

en: Bavaria
mk: Баварија

en: Bedfordshire
mk: Бедфордшир

en: Bengali
mk: Бенгалски

en: Bengkulu
mk: Бенгкулу

en: Berlin
mk: Берлин

en: Big (8 byte) integer
mk: Голем (8 бајти) цел број

en: Blekinge
mk: Блекинге

en: Bogor
mk: Богор

en: Bojonegoro
mk: Бојонегоро

en: Bookmarklets
mk: Обележувачи

en: Boolean (Either True or False)
mk: Логичка (или точно или неточно)

en: Boolean (Either True, False or None)
mk: Логичка (точно,неточно или празно)

en: Bosnian
mk: Босански

en: Brandenburg
mk: Бранденбург

en: Bratislava I
mk: Братислава I

en: Bratislava II
mk: Братислава II

en: Bratislava III
mk: Братислава III

en: Bratislava IV
mk: Братислава IV

en: Bratislava V
mk: Братислава V

en: Bratislava region
mk: Братиславски регион

en: Brazilian Portuguese
mk: Бразилско португалски

en: Bremen
mk: Бремен

en: Brezno
mk: Брезно

en: British English
mk: Британскиот англиски

en: Buckinghamshire
mk: Букингхамшир

en: Bulgarian
mk: Бугарски

en: Burgenland
mk: Бургенленд

en: Bytca
mk: Битка

en: Cadca
mk: Кадка

en: Campeche
mk: Кампеш

en: Canary Islands
mk: Канарски острови

en: Carinthia
mk: Каринтиа

en: Carlow
mk: Карлов

en: Carlsbad Region
mk: Карлсбадски регион

en: Castile and Leon
mk: Кастиња и Леон

en: Castile-La Mancha
mk: Кастиља ла Манча

en: Catalan
mk: Каталански

en: Catalonia
mk: Каталонија

en: Cavan
mk: Каван

en: Central Bohemian Region
mk: Централен Бохемиски регион

en: Central Scotland
mk: Централна Шкотска

en: Change
mk: Измени

en: Change %s
mk: Измени %s

en: Change history: %s
mk: Историја на измени: %s

en: Change my password
mk: Промени ја мојата лозинка

en: Change password
mk: Промени лозинка

en: Change password: %s
mk: Промени лозинка: %s

en: Change:
mk: Измена:

en: Changed %(list)s for %(name)s "%(object)s".
mk: Изменето %(list)s за %(name)s „%(object)s“.

en: Changed %s.
mk: Изменета %s.

en: Check this box if the comment is inappropriate. A "This comment has been removed" message will be displayed instead.
mk: Штиклирајте го ова поле ако коментарот не е пригоден. Наместо него пораката „Овој коментар беше отстранет“ ќе биде прикажана.

en: Cheshire
mk: Чешир

en: Chiapas
mk: Чиапас

en: Chiba
mk: Чиба

en: Cirebon
mk: Циребон

en: Clare
mk: Кларе

en: Clear selection
mk: Откажи го изборот

en: Click here to select the objects across all pages
mk: Кликнете тука за да изберете објекти низ повеќе страници

en: Co-ordination numbers are not allowed.
mk: Координациски броеви не се дозволени.

en: Colima
mk: Колима

en: Comma-separated integers
mk: Целобројни вредности одделени со запирка

en: Comment
mk: Коментар

en: Confirm password:
mk: Потврди лозинка:

en: Content
mk: Содржина

en: Cordoba
mk: Кордоба

en: Cork
mk: Корк

en: Croatian
mk: Хрватски

en: Cumbria
mk: Кумбриа

en: Currently:
mk: Моментално:

en: Czech
mk: Чешки

en: DATETIME_FORMAT
mk: j M Y, P

en: DATE_FORMAT
mk: j M Y

en: Dalarna
mk: Даларна

en: Danish
mk: Дански

en: Database error
mk: Грешка во базата на податоци

en: Date (with time)
mk: Датум (со час)

en: Date (without time)
mk: Датум (без час)

en: Date/time
mk: Датум/час

en: Date:
mk: Датум:

en: Dec.
mk: дек.

en: December
mk: декември

en: Decimal number
mk: Децимален број

en: Delete
mk: Избриши

en: Delete multiple objects
mk: Избриши повеќе ставки

en: Delete selected %(verbose_name_plural)s
mk: Избриши ги избраните %(verbose_name_plural)s

en: Delete?
mk: Избриши?

en: Deleted %(name)s "%(object)s".
mk: Избришан  %(name)s „%(object)s“.

en: Deleting the %(object_name)s '%(escaped_object)s' would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
mk: Бришење на %(object_name)s '%(escaped_object)s' ќе резултира со бришење на поврзаните објекти, но со вашата сметка немате доволно привилегии да ги бришете следните типови на објекти:

en: Deleting the %(object_name)s would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
mk: Бришење на %(object_name)s би резултирало со бришење на поврзаните објекти, но вие како корисник немате доволно привилегии да ги бришете следните типови на објекти:

en: Derbyshire
mk: Дербишир

en: Derry
mk: Дери

en: Designates that this user has all permissions without explicitly assigning them.
mk: Означува дека овој корисник ги има сите привилегии без експлицитно да се доделуваат сите.

en: Designates whether the user can log into this admin site.
mk: Означува дали корисникот може да се логира во сајтот за администрација.

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
mk: Означува дали корисникот треба да биде активен. Одштиклирајте го ова наместо да бришете корисници.

en: Detva
mk: Детва

en: Devon
mk: Девон

en: Django administration
mk: Џанго администрација

en: Django site admin
mk: Џанго администрација на сајт

en: Documentation
mk: Документација

en: Documentation bookmarklets
mk: Обележувачи на документација

en: Documentation for this page
mk: Документација за оваа страница

en: Donegal
mk: Донегал

en: Dorset
mk: Дорсет

en: Down
mk: Даун

en: Drenthe
mk: Дренте

en: Dublin
mk: Даблин

en: Durango
mk: Дуранго

en: Durham
mk: Дурам

en: Dutch
mk: Холандски

en: E-mail
mk: Е-пошта

en: E-mail address
mk: Адреса на е-пошта

en: E-mail address:
mk: Е-пошта:

en: East Sussex
mk: Источен Сасекс

en: Eastern Cape
mk: Источен Кејп

en: Edit this object (current window)
mk: Уреди го овој објект (во овој прозорец)

en: Edit this object (new window)
mk: Уреди го овој објект (во нов прозорец)

en: Ehime
mk: Еиме

en: Email address
mk: Е-пошта

en: England
mk: Англија

en: English
mk: Англиски

en: Ensure that there are no more than %s decimal places.
mk: Осигурајте се дека нема повеќе од %s децимални места.

en: Ensure that there are no more than %s digits before the decimal point.
mk: Осигурајте се дека нема повеќе од %s цифри пред децималната запирка.

en: Ensure that there are no more than %s digits in total.
mk: Осигурајте се дека вкупно нема повеќе од %s цифри.

en: Ensure this filename has at most %(max)d characters (it has %(length)d).
mk: Осигурајте се дека ова име на датотека има најмногу %(max)d знаци (има %(length)d).

en: Ensure this value has at least %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
mk: Осигурајте се дека оваа вредност има најмалку %(limit_value)d знаци (има %(show_value)d).

en: Ensure this value has at most %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
mk: Осигурајте се дека оваа вредност има најмногу %(limit_value)d знаци (има %(show_value)d).

en: Ensure this value is %(limit_value)s (it is %(show_value)s).
mk: Осигурајте се дека оваа вредност е %(limit_value)s (моментално е %(show_value)s).

en: Ensure this value is greater than or equal to %(limit_value)s.
mk: Осигурајте се дека оваа вредност е поголема или еднаква со %(limit_value)s.

en: Ensure this value is less than or equal to %(limit_value)s.
mk: Осигурајте се дека оваа вредност е помала или еднаква со %(limit_value)s.

en: Enter a 4 digit post code.
mk: Внесете 4 цифрен поштенски број.

en: Enter a Swedish postal code in the format XXXXX.
mk: Внесете правилен шведски поштенски број во формат XXXXX.

en: Enter a U.S. state or territory.
mk: Внесете држава или територија од САД.

en: Enter a birth number in the format XXXXXX/XXXX or XXXXXXXXXX.
mk: Внесете даночен број (NIP) во форматот XXXXXX/XXXX или XXXXXXXXXX.

en: Enter a list of values.
mk: Внесете листа на вредности.

en: Enter a new password for the user <strong>%(username)s</strong>.
mk: Внесете нова лозинка за корисникот <strong>%(username)s</strong>.

en: Enter a number.
mk: Внесете број.

en: Enter a postal code in the format NNNN or ANNNNAAA.
mk: Внесете поштенски број во форматот NNNN или ANNNNAAA.

en: Enter a postal code in the format XX-XXX.
mk: Внесете правилен поштенски број во формат XX-XXX.

en: Enter a postal code in the format XXX XXX.
mk: Внесете правилен поштенски број во формат XXX XXX.

en: Enter a postal code in the format XXXXX or XXX XX.
mk: Внесете поштенски број во форматот XXXXX или XXX XX.

en: Enter a postal code in the format XXXXXXX or XXX-XXXX.
mk: Внесете поштенски број во форматот XXXXXXX или XXX-XXXX.

en: Enter a tax number field (NIP) in the format XXX-XXX-XX-XX or XX-XX-XXX-XXX.
mk: Внесете даночен број (NIP) во форматот XXX-XXX-XX-XX или XX-XX-XXX-XXX.

en: Enter a valid 'slug' consisting of letters, numbers, underscores or hyphens.
mk: Внесете правилно кратко име (slug) кое се соддржи од букви, цифри, долна црта или тире.

en: Enter a valid Austrian Social Security Number in XXXX XXXXXX format.
mk: Внесете правилен број за социјално осигурување на Австрија во XXXX-XXXXXX формат.

en: Enter a valid CI number in X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X or XXXXXXXX format.
mk: Внесете правилен CI во X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X или XXXXXXXX формат.

en: Enter a valid CI number.
mk: Внесете правилен CI број.

en: Enter a valid CIF.
mk: Внесете правилен CIF.

en: Enter a valid CNP.
mk: Внесете правилен CNP.

en: Enter a valid CUIT in XX-XXXXXXXX-X or XXXXXXXXXXXX format.
mk: Внесете правилен CUIT во XX-XXXXXXXX-X or XXXXXXXXXXXX формат.

en: Enter a valid Canadian Social Insurance number in XXX-XXX-XXX format.
mk: Внесте правилен канадски број за осигурување во XXX-XXX-XXX форматот.

en: Enter a valid Chilean RUT.
mk: Внесете правилeн RUT за Чиле.

en: Enter a valid Chilean RUT. The format is XX.XXX.XXX-X.
mk: Внесете правилен RUT за Чиле. Форматот е Xx.XXX.XXX-X.

en: Enter a valid Finnish social security number.
mk: Внесте правилен фински матичен број.

en: Enter a valid German identity card number in XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X format.
mk: Внесете правилен број на лична карта во Германија во XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X  форматот.

en: Enter a valid IBAN in ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX format
mk: Внесете правилен IBAN во ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX формат

en: Enter a valid IC number.
mk: Внесете правилен даночен број.

en: Enter a valid IPv4 address.
mk: Внесeте правилна IPv4 адреса.

en: Enter a valid Icelandic identification number. The format is XXXXXX-XXXX.
mk: Внесете валиден идентификационен број од Исланд. Форматот е XXXXXX-XXXX.

en: Enter a valid Kuwaiti Civil ID number
mk: Внесете правилен кувајтски број за идентификација

en: Enter a valid NIK/KTP number
mk: Внесете правилен NIK/KTP број.

en: Enter a valid Norwegian social security number.
mk: Ве молам внесете правилен норвешки матичен број.

en: Enter a valid SoFi number
mk: Внесете валиден осигурителен број

en: Enter a valid Social Security number.
mk: Внесете правилен осигурителен број.

en: Enter a valid South African ID number
mk: Внесете правилен јужно афрички број за идентификација

en: Enter a valid South African postal code
mk: Внесете правилен јужно афрички поштенски код

en: Enter a valid Swedish organisation number.
mk: Внесете број на шведска организација.

en: Enter a valid Swedish personal identity number.
mk: Внесте правилен шведски матичен број.

en: Enter a valid Swiss identity or passport card number in X1234567<0 or 1234567890 format.
mk: Внесете правилен швајцарски број на пасош во X1234567<0 или  1234567890 формат.

en: Enter a valid U.S. Social Security number in XXX-XX-XXXX format.
mk: Внесте правилен матичен број за САД во XXX-XX-XXXX форматот.

en: Enter a valid URL.
mk: Внесете правилна адреса.

en: Enter a valid VAT number.
mk: Внесете правилен даночен број.

en: Enter a valid birth number.
mk: Внесете правилен даночен број.

en: Enter a valid date in YYYY-MM-DD format.
mk: Внесете правилен датум во форматот ГГГГ-ММ-ДД.

en: Enter a valid date.
mk: Внесете правилен датум.

en: Enter a valid date/time in YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
mk: Внесете правилен датум/време во YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]] формат.

en: Enter a valid date/time.
mk: Внесете правилен датум со време.

en: Enter a valid e-mail address.
mk: Внесeте правилна адреса за е-пошта.

en: Enter a valid phone number
mk: Внесете валиден телефонски број

en: Enter a valid phone number in one of the formats 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX or 9XXXXXXXX.
mk: Внесете правилен телефонски број во еден од формативе 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX или 9XXXXXXXX.

en: Enter a valid post code
mk: Внесете правилен поштенски код

en: Enter a valid postal code
mk: Внесете правилен поштенски код

en: Enter a valid postal code in the format XXXXXX
mk: Внесете правилен поштенски код во формат XXXXXX

en: Enter a valid postal code in the range and format 01XXX - 52XXX.
mk: Внесете поштенски број во опсег и формат 01XXX - 52XXX.

en: Enter a valid postcode.
mk: Внесете правилен поштенски код.

en: Enter a valid time in HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
mk: Внесете правилно време во HH:MM[:ss[.uuuuuu]] формат.

en: Enter a valid time.
mk: Внесете правилно време.

en: Enter a valid value.
mk: Внесете правилна вредност.

en: Enter a valid vehicle license plate number
mk: Внесете валидна регистарска табличка.

en: Enter a valid zip code.
mk: Внесете правилен поштенски број.

en: Enter a whole number.
mk: Внеси цел број.

en: Enter a zip code in the format XXXX-XXX.
mk: Внесете поштенски број во форматот XXXX-XXX.

en: Enter a zip code in the format XXXX.
mk: Внесете правилен поштенски број во форматот XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX or XXXXX-XXXX.
mk: Внесете поштенски број во форматот XXXXX или XXXXX-XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX-XXX.
mk: Внесете правилен поштенски број во форматот XXXXX-XXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX.
mk: Внесете правилен поштенски број во формат XXXXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXXXX.
mk: Внесете правилен поштенски број во форматот  XXXXXXXX.

en: Enter new password
mk: Внесете нова лозинка

en: Enter only digits separated by commas.
mk: Внесете само цифри одделени со запирки.

en: Enter the same password as above, for verification.
mk: Заради верификација внесете ја истата лозинка како и горе.

en: Essex
mk: Есекс

en: Estonian
mk: Естонски

en: Example: '/about/contact/'. Make sure to have leading and trailing slashes.
mk: На пр. „/за_сајтот/контакт/“. Осигурајте се да имате коса црта и на крајот и на почетокот.

en: Example: 'flatpages/contact_page.html'. If this isn't provided, the system will use 'flatpages/default.html'.
mk: На пр. „flatpages/kontakt.html'. Ако не го внесете ова, системот ќе користи „flatpages/default.html“.

en: Extremadura
mk: Екстремадура

en: Feb.
mk: фев.

en: February
mk: февруари

en: Federal Government
mk: Федерална Влада

en: Fermanagh
mk: Ферманаг

en: Field of type: %(field_type)s
mk: Поле од тип: %(field_type)s

en: Fields on %s objects
mk: Полиња на %s објекти

en: File path
mk: Патека на датотека

en: Filter
mk: Филтер

en: Finnish
mk: Фински

en: First, enter a username and password. Then, you'll be able to edit more user options.
mk: Прво, внесете корисничко име и лозинка. Потоа ќе можете да уредувате повеќе кориснички опции.

en: Flag
mk: Обележи

en: Flag selected comments
mk: Обележи го одбраните коментари

en: Flag this comment
mk: Обележи го овој коментар

en: Flevoland
mk: Флеволанд

en: Floating point number
mk: Децимален број

en: Foreign Key (type determined by related field)
mk: Надворешен клуч (типот е одреден според сврзаното поле)

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll e-mail instructions for setting a new one.
mk: Сте ја заборавиле вашата лозинка? Внесете ја вашата е-пошта подолу и ќе ви пратиме инструкции за поставување на нова.

en: French
mk: Француски

en: Fri
mk: пет

en: Friday
mk: петок

en: Friesland
mk: Фраисланд

en: Frisian
mk: Фризиски

en: Fukui
mk: Фукуи

en: Fukuoka
mk: Фукуока

en: Fukushima
mk: Фукушима

en: Galicia
mk: Галиција

en: Galician
mk: Галски

en: Galway
mk: Галвеј

en: Garut
mk: Гарут

en: Gelderland
mk: Гелдерланд

en: Gelnica
mk: Гелника

en: Geneva
mk: Женева

en: Geometry collection
mk: Колекција од геометриски објекти

en: Georgian
mk: Грузиски

en: German
mk: Германски

en: Gifu
mk: Гифу

en: Go
mk: Оди

en: Gorontalo
mk: Горонтало

en: Gotland
mk: Готланд

en: Grampian
mk: Грампиан

en: Greater London
mk: Поширок Лондон

en: Greater Manchester
mk: Поширок Манчестер

en: Greek
mk: Грчки

en: Groningen
mk: Гронинген

en: Groups
mk: Групи

en: Guerrero
mk: Гуереро

en: Gunma
mk: Гунма

en: Gwent
mk: Гвент

en: Gävleborg
mk: Гевлеборг

en: Halland
mk: Халанд

en: Hamburg
mk: Хамбург

en: Hampshire
mk: Хемпшир

en: Hebrew
mk: Еврејски

en: Hertfordshire
mk: Хертфордшир

en: Hessen
mk: Хесен

en: Hidalgo
mk: Хидалго

en: Hindi
mk: Хинди

en: Hiroshima
mk: Хирошима

en: History
mk: Историја

en: Hlohovec
mk: Хлоховец

en: Hokkaido
mk: Хокаидо

en: Hold down "Control", or "Command" on a Mac, to select more than one.
mk: Држете го „Control“, или „Command“ на Мекинтош, за да изберете повеќе од едно.

en: Home
mk: Дома

en: Hradec Region
mk: Храдец регион

en: Humenne
mk: Хумен

en: Hungarian
mk: Унгарски

en: Hyogo
mk: Хиого

en: IP address
mk: ИП адреса

en: Ibaraki
mk: Ибараки

en: Icelandic
mk: Исландски

en: If this is checked, only logged-in users will be able to view the page.
mk: Ако ова е штиклирано, само најавените корисници ќе можат да ја гледаат оваа страница.

en: If you enter anything in this field your comment will be treated as spam
mk: Ако внесете нешто во ова поле вашиот коментар ќе биде означен како спам

en: Important dates
mk: Важни датуми

en: In addition to the permissions manually assigned, this user will also get all permissions granted to each group he/she is in.
mk: Како дополнување на рачно доделени привилегии, овој корисник ќе ги добие автоматски и сите привилегии за секоја група во која тој/таа членува.

en: Integer
mk: Цел број

en: Invalid CNPJ number.
mk: Неправилен CNPJ број.

en: Invalid CPF number.
mk: Неправилен CPF број.

en: Invalid CUIT.
mk: Неправилен CUIT.

en: Invalid checksum for CIF.
mk: Неправилна контролна сум за CIF.

en: Invalid checksum for NIE.
mk: Неправилна контролна сума за NIE.

en: Invalid checksum for NIF.
mk: Неправилна контролна сума за NIF.

en: Invalid checksum for bank account number.
mk: Неправилна контролна сума за бројот на банкарската сметка.

en: Invalid date: %s
mk: Неправилен датум: %s

en: Invalid geometry type.
mk: Невалиден геометриски тип.

en: Invalid geometry value.
mk: Невалидна геометриска вредност.

en: Invalid optional parameter Gender, valid values are 'f' and 'm'
mk: Невалидна вредност за опционален параметар пол, валидни вредности се 'f' и 'm'

en: Irish
mk: Ирски

en: Ishikawa
mk: Ишикава

en: Italian
mk: Италијански

en: Items must be selected in order to perform actions on them. No items have been changed.
mk: Мора да се одберат предмети за да се изврши акција врз нив. Ниеден предмет не беше променет.

en: Iwate
mk: Ивате

en: Jakarta
mk: Џакарта

en: Jalisco
mk: Џалиско

en: Jambi
mk: Џамби

en: Jan.
mk: јан.

en: January
mk: јануари

en: Japanese
mk: Јапонски

en: Jawa Barat
mk: Јава Барат

en: Jawa Tengah
mk: Јава Тенга

en: Jawa Timur
mk: Јава Тимур

en: Jember
mk: Џембер

en: July
mk: јули

en: Jumps to the admin page for pages that represent a single object.
mk: Скокнува до админ страницата за страници кои претставуваат единечен објект.

en: Jumps you from any page to the documentation for the view that generates that page.
mk: Ве носи од било која страница од документацијата до погледот кој ја генерира таа страница.

en: June
mk: јуни

en: Jämtland
mk: Јемтланд

en: Jönköping
mk: Јонкопинг

en: Kagawa
mk: Кагава

en: Kagoshima
mk: Кагошима

en: Kalimantan Barat
mk: Калинмантан Барат

en: Kalimantan Selatan
mk: Калимантан Селатан

en: Kalimantan Tengah
mk: Калимантан Тенга

en: Kalimantan Timur
mk: Калимантан Тимур

en: Kalmar
mk: Калмар

en: Kanagawa
mk: Канагава

en: Kannada
mk: Канада

en: Kediri
mk: Кедири

en: Kent
mk: Кент

en: Kepulauan Bangka Belitung
mk: Кепулуан Банга Белитунг

en: Kepulauan Bangka-Belitung
mk: Кепулуан Банга-Белитунг

en: Kepulauan Riau
mk: Кепулуан Риау

en: Kerry
mk: Кери

en: Kezmarok
mk: Кезмарок

en: Khmer
mk: Кмер

en: Kildare
mk: Килдаре

en: Kilkenny
mk: Килкени

en: Kochi
mk: Кочи

en: Komarno
mk: Комарно

en: Korean
mk: Корејски

en: Kosice - okolie
mk: Кошице - околина

en: Kosice I
mk: Кошице I

en: Kosice II
mk: Кошице II

en: Kosice III
mk: Кошице III

en: Kosice IV
mk: Кошице IV

en: Kosice region
mk: Кошице регион

en: Kronoberg
mk: Кроненберг

en: Krupina
mk: Крупина

en: Kumamoto
mk: Кумамото

en: Kyoto
mk: Кјото

en: Lampung
mk: Лампунг

en: Lancashire
mk: Ланкашир

en: Laois
mk: Лаоис

en: Latest comments on %(site_name)s
mk: Последни коментари за %(site_name)s

en: Latvian
mk: Латвиски

en: Leitrim
mk: Лајтрим

en: Leon
mk: Леон

en: Levice
mk: Левице

en: Levoca
mk: Левока

en: Liberec Region
mk: Либерец регион

en: Limburg
mk: Лимбург

en: Limerick
mk: Лимерик

en: Lincolnshire
mk: Линколншир

en: Line string
mk: Линиска нишка

en: Lithuanian
mk: Литвански

en: Lodz
mk: Лодз

en: Log in
mk: Најава

en: Log in again
mk: Најавете се повторно

en: Log out
mk: Одјава

en: Logged out
mk: Одјавен

en: Longford
mk: Лонгфорд

en: Looks like your browser isn't configured to accept cookies. Please enable cookies, reload this page, and try again.
mk: Изгледа дека вашиот прелистувач не е конфигуриран да прифаќа колачиња. Ве молам овозможете ги колачињата, превчитајте ја страта и пробајте повторно.

en: Lookup
mk: Побарај

en: Louth
mk: Лут

en: Lower Austria
mk: Долна Австрија

en: Lower Saxony
mk: Долна Саксонија

en: Lower Silesia
mk: Долна Силесиа

en: Lublin
mk: Лублин

en: Lubusz
mk: Лубус

en: Lucenec
mk: Луценец

en: Lugo
mk: Луго

en: MONTH_DAY_FORMAT
mk: F j

en: Macedonian
mk: Македонски

en: Madiun
mk: Мадиун

en: Madrid
mk: Мадрид

en: Madura
mk: Мадура

en: Magelang
mk: Магеланг

en: Malaga
mk: Малага

en: Malang
mk: Маланг

en: Maluku
mk: Малуку

en: Maluku Utara
mk: Малуку Утара

en: Many-to-many relationship
mk: Повеќе-према-повеќе релација

en: March
mk: март

en: Martin
mk: Мартин

en: Masovia
mk: Масовиа

en: May
mk: мај

en: Mayo
mk: Мајо

en: Meath
mk: Мит

en: Mecklenburg-Western Pomerania
mk: Мекленбург - Западна Померанија

en: Merseyside
mk: Мерсејсајд

en: Metadata
mk: Метаподатоци

en: Mie
mk: Мие

en: Miyagi
mk: Мијаги

en: Miyazaki
mk: Мијазаки

en: Model %(model)s with pk %(pk)r does not exist.
mk: Модел %(model)s со примарен клуч %(pk)r не постои.

en: Model %(model_name)r not found in app %(app_label)r
mk: Моделот %(model_name)r не е најден во апликацијата %(app_label)r

en: Models available in the %(name)s application.
mk: Достапни модели во апликацијата %(name)s.

en: Mon
mk: пон

en: Monaghan
mk: Монаган

en: Monday
mk: понеделник

en: Moravian-Silesian Region
mk: Моравско-Силесански регион

en: Multi polygon
mk: Повеќе полигони

en: Multi-line string
mk: Повеќе-линиска нишка

en: Multi-point
mk: Повеќе точки

en: My Actions
mk: Мои акции

en: Nagano
mk: Нагано

en: Nagasaki
mk: Нагасаки

en: Name
mk: Име

en: Namestovo
mk: Наместово

en: Nanggroe Aceh Darussalam
mk: Нангоре Аце Дарусалам

en: Nara
mk: Нара

en: National Business Register Number (REGON) consists of 9 or 14 digits.
mk: Националниот бизнис регистрациски број (REGON) се состои од 9 или 14 цифри.

en: National Identification Number consists of 11 digits.
mk: Националниот идентификационен број се состои од 11 цифири.

en: New password
mk: Нова лозинка

en: New password confirmation
mk: Потврда за нова лозинка

en: New password:
mk: Нова лозинка:

en: Niigata
mk: Нигита

en: Nitra
mk: Нитра

en: Nitra region
mk: Нитра регион

en: No
mk: Не

en: No action selected.
mk: Ниедна акција не е одбрана.

en: No fields changed.
mk: Не беше изменето ниедно поле.

en: No file was submitted.
mk: Не беше пратена датотека.

en: No file was submitted. Check the encoding type on the form.
mk: Не беше пратена датотека. Проверете го типот на енкодирање на формата.

en: No geometry value provided.
mk: Не е внесена геометриска вредност.

en: None
mk: Ништо

en: None available
mk: Ништо не е достапно

en: Norfolk
mk: Норфолк

en: Norrbotten
mk: Норботен

en: North Rhine-Westphalia
mk: Северна Рајна-Вестфалија

en: North Yorkshire
mk: Северен Јоркшир

en: Northamptonshire
mk: Нортхамтоншир

en: Northern Ireland
mk: Северна Ирска

en: Norwegian
mk: Норвешки

en: Norwegian Bokmal
mk: Норвешка bokmål

en: Norwegian Nynorsk
mk: Норвешки Нинорск

en: Nottinghamshire
mk: Нотингхамшир

en: Nov.
mk: ное.

en: November
mk: ноември

en: Nusa Tenggara Barat
mk: Нуса Тенгара Барат

en: Nusa Tenggara Timur
mk: Нуса Тенгара Тимур

en: Oct.
mk: окт.

en: October
mk: октомври

en: Offaly
mk: Офали

en: Oita
mk: Оита

en: Okayama
mk: Окајама

en: Okinawa
mk: Окинава

en: Old password
mk: Стара лозинка

en: Olomouc Region
mk: Оломуц регион

en: One-to-one relationship
mk: Еден-према-еден релација

en: Opole
mk: Ополе

en: Order
mk: Редослед

en: Osaka
mk: Осака

en: Oxfordshire
mk: Оксфордшир

en: PM
mk: попладне

en: Page not found
mk: Страницата не е најдена

en: Papua
mk: Папуа

en: Papua Barat
mk: Папуа Барат

en: Papua dan Papua Barat
mk: Папуа дан Папуа Барат

en: Pardubice Region
mk: Пардубице регион

en: Partizanske
mk: Партизанске

en: Password
mk: Лозинка

en: Password (again)
mk: Лозинка (повторно)

en: Password change
mk: Измена на лозинка

en: Password change successful
mk: Успешна промена на лозинката

en: Password changed successfully.
mk: Успешна промена на лозинката.

en: Password confirmation
mk: Потврда на лозинка

en: Password reset
mk: Ресетирање на лозинка

en: Password reset complete
mk: Ресетирањето на лозинката заврши

en: Password reset confirmation
mk: Одобрување за ресетирање на лозинка

en: Password reset on %s
mk: Ресетирање на лозинка на %s

en: Password reset successful
mk: Успешно е ресетирањето на лозинката

en: Password reset unsuccessful
mk: Неуспеа ресетирањето на лозинката

en: Password:
mk: Лозинка:

en: Past 7 days
mk: Последните 7 дена

en: Pati
mk: Пати

en: Pekalongan
mk: Пекалонган

en: Permissions
mk: Привилегии

en: Persian
mk: Персиски

en: Personal info
mk: Лични информации

en: Pezinok
mk: Пезинок

en: Phone number
mk: Телефонски број

en: Phone numbers must be in 0X XX XX XX XX format.
mk: Телефонските броеви мора да бидат во 0X XX XX XX XX форматот.

en: Phone numbers must be in XX-XXXX-XXXX format.
mk: Телефонските броеви мора да бидат во XX-XXXX-XXXX форматот.

en: Phone numbers must be in XXX-XXX-XXXX format.
mk: Телефонските броеви мора да бидат во XXX-XXX-XXXX форматот.

en: Phone numbers must be in XXXX-XXXXXX format.
mk: Телефонските броеви мора да бидат во XXXX-XXXXXX форматот.

en: Phone numbers must have 9 digits, or start by + or 00.
mk: Телефонските броеви мора да се со 9 цифри, или да почнуваат со + или 00.

en: Pilsen Region
mk: Пилзенски регион

en: Please correct the duplicate data for %(field)s, which must be unique.
mk: Ве молам поправете ја дуплираната вредност за %(field)s, која мора да биде уникатна.

en: Please correct the duplicate data for %(field)s.
mk: Ве молам поправете ја дуплираната вредност за  %(field)s.

en: Please correct the duplicate data for %(field_name)s which must be unique for the %(lookup)s in %(date_field)s.
mk: Ве молам поправете ја дуплираната вредност за %(field_name)s која мора да биде уникатна за %(lookup)s во %(date_field)s.

en: Please correct the duplicate values below.
mk: Ве молам поправете ги дуплираните вредности подолу.

en: Please correct the error below | Please correct the errors below
mk[0]: Ве молам поправете ја грешката подолу.
mk[1]: Ве молам поправете ги грешките подолу.

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
mk[0]: Ве молам поправете ја грешката подолу.
mk[1]: Ве молам поправете ги грешките подолу.

en: Please enter a correct username and password. Note that both fields are case-sensitive.
mk: Ве молам внесете точно корисничко име и лозинка. Имајте на ум дека и во двете полиња се битни големите и малите букви.

en: Please enter a valid NIF or NIE.
mk: Ве молам внесете валиден NIF или NIE.

en: Please enter a valid NIF, NIE, or CIF.
mk: Ве молам внесете правиелн NIF, NIE или CIF.

en: Please enter a valid bank account number in format XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.
mk: Внесете правилна банкарска сметка во формат XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.

en: Please enter valid %(self)s IDs. The value %(value)r is invalid. | Please enter valid %(self)s IDs. The values %(value)r are invalid.
mk[0]: Ве молам внесете правилен %(self)s идентификацион број. Оваа вредност %(value)r е неправилна.
mk[1]: Ве молам внесете правилен %(self)s идентификацион број. Вредностите %(value)r се неправилни.

en: Please enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
mk: Ве молам внесете ја вашата нова лозинка двапати за да може да бидете сигурни дека правилно сте ја внеле.

en: Please enter your old password, for security's sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
mk: Заради сигурност ве молам внесете ја вашата стара лозинка и потоа внесете ја новата двапати за да може да се потврди дека правилно сте ја искуцале.

en: Please go to the following page and choose a new password:
mk: Ве молам одите на следната страница и внесете нова лозинка:

en: Please log in again, because your session has expired.
mk: Ве молам најавете се повторно бидејќи вашата сесија е истечена.

en: Podlasie
mk: Подласи

en: Point
mk: Точка

en: Polish
mk: Полски

en: Poltar
mk: Полтар

en: Polygon
mk: Полигон

en: Pomerania
mk: Померанија

en: Poprad
mk: Попрад

en: Portuguese
mk: Португалкски

en: Post
mk: Објави

en: Post your comment
mk: Објавете го вашиот коментар

en: Posted by %(user)s at %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s
mk: Напишан од %(user)s на %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s

en: Prague
mk: Прага

en: Presov
mk: Пресов

en: Presov region
mk: Пресов регион

en: Preview
mk: Преглед

en: Preview your comment
mk: Прегледајте го вашиот коментар

en: Puchov
mk: Пучов

en: Purwakarta
mk: Пурвакарта

en: Quintana Roo
mk: Куантана Ро

en: Really flag this comment?
mk: Навистина ли сакате да го обележите овој коментар?

en: Really make this comment public?
mk: Навистина ли сакате овој коментар да биде објавен?

en: Really remove this comment?
mk: Навистина ли сакате да го отстраните овој коментар?

en: Recent Actions
mk: Последни акции

en: Region of Murcia
mk: Регион Мурција

en: Remove
mk: Отстрани

en: Remove a comment
mk: Избриши коментар

en: Remove selected comments
mk: Отстрани ги избраните коментари

en: Required. 30 characters or fewer. Letters, digits and @/./+/-/_ only.
mk: Задолжително. 30 или помалку знаци. Единствено букви, бројки и  @/./+/-/_ .

en: Required. 30 characters or fewer. Letters, numbers and @/./+/-/_ characters
mk: Задолжително. 30 или помалку знаци. Букви, бројки и  @/./+/-/_ знаци

en: Reset my password
mk: Ресетирај ја мојата лозинка

en: Revuca
mk: Ревука

en: Rhineland-Palatinate
mk: Рајналенд-Палатинате

en: Riau
mk: Риау

en: Romanian
mk: Романски

en: Roscommon
mk: Росомон

en: Roznava
mk: Рознава

en: Run the selected action
mk: Изврши ја избраната акција

en: Russian
mk: Руски

en: Ruzomberok
mk: Рузомберок

en: Saarland
mk: Сарленд

en: Sabinov
mk: Сабинов

en: Saga
mk: Сага

en: Saitama
mk: Саитама

en: Sala
mk: Сала

en: Salzburg
mk: Салцзбург

en: San Luis Potosí
mk: Сан Луис Потоси

en: Santa Cruz de Tenerife
mk: Санта Круз и Тенерифе

en: Sat
mk: саб

en: Saturday
mk: сабота

en: Save
mk: Сними

en: Save and add another
mk: Сними и додади уште

en: Save and continue editing
mk: Сними и продолжи со уредување

en: Save as new
mk: Сними како нова

en: Saxony
mk: Саксонија

en: Saxony-Anhalt
mk: Саксонија-Анхалт

en: Schleswig-Holstein
mk: Шлесвиг-Холштајн

en: Scotland
mk: Шкотска

en: Search
mk: Барај

en: Select %s
mk: Изберете %s

en: Select %s to change
mk: Изберете %s за измена

en: Select a valid brazilian state. That state is not one of the available states.
mk: Изберете правилна бразилска држава. Оваа држава не е од достапните држави.

en: Select a valid choice. %(value)s is not one of the available choices.
mk: Внесете валиден избор. %(value)s не е еден од можните избори.

en: Select a valid choice. %s is not one of the available choices.
mk: Внесете правилно. %s не е еден од достапните вредности.

en: Select a valid choice. That choice is not one of the available choices.
mk: Изберете правилно. Тоа не е еден од можните избори.

en: Select all %(total_count)s %(module_name)s
mk: Избери ги сите %(total_count)s %(module_name)s

en: Semarang
mk: Семаранг

en: Senec
mk: Сенец

en: Senica
mk: Сеника

en: Sept.
mk: сеп.

en: September
mk: септември

en: Serbian
mk: Српски

en: Serbian Latin
mk: Српски Латиница

en: Server Error <em>(500)</em>
mk: Грешка со серверот <em>(500)</em>

en: Server error
mk: Грешка со серверот

en: Server error (500)
mk: Грешка со серверот (500)

en: Seville
mk: Севиља

en: Shiga
mk: Шига

en: Shimane
mk: Шимане

en: Shizuoka
mk: Шизоука

en: Show all
mk: Прикажи ги сите

en: Show object ID
mk: Прикажи идентификационен број на објектот

en: Shows the content-type and unique ID for pages that represent a single object.
mk: Го прикажува типот на содржината и уникатниот идентификационен број за страници  кои претставуваат единечен објект.

en: Shropshire
mk: Шропшир

en: Sidoarjo
mk: Сидоарџо

en: Silesia
mk: Силесиа

en: Simplified Chinese
mk: Упростен кинески

en: Sinaloa
mk: Синалоа

en: Site administration
mk: Администрација на сајт

en: Skalica
mk: Скалица

en: Skåne
mk: Скане

en: Sligo
mk: Слиго

en: Slovak
mk: Словачки

en: Slovenian
mk: Словенечки

en: Snina
mk: Шнина

en: Sobrance
mk: Собранце

en: Somerset
mk: Сомерсет

en: Something's wrong with your database installation. Make sure the appropriate database tables have been created, and make sure the database is readable by the appropriate user.
mk: Нешто не е во ред со инсталацијата на базата на податоци. Потврдете дека соодветни табели во базата се направени и потврдете дека базата може да биде прочитана од соодветниот корисник.

en: Sonora
mk: Сонора

en: South Bohemian Region
mk: Јужен Бохемиски регион

en: South Glamorgan
mk: Јужен Гламорга

en: South Moravian Region
mk: Јужно Моравски регион

en: South Yorkshire
mk: Јужен Јоркшир

en: Spanish
mk: Шпански

en: Staffordshire
mk: Стафордшир

en: Stara Lubovna
mk: Стара Љубовна

en: Stockholm
mk: Стокхолм

en: String (up to %(max_length)s)
mk: Збор (до %(max_length)s)

en: Stropkov
mk: Стропков

en: Styria
mk: Стириа

en: Subcarpatia
mk: Субкарпатиа

en: Successfully deleted %(count)d %(items)s.
mk: Успешно беа избришани %(count)d %(items)s.

en: Suffolk
mk: Суфолк

en: Sulawesi Barat
mk: Сулавеси Барат

en: Sulawesi Selatan
mk: Сулавеси Селатан

en: Sulawesi Tengah
mk: Сулавеси Тенга

en: Sulawesi Tenggara
mk: Сулавеси Тенгара

en: Sulawesi Utara
mk: Сулавеси Утара

en: Sulawesi Utara Daratan
mk: Сулавеси Утара Даратан

en: Sulawesi Utara Kepulauan
mk: Сулавеси Утара Кепулуан

en: Sumatera Barat
mk: Суматера Барат

en: Sumatera Selatan
mk: Суматера Селатан

en: Sumatera Utara
mk: Суматера Утара

en: Sun
mk: нед

en: Sunday
mk: недела

en: Surabaya
mk: Сурабаја

en: Surakarta - Solo
mk: Суракарта - Соло

en: Svidnik
mk: Свидник

en: Swedish
mk: Шведски

en: Södermanland
mk: Содерманланд

en: TIME_FORMAT
mk: P

en: Tabasco
mk: Табаско

en: Tamaulipas
mk: Тамаулипас

en: Tamil
mk: Тамил

en: Tapanuli
mk: Тапанули

en: Telugu
mk: Телугу

en: Text
mk: Текст

en: Thai
mk: Тајландски

en: Thank you for your comment
mk: Ви благодариме за коментарот

en: Thanks for approving
mk: Ви благодариме што одобривте

en: Thanks for commenting
mk: Ви благодариме за коментарот

en: Thanks for flagging
mk: Ви благодариме што обележавте

en: Thanks for removing
mk: Ви благодариме што отстранивте

en: Thanks for spending some quality time with the Web site today.
mk: Ви благодариме што денеска поминавте квалитетно време со интернет страницава.

en: Thanks for taking the time to improve the quality of discussion on our site
mk: Ви благодариме што допринесовте да се подобри квалитетот на дискусиите на нашиот сајт

en: Thanks for using our site!
mk: Ви благодариме што го користите овој сајт!

en: That e-mail address doesn't have an associated user account. Are you sure you've registered?
mk: Нема регистрирано корисник со оваа адреса за е-пошта. Сигурни ли сте дека сте регистрирани?

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully.
mk: Ставката %(name)s "%(obj)s" беше успешно додадена.

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully. You may edit it again below.
mk: Ставката %(name)s "%(obj)s" беше успешно додадена. Подолу можете повторно да ја уредите.

en: The %(name)s "%(obj)s" was changed successfully.
mk: %(name)s "%(obj)s" беше успешно изменета.

en: The %(name)s "%(obj)s" was deleted successfully.
mk: Ставаката %(name)s "%(obj)s" беше избришана успешно.

en: The %(site_name)s team
mk: Тимот на %(site_name)s

en: The %(verbose_name)s was created successfully.
mk: Ставка %(verbose_name)s беше успешно создадена.

en: The %(verbose_name)s was deleted.
mk: Ставка %(verbose_name)s беше избришана.

en: The %(verbose_name)s was updated successfully.
mk: Ставка %(verbose_name)s беше успешно ажурирана.

en: The Chilean RUT is not valid.
mk: RUT бројот за Чиле е невалиден.

en: The Icelandic identification number is not valid.
mk: Исландскиот идентификационент број е невалиден.

en: The base GIS field -- maps to the OpenGIS Specification Geometry type.
mk: Базичното GIS поле -- соодветствува на геометриски тип од OpenGIS спецификацијата.

en: The inline foreign key did not match the parent instance primary key.
mk: Надворешниот клуч на вгезденото поле не се совпаѓа со примарниот клуч на родителската инстанца.

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.  Please request a new password reset.
mk: Врската за ресетирање на лозинката беше невалидна, најверојатно бидејќи веќе била искористена. Ве молам повторно побарајте ресетирање на вашата лозинката.

en: The submitted file is empty.
mk: Пратената датотека е празна.

en: The two password fields didn't match.
mk: Двете полиња со лозинките не се совпаѓаат.

en: There's been an error. It's been reported to the site administrators via e-mail and should be fixed shortly. Thanks for your patience.
mk: Имаше грешка. Истата беше пријавена на администраторите и ќе биде поправена во брзо време. Ви благодариме за вашето трпение.

en: This URL appears to be a broken link.
mk: Оваа адреса изгледа дека не е достапна.

en: This account is inactive.
mk: Оваа сметка е неактивна.

en: This can be either an absolute path (as above) or a full URL starting with 'http://'.
mk: Ова може да биде или апсолутна патека (како погоре) или цела адреса почувајќи со „http://“.

en: This comment was posted by an authenticated user and thus the email is read-only.
mk: Овој коментар бил пратен од автентициран корисник и затоа е-пошта е заштитена од промена.

en: This comment was posted by an authenticated user and thus the name is read-only.
mk: Овој коментар бил пратен од автентициран корисник и затоа името е заштитено од промена.

en: This field cannot be blank.
mk: Ова поле не може да биде празно

en: This field cannot be null.
mk: Оваа вредност неможе да биде null.

en: This field is required.
mk: Ова поле е задолжително.

en: This field requires 11 digits.
mk: Во ова поле се потребни 11 цифри.

en: This field requires 7 or 8 digits.
mk: Во ова поле смее да има 7 или 8 цифри.

en: This field requires 8 digits.
mk: Во ова поле мора да се внесат 8 цифри.

en: This field requires at least 14 digits
mk: Во ова поле треба да има најмалку 14 цифри

en: This field requires at most 11 digits or 14 characters.
mk: Во ова поле смее да има најмногу 11 цифри или 14 знаци.

en: This field requires only numbers.
mk: Во ова поле смее да бидат само бројки.

en: This month
mk: Овој месец

en: This object doesn't have a change history. It probably wasn't added via this admin site.
mk: Овој објект нема историја на измени. Најверојатно не бил додаден со админ сајтот.

en: This should be an absolute path, excluding the domain name. Example: '/events/search/'.
mk: Ова треба да биде апсолутна патека без името на домејнот. На пр. „/nastani/prebaraj/“.

en: This value may contain only letters, numbers and @/./+/-/_ characters.
mk: Оваа вредност смее да содржи само букви, бројки и @/./+/-/_ знаци.

en: This value must be a decimal number.
mk: Оваа вредност мора да биде децимален број.

en: This value must be a float.
mk: Оваа вредност мора да биде број со подвижна запирка.

en: This value must be an integer.
mk: Оваа вредност мора да биде цел број.

en: This value must be either None, True or False.
mk: Оваа вредност мора да биде празна, точно или неточно.

en: This value must be either True or False.
mk: Оваа вредност мора да биде или точно или неточно.

en: This value must contain only letters, numbers, underscores, dashes or slashes.
mk: Оваа вредност смее да има само букви, бројки, долни црти, црти или коси црти.

en: This year
mk: Оваа година

en: Thu
mk: чет

en: Thuringia
mk: Турингиа

en: Thursday
mk: четврток

en: Time
mk: Час

en: Time:
mk: Време:

en: Tipperary
mk: Типерари

en: Tochigi
mk: Точиги

en: Today
mk: Денеска

en: Tokushima
mk: Токушима

en: Tokyo
mk: Токио

en: Toledo
mk: Толедо

en: Topolcany
mk: Тополчани

en: Tottori
mk: Тотори

en: Toyama
mk: Тојама

en: Traditional Chinese
mk: Традиционален кинески

en: Trebisov
mk: Требисов

en: Trencin
mk: Тренцин

en: Trencin region
mk: Тренцин регион

en: Trnava
mk: Трнава

en: Trnava region
mk: Трнава регион

en: Tue
mk: вто

en: Tuesday
mk: вторник

en: Turkish
mk: Турски

en: Tvrdosin
mk: Тврдосин

en: Tyrol
mk: Тирол

en: Tyrone
mk: Тајрон

en: U.S. state (two uppercase letters)
mk: Држава во САД (две големи букви)

en: Ukrainian
mk: Украински

en: Uncheck this box to make the comment effectively disappear from the site.
mk: Одштиклирајте го ова за да направите коментаров да исчезне од овој сајт.

en: Unknown
mk: Непознато

en: Unknown content
mk: Непозната содржина

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
mk: Качете валидна слика. Датотеката која ја качивте или не беше слика или беше расипана датотеката.

en: Upper Austria
mk: Горна Австрија

en: Uppsala
mk: Упсала

en: Use '[algo]$[salt]$[hexdigest]' or use the <a href="password/">change password form</a>.
mk: Користете '[algo]$[salt]$[hexdigest]' или користете ја <a href="password/">формата за промена на лозинката</a>.

en: User
mk: Корисник

en: Username
mk: Корисник

en: Username:
mk: Корисник:

en: Usernames cannot contain the '@' character.
mk: Корисничките имиња неможе да го содржат „@“ знакот.

en: Usti Region
mk: Усти регион

en: Utrecht
mk: Утрехт

en: Valencia
mk: Валенсија

en: Value %r is not a valid choice.
mk: Вредноста %r не е валиден избор.

en: Veracruz
mk: Веракруз

en: Vienna
mk: Виена

en: Vietnamese
mk: Виетнамски

en: View on site
mk: Погледни на сајтот

en: Vorarlberg
mk: Ворарлберг

en: Vysocina Region
mk: Висоцина регион

en: Värmland
mk: Вермленд

en: Västerbotten
mk: Вестерботен

en: Västernorrland
mk: Вестернорланд

en: Västmanland
mk: Вестменланд

en: Västra Götaland
mk: Вестра Готаланд

en: Wakayama
mk: Вакајама

en: Wales
mk: Велс

en: Watch your mouth! The word %s is not allowed here. | Watch your mouth! The words %s are not allowed here.
mk[0]: Внимавајте на јазикот. Тука не е дозволен зборот %s.
mk[1]: Внимавајте на јазикот. Тука не се дозволени зборовите %s.

en: Waterford
mk: Вотерфорд

en: We apologize, but your form has expired. Please continue filling out the form from this page.
mk: Се извинуваме но вашата форма истече. Ве молам продолжете пополнувајќи ја формата од оваа страница.

en: We're sorry, but the requested page could not be found.
mk: Се извинуваме, но неможе да ја најдеме страницата која ја баравте.

en: We've e-mailed you instructions for setting your password to the e-mail address you submitted. You should be receiving it shortly.
mk: Ви пративме инструкции за поставување на вашата лозинка на е-пошта која ја напишавте. Би требало да ја примите за кратко време.

en: Wed
mk: сре

en: Wednesday
mk: среда

en: Welcome,
mk: Добредојдовте,

en: Welsh
mk: Велшки

en: West Glamorgan
mk: Западен Гламорган

en: West Midlands
mk: Западен Мидландс

en: West Pomerania
mk: Западна Померанија

en: West Sussex
mk: Западен Сасекс

en: West Yorkshire
mk: Западен Јоркшир

en: Westmeath
mk: Вестмит

en: Wexford
mk: Вексфорд

en: Wicklow
mk: Виклоу

en: Wiltshire
mk: Вилтшир

en: Wrong checksum for the National Business Register Number (REGON).
mk: Неправилна контролна сум за Националниот бизнис регистрационен број (REGON).

en: Wrong checksum for the National Identification Number.
mk: Погрешна проверка за Националниот идентификационен број.

en: Wrong checksum for the Tax Number (NIP).
mk: Даночниот број (NIP) е погрешен.

en: XML text
mk: XML текст

en: YEAR_MONTH_FORMAT
mk: F Y

en: Yamagata
mk: Јамагата

en: Yamaguchi
mk: Јамагучи

en: Yamanashi
mk: Јаманаши

en: Yes
mk: Да

en: Yes, I'm sure
mk: Да, сигурен сум

en: Yogyakarta
mk: Јогјакарта

en: You don't have permission to edit anything.
mk: Немате дозвола ништо да уредува.

en: You may add another %s below.
mk: Подолу можете да додате уште еден %s.

en: You may edit it again below.
mk: Подолу можете повторно да го уредите.

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset
mk: Ја добивата оваа порака бидејќи побаравте да се ресетира вашата лозинка

en: Your Web browser doesn't appear to have cookies enabled. Cookies are required for logging in.
mk: Не изгледа дека вашиот прелистувач има овозможено колачиња. Колачињата се потребни за да се најавите.

en: Your e-mail address is not your username. Try '%s' instead.
mk: Вашата е-пошта не е вашето корисничко име. Пробајте со „%s“.

en: Your old password was entered incorrectly. Please enter it again.
mk: Не ја внесовте точно вашата стара лозинка. Ве молам внесете ја повторно.

en: Your password has been set.  You may go ahead and log in now.
mk: Вашата лозинка беше поставена. Сега можете да се најавите.

en: Your password was changed.
mk: Вашата лозинка беше сменета.

en: Your username, in case you've forgotten:
mk: Вашето корисничко име, во случај да сте го заборавиле:

en: Yucatán
mk: Јукатан

en: Zacatecas
mk: Зацатекас

en: Zaragoza
mk: Сарагоса

en: Zarnovica
mk: Зарновица

en: Zeeland
mk: Зиланд

en: Zilina
mk: Зилина

en: Zilina region
mk: Зилина регион

en: Zlate Moravce
mk: Злате Моравце

en: Zlin Region
mk: Зилина регион

en: Zurich
mk: Цирих

en: Zvolen
mk: Зволен

en: a.m.
mk: наутро

en: action flag
mk: знакче за акција

en: action time
mk: време на акција

en: active
mk: активен

en: all %s
mk: сите %s

en: and
mk: и

en: approved | approved
mk[0]: одобрен
mk[1]: одобрени

en: apr
mk: апр

en: aug
mk: авг

en: change message
mk: измени ја пораката

en: codename
mk: кодно име

en: comment
mk: коментар

en: comment flag
mk: обележје за коментар

en: comment flags
mk: обележја за коментари

en: comments
mk: коментари

en: content
mk: содржина

en: content type
mk: тип на содржина

en: content types
mk: типови содржини

en: date
mk: датум

en: date joined
mk: датум на зачленување

en: date/time submitted
mk: датум/време пријавен

en: day | days
mk[0]: ден
mk[1]: дена

en: dec
mk: дек

en: display name
mk: име кое се прикажува

en: domain name
mk: домејн

en: e-mail address
mk: е-пошта

en: eight
mk: осум

en: enable comments
mk: овозможи коментари

en: expire date
mk: датум на истекување

en: feb
mk: фев

en: filter:
mk: филтер:

en: first name
mk: име

en: five
mk: пет

en: flag
mk: обележи

en: flagged | flagged
mk[0]: обележан
mk[1]: обележани

en: flat page
mk: статична страница

en: flat pages
mk: статични страници

en: for your user account at %(site_name)s
mk: за корисничката сметка на %(site_name)s

en: four
mk: четири

en: group
mk: група

en: groups
mk: групи

en: hour | hours
mk[0]: час
mk[1]: часа

en: is public
mk: е јавен

en: is removed
mk: е отстранет

en: jan
mk: јан

en: jul
mk: јул

en: jun
mk: јун

en: last login
mk: последна најава

en: last name
mk: презиме

en: lazy message
mk: мрзлива порака

en: log entries
mk: ставки во записникот

en: log entry
mk: ставка во записникот

en: mar
mk: мар

en: may
mk: мај

en: message
mk: порака

en: midnight
mk: полноќ

en: minute | minutes
mk[0]: минута
mk[1]: минути

en: minutes
mk: минути

en: model:
mk: модел:

en: month | months
mk[0]: месец
mk[1]: месеци

en: name
mk: име

en: nine
mk: девет

en: noon
mk: пладне

en: nov
mk: ное

en: number of %s
mk: број на %s

en: object id
mk: идентификационен број на објект

en: object repr
mk: репрезентација на објект

en: oct
mk: окт

en: one
mk: еден

en: or
mk: или

en: or make changes
mk: или направете измени

en: p.m.
mk: попладне

en: password
mk: лозинка

en: permission
mk: привилегија

en: permissions
mk: привилегии

en: python model class name
mk: име на класата за python моделoт

en: redirect
mk: пренасочување

en: redirect from
mk: пренасочи од

en: redirect to
mk: пренасочи кон

en: redirects
mk: пренасочувања

en: registration required
mk: потребна е регистрација

en: related `%(app_label)s.%(object_name)s` objects
mk: поврзани `%(app_label)s.%(object_name)s` објекти

en: removed | removed
mk[0]: отстранет
mk[1]: отстранети

en: sep
mk: сеп

en: session
mk: сесија

en: session data
mk: податоци од сесијата

en: session key
mk: клуч на сесијата

en: sessions
mk: сесии

en: seven
mk: седум

en: site
mk: сајт

en: sites
mk: сајтови

en: six
mk: шест

en: staff status
mk: статус на администраторите

en: superuser status
mk: статус на суперкорисник

en: tag:
mk: таг:

en: template
mk: шаблон

en: template name
mk: име на шаблонот

en: the related `%(app_label)s.%(data_type)s` object
mk: поврзаниот `%(app_label)s.%(data_type)s` објект

en: three
mk: три

en: title
mk: наслов

en: today
mk: денеска

en: tomorrow
mk: утре

en: two
mk: два

en: user
mk: корисник

en: user permissions
mk: кориснички привилегии

en: user's URL
mk: веб страна на корсникот

en: user's email address
mk: е-пошта на корисникот

en: user's name
mk: името на корисникот

en: username
mk: корисничко име

en: users
mk: корисници

en: view:
mk: поглед:

en: week | weeks
mk[0]: седмица
mk[1]: седмици

en: year | years
mk[0]: година
mk[1]: години

en: yes,no,maybe
mk: да, не, можеби

en: yesterday
mk: вчера

en: Örebro
mk: Оребро

en: Östergötland
mk: Остерготланд
