Django-1.1-rc-1 - en to th translation catalogue (893 entries)

en: 
    <p class="help">To install bookmarklets, drag the link to your bookmarks
    toolbar, or right-click the link and add it to your bookmarks. Now you can
    select the bookmarklet from any page in the site.  Note that some of these
    bookmarklets require you to be viewing the site from a computer designated
    as "internal" (talk to your system administrator if you aren't sure if
    your computer is "internal").</p>
th: 
    <p class="help">เพื่อติดตั้ง bookmarklets, ลากลิ้งก์ไปที่แถบเครื่องมือบุ๊กมาร์ค
    , หรือคลิกขวาที่ลิ้งและเพิ่มเข้าบุ๊กมาร์คของคุณ. ตอนนี้คุณสามารถ
    เลือก bookmarklet จากหน้าใดๆในเว็บไซต์.  Note that some of these
    bookmarklets require you to be viewing the site from a computer designated
    as "internal" (talk to your system administrator if you aren't sure if
    your computer is "internal").</p>

en:  By %(filter_title)s
th:  โดย %(filter_title)s

en: %(full_result_count)s total
th: %(full_result_count)s ทั้งหมด

en: %(model_name)s with this %(field_label)s already exists.
th: %(model_name)s และ %(field_label)s มีอยู่แล้ว

en: %(size)d byte | %(size)d bytes
th[0]: %(size)d ไบต์

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
th[0]: %(value).1f สิบล้าน

en: %(value).1f million | %(value).1f million
th[0]: %(value).1f หนึ่งล้าน

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
th[0]: %(value).1f ร้อยล้าน

en: %s GB
th: %s กิกะไบต์

en: %s KB
th: %s กิโลไบต์

en: %s MB
th: %s เมกะไบต์

en: %s administration
th: %s การจัดการ

en: %s does not appear to be a urlpattern object
th: %s ดูเหมือนจะไม่ใช่ urlpattern อ็อบเจ็กต์

en: 1 result | %(counter)s results
th[0]: %(counter)s ผลลัพท์

en: <h3>By %s:</h3>
    <ul>
th: <h3>โดย %s:</h3>
    <ul>

en: A Coruna
th: ลา คอรุนญ่า

en: A user with that username already exists.
th: ชื่อผู้ใช้นั้นได้ถูกใช้ไปแล้ว

en: Aargau
th: อาร์เกา

en: Action
th: คำสั่ง

en: Add
th: เพิ่ม

en: Add %(name)s
th: เพิ่ม %(name)s

en: Add %s
th: เพิ่ม %s

en: Add Another
th: เพิ่มอีก

en: Add user
th: เพิ่มผู้ใช้

en: Added %(name)s "%(object)s".
th: เพิ่ม %(name)s "%(object)s" แล้ว

en: Advanced options
th: ตัวเลือกเพิ่มเติม

en: Aguascalientes
th: อากวัสกาเลียนเตส

en: Aichi
th: อะอิชิ

en: Akita
th: อากิตะ

en: Alacant
th: อลาแคนท์

en: Albacete
th: อัลบาเซเต

en: All
th: ทั้งหมด

en: All dates
th: ทุกวัน

en: Almeria
th: อัลมีเรีย

en: Andalusia
th: อันดาลูเซีย

en: Any date
th: วันไหนก็ได้

en: Aomori
th: อาโอโมริ

en: App %r not found
th: ไม่พบแอป %r

en: Appenzell Ausserrhoden
th: แอพเพ็นเซล ออสเซอร์ฮอเดน

en: Appenzell Innerrhoden
th: แอพเพ็นเซล อินเนอร์ฮอเดน

en: April
th: เมษายน

en: Arabic
th: อารบิก

en: Aragon
th: อะรากอน

en: Arava
th: อราวา

en: Are you sure you want to delete the %(object_name)s "%(escaped_object)s"? All of the following related items will be deleted:
th: คุณแน่ใจหรือที่จะลบ %(object_name)s "%(escaped_object)s"?ข้อมูลที่เกี่ยวข้องทั้งหมดจะถูกลบไปด้วย:

en: Are you sure?
th: แน่ใจหรือ

en: Argentinean Spanish
th: สเปน (อาร์เจนตินา)

en: As above, but opens the admin page in a new window.
th: เหมือนด้านบน แต่เปิดหน้าต่างผู้ดูแลระบบในหน้าต่างใหม่

en: Asturias
th: อัสตูเรียส

en: Aug.
th: ส.ค.

en: August
th: สิงหาคม

en: Avila
th: อบียา

en: Badajoz
th: บาดาจอซ

en: Baden-Wuerttemberg
th: บาเดิน-เวือร์ทเทมแบร์ก

en: Baja California
th: บาจา แคลิฟอร์เนีย

en: Baja California Sur
th: บาฮากาลิฟอร์เนียซูร์

en: Balearic Islands
th: หมู่เกาะแบลีแอริก

en: Banovce nad Bebravou
th: บานอฟเซ นาด เบบราวู

en: Banska Bystrica
th: แคว้น บันสคา บิสทิคา

en: Banska Bystrica region
th: แคว้น บันสคา บิสทิคา

en: Banska Stiavnica
th: แคว้น บันสคา สเตรียนิคา

en: Barcelona
th: บาเซโลนา

en: Bardejov
th: บาเดโยฟ

en: Basel-Land
th: บาเซิล-ชตัดท์

en: Basel-Stadt
th: บาเซิล-ชตัดท์

en: Basque
th: แบ็ซค์

en: Basque Country
th: แคว้นบาสค์

en: Bavaria
th: บาวาเรีย

en: Bedfordshire
th: เบดฟอร์ดเชียร์

en: Bengali
th: เบ็งกาลี

en: Berlin
th: เบอร์ลิน

en: Berne
th: เบอร์เน

en: Bizkaia
th: บิสกาเอีย

en: Boolean (Either True or False)
th: ตรรกะแบบบูลหมายถึง ค่า"จริง" (True) หรือ "ไม่จริง " (False)

en: Boolean (Either True, False or None)
th: ตรรกะแบบบูลหมายถึง ค่า"จริง" (True) หรือ "ไม่จริง " (False) หรือ "ไม่มี" (None)

en: Borders
th: บอร์เดอส์

en: Brandenburg
th: บรานเดนเบิร์ก

en: Bratislava I
th: บราทิสลาวา หนึ่ง

en: Bratislava II
th: บราทิสลาวา สอง

en: Bratislava III
th: บราทิสลาวา สาม

en: Bratislava IV
th: บราทิสลาวา สี่

en: Bratislava V
th: บราทิสลาวา ห้า

en: Bratislava region
th: แคว้น บราทิสลาวา

en: Brazilian Portuguese
th: โปรตุเกส (บราซิล)

en: Bremen
th: เบรเมน

en: Brezno
th: เบรซโน

en: Buckinghamshire
th: บัคกิ้งแฮมเชียร์

en: Bulgarian
th: บัลแกเรีย

en: Burgenland
th: เบอร์เกินแลนด์

en: Burgos
th: เบอร์โกซ

en: Bytca
th: ไบต์กา

en: Caceres
th: กาเซเรส

en: Cadca
th: คัดคา

en: Cadiz
th: คาดิซ

en: Campeche
th: กัมเปเช

en: Canary Islands
th: หมู่เกาะคะเนรี

en: Cantabria
th: กันตาเบรีย

en: Carinthia
th: คารินเธีย

en: Castello
th: คาสเทลโล

en: Castile and Leon
th: คาสตีลและเลออน

en: Castile-La Mancha
th: กัสตียา-ลามันชา

en: Catalan
th: คาตะลาน

en: Catalonia
th: คาเทโลเนีย

en: Central Scotland
th: สกอตแลนด์กลาง

en: Ceuta
th: เซวตา

en: Change
th: เปลี่ยนแปลง

en: Change %s
th: เปลี่ยน %s

en: Change history: %s
th: เปลี่ยนแปลงประวัติ: %s

en: Change my password
th: เปลี่ยนรหัสผ่านของฉัน

en: Change password
th: เปลี่ยนรหัสผ่าน

en: Change password: %s
th: เปลี่ยนรหัสผ่าน: %s

en: Change:
th: เปลี่ยนแปลง:

en: Changed %(list)s for %(name)s "%(object)s".
th: เปลี่ยน %(list)s สำหรับ %(name)s "%(object)s" แล้ว

en: Changed %s.
th: %s เปลี่ยนแล้ว

en: Check this box if the comment is inappropriate. A "This comment has been removed" message will be displayed instead.
th: เลือกเมื่อเห็นว่าข้อคิดเห็นไหนไม่เหมาะสม เมื่อข้อคิดเห็นนี้ได้ถูกลบแล้ว ข้อมูลอื่นจะถูกแสดงขึ้นแทน

en: Cheshire
th: ชีเชียร์

en: Chiapas
th: เชียปัส

en: Chiba
th: ชิบะ

en: Chihuahua
th: ชีวาวา

en: Ciudad Real
th: ซิวดัด เรอัล

en: Clwyd
th: คลูวิด

en: Coahuila
th: โกอาวีลา

en: Colima
th: โคลิมา

en: Comma-separated integers
th: จำนวนเต็มแบบมีจุลภาค

en: Comment
th: ข้อคิดเห็น

en: Confirm password:
th: ยืนยันรหัสผ่าน:

en: Content
th: เนื้อหา

en: Cordoba
th: คอร์โดบา

en: Cornwall and Isles of Scilly
th: คอนวอลล์ และไฮเซลส์แห่งซิลลี

en: County Antrim
th: แอนทริม

en: County Armagh
th: อามาห์

en: County Down
th: ดาวน์

en: County Fermanagh
th: เฟอร์มานาห์

en: County Londonderry
th: ลอนดอนเดอร์รี่

en: County Tyrone
th: ไทโรน

en: Croatian
th: โครเอเชีย

en: Cuenca
th: เกวงกา

en: Cumbria
th: คัมเบรีย

en: Currently:
th: ปัจจุบัน:

en: Czech
th: เช็ก

en: DATETIME_FORMAT
th: N j, Y, P

en: DATE_FORMAT
th: j N Y

en: Danish
th: เดนมาร์ก

en: Database error
th: เกิดความผิดพลาดที่ฐานข้อมูล

en: Date (with time)
th: วันที่ (พร้อมด้วยเวลา)

en: Date (without time)
th: วันที่ (ไม่มีเวลา)

en: Date/time
th: วันที่/เวลา

en: Date:
th: วันที่ :

en: Dec.
th: ธ.ค.

en: December
th: ธันวาคม

en: Decimal number
th: เลขฐานสิบหรือเลขทศนิยม

en: Delete
th: ลบ

en: Delete?
th: ลบ?

en: Deleted %(name)s "%(object)s".
th: ลบ %(name)s "%(object)s" แล้ว

en: Deleting the %(object_name)s '%(escaped_object)s' would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
th: กำลังดำเนินการลบ %(object_name)s '%(escaped_object)s'และจะแสดงผลการลบ แต่บัญชีของคุณไม่สามารถทำการลบข้อมูลชนิดนี้ได้

en: Derbyshire
th: เดอร์บีเชียร์

en: Designates that this user has all permissions without explicitly assigning them.
th: กำหนดสิทธิ์ทุกอย่างให้ผู้ใช้ โดยไม่ต้องการมอบหมายอย่างเป็นทางการ

en: Designates whether the user can log into this admin site.
th: กำหนดผู้ที่จะเข้ามาใช้งานในส่วนของผู้ดูแลระบบ

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
th: กำหนดให้ผู้ใช้มีสถานะที่สามารถเข้ามาใช้งานได้ เลือกออกแทนที่จะลบชื่อผู้ใช้ทิ้งไป

en: Detva
th: เดทวา

en: Devon
th: เดวอน

en: Distrito Federal
th: เม็กซิโก ซิตี้

en: Django administration
th: การจัดการ Django

en: Django site admin
th: ผู้ดูแลระบบ Django

en: Documentation
th: เอกสารประกอบ

en: Documentation for this page
th: เอกสารสำหรับหน้านี้

en: Dolny Kubin
th: ดอลนี่ คูบิน

en: Dorset
th: ดอร์เซท

en: Drenthe
th: แดรนด์

en: Dumfries and Galloway
th: ดัมฟรายส์และแกลโลเวย์

en: Dunajska Streda
th: ดูนูซกา สเตรดา

en: Durango
th: ดูรังโก

en: Durham
th: เดอร์แรม

en: Dutch
th: ดัตช์

en: Dyfed
th: ดิฟฟิด

en: E-mail
th: อีเมล

en: E-mail address
th: ที่อยู่อีเมล

en: E-mail address:
th: อีเมลของคุณ

en: East Sussex
th: ซัสเซ็กซ์ ตะวันออก

en: Eastern Cape
th: อิสเทิร์นแคป

en: Edit this object (current window)
th: แก้ไขออปเจ็กนี้ (ในหน้าต่างปัจจุบัน)

en: Edit this object (new window)
th: แก้ไขออปเจ็กนี้ (หน้าใหม่)

en: Ehime
th: อิฮิเมะ

en: Email address
th: อีเมล

en: England
th: อังกฤษ

en: English
th: อังกฤษ

en: Ensure that there are no more than %s decimal places.
th: แน่ใจว่ารวมแล้วเป็นทศนิยมไม่เกิน %s หลัก.

en: Ensure that there are no more than %s digits before the decimal point.
th: แน่ใจว่ารวมแล้วไม่เกิน %s หลัก ก่อนจุดทศนิยม.

en: Ensure that there are no more than %s digits in total.
th: แน่ใจว่ารวมแล้วไม่เกิน %s หลัก.

en: Ensure this value has at least %(min)d characters (it has %(length)d).
th: ค่านี้มีได้น้อยที่สุด %(min)d ตัวอักษร (ค่านี้คือ %(length)d).

en: Ensure this value has at most %(max)d characters (it has %(length)d).
th: ค่านี้มีได้มากที่สุด %(max)d ตัวอักษร (ค่านี้คือ %(length)d).

en: Ensure this value is greater than or equal to %s.
th: ค่านี้ต้องมากกว่าหรือเท่ากับ %s.

en: Ensure this value is less than or equal to %s.
th: ค่านี้ต้องน้อยกว่าหรือเท่ากับ %s.

en: Enter a 4 digit post code.
th: ใส่รหัสไปรษณีย์ 4 หลัก

en: Enter a list of values.
th: ใส่รายการ

en: Enter a new password for the user <strong>%(username)s</strong>.
th: ใส่รหัสผ่านใหม่สำหรับผู้ใช้ <strong>%(username)s</strong>.

en: Enter a number.
th: กรอกหมายเลข

en: Enter a postal code in the format NNNN or ANNNNAAA.
th: กรุณาใส่รหัสไปรษณีย์ ในรูปแบบของ NNNN หรือ ANNNNAAA

en: Enter a postal code in the format XX-XXX.
th: ใส่รหัสไปรษณีย์ในรูปของ XX-XXX

en: Enter a postal code in the format XXX XXX.
th: ใส่รหัสไปรษณีย์ในรูปแบบ XXX XXX

en: Enter a postal code in the format XXXXX or XXX XX.
th: กรุณาใส่รหัสไปรษณีย์ในรูปของ XXXXX หรือ XXX XX

en: Enter a postal code in the format XXXXXXX or XXX-XXXX.
th: ใส่รหัสไปรษณีย์ในรูปของ XXXXXXX หรือ XXX-XXXX

en: Enter a tax number field (NIP) in the format XXX-XXX-XX-XX or XX-XX-XXX-XXX.
th: ใส่หมายเลขประจำตัวผู้เสียภาษี (NIP) ในรูปของ XXX-XXX-XX-XX หรือ XX-XX-XXX-XXX

en: Enter a valid 'slug' consisting of letters, numbers, underscores or hyphens.
th: ใส่ 'slug' ประกอปด้วย ตัวหนังสือ ตัวเลข เครื่องหมายขีดล่าง หรือ  เครื่องหมายขีด

en: Enter a valid Austrian Social Security Number in XXXX XXXXXX format.
th: ใส่หมายเลขประกันสังคมออสเตรีย ในรูปแบบ XXXX XXXXXX

en: Enter a valid CIF.
th: กรุณาใส่ CIF

en: Enter a valid CNP.
th: กรุณาใส่ CNP

en: Enter a valid CUIT in XX-XXXXXXXX-X or XXXXXXXXXXXX format.
th: ใส่ CUIT ในรูปของ XX-XXXXXXXX-X หรือ XXXXXXXXXXXX

en: Enter a valid Canadian Social Insurance number in XXX-XXX-XXX format.
th: ใส่หมายเลขของบัตรประกันสังคมแคนาดา ในรูปแบบ XXX-XXX-XXX

en: Enter a valid Chilean RUT.
th: ใส่ RUT ของชิลีที่ถูกต้อง

en: Enter a valid Chilean RUT. The format is XX.XXX.XXX-X.
th: ใส่หมายเลข RUT ของชิลีที่ถูกต้องในรูปแบบ XX.XXX.XXX-X.

en: Enter a valid Finnish social security number.
th: ใส่หมายเลขประกันสังคมฟินแลนด์

en: Enter a valid German identity card number in XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X format.
th: ใส่หมายเลขประจำตัวประชาชนเยอรมันในรูปแบบ XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X

en: Enter a valid IBAN in ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX format
th: ใส่หมายเลข IBAN ในรูปแบบ ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX

en: Enter a valid IPv4 address.
th: กรุณาใส่หมายเลขไอพีที่ถูกต้อง

en: Enter a valid Icelandic identification number. The format is XXXXXX-XXXX.
th: ใส่หมายเลขประจำตัวประชาชนไอซ์แลนด์ในรูปของ XXXXXX-XXXX

en: Enter a valid Norwegian social security number.
th: ใส่หมายเลขประกันสังคมนอร์เวย์

en: Enter a valid SoFi number
th: กรอกหมายเลขประจำตัวประชาชน

en: Enter a valid Social Security number.
th: ใส่หมายเลขประกันสังคม

en: Enter a valid South African ID number
th: ใส่หมายเลขประจำตัวประชาชนแอฟริกาใต้

en: Enter a valid South African postal code
th: ใส่รหัสไปรษณีย์แอฟริกาใต้

en: Enter a valid Swiss identity or passport card number in X1234567<0 or 1234567890 format.
th: ใส่หมายเลขประจำตัวประชาชนหรือหมายเลขพาสปอร์ต ในรูปแบบ X1234567<0 หรือ 1234567890

en: Enter a valid U.S. Social Security number in XXX-XX-XXXX format.
th: ใส่หมายเลขประกันสังคมอเมริกา

en: Enter a valid URL.
th: ใส่ URL ที่ถูกต้อง

en: Enter a valid VAT number.
th: กรอกหมายเลขภาษีมูลค่าเพิ่มที่ถูต้อง

en: Enter a valid date in YYYY-MM-DD format.
th: ใส่วันที่ในรูปแบบ YYYY-MM-DD

en: Enter a valid date.
th: กรุณาใส่วัน

en: Enter a valid date/time in YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
th: ใส่วันเวลาที่ถูกต้องในรูปแบบ YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.

en: Enter a valid date/time.
th: กรุณาใส่วันเวลา

en: Enter a valid e-mail address.
th: กรุณาใส่อีเมลที่ถูกต้อง

en: Enter a valid phone number
th: ใส่หมายเลขโทรศัพท์

en: Enter a valid phone number in one of the formats 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX or 9XXXXXXXX.
th: ใส่เบอร์โทรศัพท์ในรูปของ 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX หรือ 9XXXXXXXX

en: Enter a valid postal code
th: ใส่รหัสไปรษณีย์

en: Enter a valid postal code in the format XXXXXX
th: กรุณาใส่รหัสไปรษณีย์ในรูปของ XXXXXX

en: Enter a valid postal code in the range and format 01XXX - 52XXX.
th: ใส่รหัสไปรษณีย์ในรูปของ 01XXX - 52XXX

en: Enter a valid postcode.
th: ใส่รหัสไปรษณีย์

en: Enter a valid time in HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
th: ใส่เวลาในรูปแบบ HH:MM[:ss[.uuuuuu]]

en: Enter a valid time.
th: กรุณาใส่เวลา

en: Enter a valid value.
th: กรุณาใส่ค่าที่ถูกต้อง

en: Enter a valid zip code.
th: ใส่รหัสไปรษณีย์

en: Enter a whole number.
th: กรอกหมายเลข

en: Enter a zip code in the format XXXX.
th: ใส่รหัสไปรษณีย์ในรูปแบบของ XXXX

en: Enter a zip code in the format XXXXX or XXXXX-XXXX.
th: ใส่รหัสไปรษณีย์ในรูปของ XXXXX หรือ XXXXX-XXXX

en: Enter a zip code in the format XXXXX-XXX.
th: ใส่รหัสไปรษณีย์ในรูปแบบ XXXXX-XXX

en: Enter a zip code in the format XXXXX.
th: ใส่รหัสไปรษณ๊ย์ ในรูปแบบ XXXXX

en: Enter a zip code in the format XXXXXXX.
th: กรุณาใส่รหัสไปรษณีย์ในรูปของ XXXXXXX

en: Enter new password
th: ใส่รหัสผ่านใหม่

en: Enter only digits separated by commas.
th: ใส่ตัวเลขที่คั่นด้วยจุลภาคเท่านั้น

en: Enter the same password as above, for verification.
th: ใส่รหัสผ่านเหมือนด้านบน เพื่อตรวจสอบความถูกต้อง

en: Essex
th: เอสเซ็กซ์

en: Estado de México
th: เม็กซิโก

en: Estonian
th: เอสโตเนีย

en: Example: '/about/contact/'. Make sure to have leading and trailing slashes.
th: ตัวอย่าง: '/about/contact/'. ต้องแน่ใจว่าขึ้นต้นและลงท้ายด้วยเครื่องหมาย /

en: Example: 'flatpages/contact_page.html'. If this isn't provided, the system will use 'flatpages/default.html'.
th: ตัวอย่าง: 'flatpages/contact_page.html' ถ้าไม่ได้ถูกใช้ ระบบจะใช้ 'flatpages/default.html'

en: Extremadura
th: เอกเตรมาดูรา

en: Feb.
th: ก.พ.

en: February
th: กุมภาพันธ์

en: Fields on %s objects
th: ฟิลด์บน %s อ็อบเจ็กต์

en: Fife
th: ไฟฟ์

en: File path
th: ตำแหน่งไฟล์

en: Filter
th: ตัวกรอง

en: Finnish
th: ฟินแลนด์

en: First, enter a username and password. Then, you'll be able to edit more user options.
th: ขั้นตอนแรก ใส่ชื่อผู้ใช้และรหัสผ่าน หลังจากนั้นคุณจะสามารถแก้ไขข้อมูลผู้ใช้ได้มากขึ้น

en: Flevoland
th: เฟลโวแลนด์

en: Floating point number
th: เลขทศนิยม

en: Foral Community of Navarre
th: แคว้นกฎบัตรนาวาร์

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll e-mail instructions for setting a new one.
th: ลืมรหัสผ่าน? กรุณาใส่อีเมลด้านล่าง ทางเราจะทำการส่งวิธีการในการตั้งรหัสผ่านใหม่ไปให้

en: Free State
th: ฟรีเสตต์

en: French
th: ฝรั่งเศส

en: Fri
th: ศ.

en: Fribourg
th: ฟรายบวก

en: Friday
th: ศุกร์

en: Friesland
th: ฟรายส์แลนด์

en: Fukui
th: ฟูกุอิ

en: Fukuoka
th: ฟุกุโอกะ

en: Fukushima
th: ฟุกุชิมา

en: Galanta
th: กาลันตา

en: Galicia
th: กาลิเซีย

en: Galician
th: กาลิเซีย

en: Gauteng
th: กัวเตง

en: Gelderland
th: เกลเดอร์แลนด์

en: Gelnica
th: เกลนิคา

en: Geneva
th: เจนีวา

en: Georgian
th: จอร์เจีย

en: German
th: เยอรมัน

en: Gifu
th: กิฟู

en: Girona
th: จีโรนา

en: Glarus
th: กลารัส

en: Gloucestershire
th: กลอสเตอร์เชียร์

en: Go
th: ไป

en: Grampian
th: แกรมเพียน

en: Granada
th: กรานาดา

en: Graubuenden
th: เกาบึนเดน

en: Greater London
th: เกรตเตอร์ ลอนดอน

en: Greater Manchester
th: เกรตเตอร์ แมนเชสเตอร์

en: Greater Poland
th: เกรทเธอร์โปแลนด์

en: Greek
th: กรีก

en: Groningen
th: เกรอนิงเกน

en: Groups
th: กลุ่ม

en: Guadalajara
th: กวาดาลาฮารา

en: Guanajuato
th: กวานาวาโต

en: Guerrero
th: เกร์เรโร

en: Guipuzkoa
th: กีปุซโกอา

en: Gunma
th: กันมา

en: Gwent
th: เกวนท์

en: Gwynedd
th: กวินนืดด์

en: Hamburg
th: ฮัมบูร์ก

en: Hampshire
th: แฮมเชียร์

en: Hebrew
th: ฮีบรู

en: Hertfordshire
th: เฮิร์ทฟอร์ดเชียร์

en: Hessen
th: เฮสส์

en: Hidalgo
th: ฮิดาลโก

en: Highland
th: ไฮแลนด์

en: Hiroshima
th: ฮิโรชิมา

en: History
th: ประวัติ

en: Hlohovec
th: ลอเวคช์

en: Hokkaido
th: ฮอกไกโด

en: Hold down "Control", or "Command" on a Mac, to select more than one.
th: กดปุ่ม "Control", หรือ "Command" บน Mac ค้างไว้, เพื่อเลือกหลายๆตัวเลือก

en: Home
th: หน้าหลัก

en: Huelva
th: อูเอลบา

en: Huesca
th: อวยสกา

en: Humenne
th: ฮูเมนเน

en: Hungarian
th: ฮังการี

en: Hyogo
th: เฮียวโงะ

en: IP address
th: หมายเลขไอพี

en: Ibaraki
th: อิบารากิ

en: Icelandic
th: ไอซ์แลนด์

en: If this is checked, only logged-in users will be able to view the page.
th: ถ้าถูกเลือก ผู้ใช้ที่ลงทะเบียนเข้าสู่ระบบเท่านั้นที่จะสามารถดูหน้านี้

en: If you enter anything in this field your comment will be treated as spam
th: ถ้าคุณใส่ข้อมูลใดๆ ก็ตามในส่วนนี้ มันจะกลายเป็นสแปม

en: Ilava
th: อิลลาวา

en: Illes Balears
th: หมู่เกาะแบลีแอริก

en: Important dates
th: วันที่ที่สำคัญ

en: In addition to the permissions manually assigned, this user will also get all permissions granted to each group he/she is in.
th: ด้วยสิทธิ์ที่ได้รับ ผู้ใช้นี้ยังได้รับสิทธิ์ให้ใช้อำนาจได้กับกลุ่มของตนเองอีกด้วย

en: Integer
th: จำนวนเต็ม

en: Invalid CNPJ number.
th: ตัวเลข CNPJ ไม่สมบูรณ์

en: Invalid CPF number.
th: ตัวเลข CPF ไม่สมบูรณ์

en: Invalid CUIT.
th: CUIT ไม่สมบูรณ์

en: Invalid checksum for CIF.
th: ผลรวมตรวจสอบ สำหรับ CIF ผิดพลาด

en: Invalid checksum for NIE.
th: ผลรวมตรวจสอบ สำหรับ NIE ผิดพลาด

en: Invalid checksum for NIF.
th: ผลรวมตรวจสอบ สำหรับ NIF ผิดพลาด

en: Invalid checksum for bank account number.
th: ผลรวมตรวจสอบ สำหรับบัญชีธนาคารผิดพลาด

en: Invalid date: %s
th: วันที่ไม่ถูกต้อง: %s

en: Invalid geometry type.
th: ขนิดข้อมูลพิกัดผิดพลาด

en: Invalid geometry value.
th: ค่าพิกัดผิดพลาด

en: Irish
th: ไอริช

en: Ishikawa
th: อิชิคาวะ

en: Italian
th: อิตาลี

en: Iwate
th: อิวาเตะ

en: Jaen
th: คาเอน

en: Jalisco
th: จาลิสโค

en: Jan.
th: ม.ค.

en: January
th: มกราคม

en: Japanese
th: ญี่ปุ่น

en: July
th: กรกฎาคม

en: Jumps to the admin page for pages that represent a single object.
th: ไปที่หน้าแอดมินเพื่อแสดงอ็อบเจ็กต์เพียงอย่างเดียว.

en: Jumps you from any page to the documentation for the view that generates that page.
th: ย้ายจากทุกหน้าไปที่วิวที่สร้างหน้านั้นขึ้นมา

en: June
th: มิถุนายน

en: Jura
th: จูรา

en: Kagawa
th: คากะวะ

en: Kagoshima
th: คาโกชิมา

en: Kanagawa
th: คะนะงะวะ

en: Kannada
th: กัณณาท

en: Kent
th: เคนท์

en: Kezmarok
th: เคซมารอก

en: Khmer
th: เขมร

en: Kochi
th: โคจิ

en: Komarno
th: โคมาร์โน

en: Korean
th: เกาหลี

en: Kosice - okolie
th: แคว้น โคซิเซ โอโคไล

en: Kosice I
th: แคว้น โคซิเซ หนึ่ง

en: Kosice II
th: แคว้น โคซิเซ สอง

en: Kosice III
th: แคว้น โคซิเซ สาม

en: Kosice IV
th: แคว้น โคซิเซ สี่

en: Kosice region
th: แคว้น โคซิเซ

en: Krupina
th: ครูพินา

en: Kumamoto
th: คุมะโมโตะ

en: Kuyavia-Pomerania
th: คูยาเวีย-โพเมราเนีย

en: KwaZulu-Natal
th: ควาซูลา-เนทาล

en: Kyoto
th: เกียวโต

en: Kysucke Nove Mesto
th: เคียสเซียก โนฟ เมสโต

en: La Rioja
th: ลา ริโอฮา

en: Lancashire
th: แลงคาเชียร์

en: Las Palmas
th: ลาส พัลมาส

en: Latvian
th: ลัตเวีย

en: Leicestershire
th: เลสเตอร์เชียร์

en: Leon
th: ลีออน

en: Lesser Poland
th: เลสเซอร์โปแลนด์

en: Levice
th: เลวิซ

en: Levoca
th: เลโวคา

en: Limburg
th: ลิมเบอร์ก

en: Limpopo
th: ลิมโพโพ

en: Lincolnshire
th: ลินคอล์นเชียร์

en: Liptovsky Mikulas
th: ลิบโตสกี มิคูลาส

en: Lithuanian
th: ลิทัวเนีย

en: Lleida
th: เยย์ดา

en: Lodz
th: ลอดซ์

en: Log in
th: เข้าสู่ระบบ

en: Log in again
th: เข้าสู่ระบบอีกครั้ง

en: Log out
th: ออกจากระบบ

en: Logged out
th: ออกจากระบบ

en: Looks like your browser isn't configured to accept cookies. Please enable cookies, reload this page, and try again.
th: ดูเหมือนเบราว์เซอร์ของคุณจะไม่เปิดรับคุกกี้ กรุณาเปิดรับคุกกี้และลองเรียกหน้านี้ใหม่อีกครั้ง

en: Lookup
th: ดูที่

en: Lothian
th: ลอเธียน

en: Lower Austria
th: ออสเตรียใต้

en: Lower Saxony
th: แซกโซนีล่าง

en: Lower Silesia
th: ซิลเลสเซียใต้

en: Lublin
th: ลูบลิน

en: Lubusz
th: ลูเบิส์ช

en: Lucenec
th: ลูเซินเนค

en: Lucerne
th: ลูเซิร์น

en: Lugo
th: ลูโก

en: MONTH_DAY_FORMAT
th: j F

en: Macedonian
th: มาซิโดเนีย

en: Madrid
th: มาดริด

en: Malacky
th: มาเลคสกี

en: Malaga
th: มายอกา

en: March
th: มีนาคม

en: Martin
th: มาร์ติน

en: Masovia
th: มาโซเวีย

en: May
th: พฤษภาคม

en: Mecklenburg-Western Pomerania
th: เม็กเลนเบิร์กตะวันตก-โพเมราเนีย

en: Medzilaborce
th: เม็ดซิลลาบอร์ซ

en: Melilla
th: เมลียา

en: Merseyside
th: เมอร์ซี่ไซด์

en: Michalovce
th: มิคัลโลฟเซอ

en: Michoacán
th: มิโชอากัง

en: Mid Glamorgan
th: กลามอร์แกนกลาง

en: Mie
th: มิเอะ

en: Miyagi
th: มิยากิ

en: Miyazaki
th: มิยาซากิ

en: Model %(model_name)r not found in app %(app_label)r
th: ไม่พบโมเดล %(model_name)r ในแอป %(app_label)r

en: Models available in the %(name)s application.
th: โมเดลใช้ได้ในแอป %(name)s .

en: Mon
th: จ.

en: Monday
th: จันทร์

en: Morelos
th: มอเรโลส

en: Mpumalanga
th: มูมาลากา

en: Murcia
th: มูร์เซีย

en: My Actions
th: คำสั่งของฉัน

en: Myjava
th: มียาวา

en: Nagano
th: นากาโนะ

en: Nagasaki
th: นากะซากิ

en: Name
th: ชื่อ

en: Namestovo
th: เนเมสโตโว

en: Nara
th: นาระ

en: National Business Register Number (REGON) consists of 7 or 9 digits.
th: National Business Register Number (REGON) ประกอบด้วยตัวเลข 7 หรือ 9 หลัก.

en: National Identification Number consists of 11 digits.
th: บัตรประจำตัวประชาประกอบด้วยตัวเลข 11 ตัว

en: Navarre
th: นาวาร์

en: Nayarit
th: นายาริต

en: Neuchatel
th: นูชาเทล

en: New password
th: รหัสผ่านใหม่

en: New password confirmation
th: ยืนยันการตั้งรหัสผ่านใหม่

en: New password:
th: รหัสผ่านใหม่:

en: Nidwalden
th: นิดวาลเดน

en: Niigata
th: นีงะตะ

en: Nitra
th: นิทรา

en: Nitra region
th: แคว้น นิทรา

en: No
th: ไม่ใช่

en: No fields changed.
th: ไม่มีฟิลด์ใดถูกเปลี่ยน

en: No file was submitted.
th: ไม่มีไฟล์ใดถูกส่ง

en: No file was submitted. Check the encoding type on the form.
th: ไม่มีไฟล์ใดถูกส่ง. ตรวจสอบ encoding type ในฟอร์ม.

en: No geometry value provided.
th: ไม่พบข้อมูลพิกัด

en: None
th: ไม่มี

en: None available
th: ไม่ว่าง

en: Noord-Brabant
th: นอร์ด บราเบนต์

en: Noord-Holland
th: นอร์ด ฮอลแลนด์

en: Norfolk
th: นอร์ฟอล์ก

en: North Rhine-Westphalia
th: ไรน์ เวสท์ฟาเลีย เหนือ

en: North West
th: นอร์ทเวสต์

en: North Yorkshire
th: ยอร์กเชียร์เหนือ

en: Northamptonshire
th: นอร์ทแฮมตันเชียร์

en: Northern Cape
th: นอร์ทเทิร์นแคป

en: Northern Ireland
th: ไอร์แลนด์เหนือ

en: Northumberland
th: นอร์ทฮัมเบอร์แลนด์

en: Norwegian
th: นอร์เวย์

en: Nottinghamshire
th: นอตติ้งแฮมเชียร์

en: Nov.
th: พ.ย.

en: Nove Mesto nad Vahom
th: โนเฟ เมสโต นาด วาห์อม

en: Nove Zamky
th: โนเฟ ซามกี

en: November
th: พฤศจิกายน

en: Nuevo León
th: นวยโวเลออง

en: Oaxaca
th: โออาซากา

en: Obwalden
th: ออบวาลเดน

en: Oct.
th: ต.ค.

en: October
th: ตุลาคม

en: Oita
th: โออิตะ

en: Okayama
th: โอกะยามะ

en: Okinawa
th: โอคินาวะ

en: Old password
th: รหัสผ่านเก่า

en: Old password:
th: รหัสผ่านเก่า:

en: One or more %(fieldname)s in %(name)s:
th: จำเป็นต้องมี %(fieldname)s ใน %(name)s:

en: One or more %(fieldname)s in %(name)s: %(obj)s
th: จำเป็นต้องมี %(fieldname)s ใน %(name)s: %(obj)s

en: Opole
th: โอโปล์

en: Order
th: เรียงลำดับ

en: Orkney Islands
th: เกาะออร์กนี่

en: Osaka
th: โอซากา

en: Ourense
th: โอเรนเซ

en: Overijssel
th: โอเวอรีเซล

en: Oxfordshire
th: ออกซ์ฟอร์ดเชียร์

en: Page not found
th: ไม่พบหน้านี้

en: Palencia
th: ปาเลนเซีย

en: Partizanske
th: ปาร์ติซานเก

en: Password
th: รหัสผ่าน

en: Password (again)
th: รหัสผ่าน (อีกครั้ง)

en: Password change
th: เปลี่ยนรหัสผ่าน

en: Password change successful
th: เปลี่ยนรหัสผ่านสำเร็จ

en: Password changed successfully.
th: เปลี่ยนรหัสผ่านสำเร็จแล้ว

en: Password confirmation
th: ยืนยันรหัสผ่าน

en: Password reset
th: ตั้งค่ารหัสผ่านใหม่

en: Password reset complete
th: ตั้งค่ารหัสผ่านใหม่เรียบร้อย

en: Password reset confirmation
th: การยืนยันตั้งค่ารหัสผ่านใหม่

en: Password reset on %s
th: ตั้งค่ารหัสผ่านใหม่บน %s

en: Password reset successful
th: การตั้งค่ารหัสผ่านใหม่เรียบร้อย

en: Password reset unsuccessful
th: การตั้งค่ารหัสผ่านใหม่ ไม่สำเร็จ

en: Password:
th: รหัสผ่าน:

en: Past 7 days
th: สัปดาห์ที่แล้ว

en: Permissions
th: สิทธิ์

en: Persian
th: เปอร์เชีย

en: Personal info
th: ข้อมูลส่วนตัว

en: Pezinok
th: เปซินอก

en: Phone number
th: หมายเลขโทรศัพท์

en: Phone numbers must be in XX-XXXX-XXXX format.
th: ใส่หมายเลขโทรศัพท์ในรูปแบบ XX-XXXX-XXXX

en: Phone numbers must be in XXXX-XXXXXX format.
th: หมายเลขโทรศัพท์ต้องอยู่ในรูปแบบ XXXX-XXXXXX

en: Piestany
th: เปียสตานี

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
th[0]: โปรดแก้ไขข้อผิดพลาดด้านล่าง

en: Please enter a correct username and password. Note that both fields are case-sensitive.
th: กรุณาใส่ชื่อผู้ใช้และรหัสผ่านให้ถูกต้อง มีการแยกแยะตัวพิมพ์ใหญ่-เล็ก

en: Please enter a valid NIF or NIE.
th: กรุณาใส่ NIF หรือ NIE

en: Please enter a valid NIF, NIE, or CIF.
th: กรุณาใส่ NIF, NIE, หรือ CIF

en: Please enter a valid bank account number in format XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.
th: กรุณาใส่หมายเลขบัญชีในรูปแบบ XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX

en: Please enter valid %(self)s IDs. The value %(value)r is invalid. | Please enter valid %(self)s IDs. The values %(value)r are invalid.
th[0]: โปรดใส่ %(self)s ไอดี. ค่า %(value)r ไม่ถูกต้อง

en: Please enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
th: กรุณาใส่รหัสผ่านใหม่สองครั้ง เพื่อตรวจสอบว่าคุณได้พิมพ์รหัสอย่างถูกต้อง

en: Please enter your old password, for security's sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
th: กรุณาใส่รหัสผ่านเดิม ด้วยเหตุผลทางด้านการรักษาความปลอดภัย หลังจากนั้นให้ใส่รหัสผ่านใหม่อีกสองครั้ง เพื่อตรวจสอบว่าคุณได้พิมพ์รหัสอย่างถูกต้อง

en: Please go to the following page and choose a new password:
th: กรุณาไปที่หน้านี้และเลือกรหัสผ่านใหม่:

en: Please log in again, because your session has expired.
th: กรุณาลงชื่อเข้าใช้อีกครั้ง, เนื่องจากคุณไม่ได้ใช้งานนานเกินไป

en: Podlasie
th: พอดลาซีย์

en: Polish
th: โปแลนด์

en: Poltar
th: พอลต้าร์

en: Pomerania
th: โพเมราเนีย

en: Pontevedra
th: ปอนเตเบดรา

en: Poprad
th: ป็อบปราด

en: Portugese
th: โปรตุเกส

en: Posted by %(user)s at %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s
th: โพสต์โดย %(user)s ที่ %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s

en: Povazska Bystrica
th: โปวาสคา บิสทิคา

en: Powys
th: โพวิส

en: Presov
th: แคว้น พรีซอฟ

en: Presov region
th: แคว้น พรีซอฟ

en: Prievidza
th: เปรียวิซา

en: Principality of Asturias
th: ราชรัฐอัสตูเรียส

en: Puchov
th: ปูชอพ

en: Puebla
th: ปวยบลา

en: Querétaro
th: กิเรตาโร

en: Quintana Roo
th: กินตานาโร

en: Recent Actions
th: คำสั่งที่ผ่านมา

en: Region of Murcia
th: แคว้น มูเซียร์

en: Required. 30 characters or fewer. Alphanumeric characters only (letters, digits and underscores).
th: ต้องการไม่เกิน 30 ตัวอักษร และเป็นตัวอักษรหรือตัวเลขเท่านั้น (ตัวอักษร ตัวเลข และ เครื่องหมายขีดล่าง)

en: Reset my password
th: ตั้งรหัสผ่านของฉันใหม่

en: Revuca
th: เรวูก้า

en: Rhineland-Palatinate
th: ไรน์แลนด์-พาลาทิเนต

en: Rimavska Sobota
th: ริมาฟสกา โซโบตา

en: Romanian
th: โรมาเนีย

en: Roznava
th: รอซนาวา

en: Russian
th: รัสเซีย

en: Ruzomberok
th: บูซอมเบรอก

en: Saarland
th: ซาร์แลนด์

en: Sabinov
th: ซาบินอฟ

en: Saga
th: ซากะ

en: Saitama
th: ไซตามะ

en: Sala
th: ซาลา

en: Salamanca
th: ซาลามังกา

en: Salzburg
th: แซลซ์เบิร์ก

en: San Luis Potosí
th: ซันลุยส์โปโตซี

en: Santa Cruz de Tenerife
th: ซานตาครูซ ดา เตริเนเฟ

en: Sat
th: ส.

en: Saturday
th: เสาร์

en: Save
th: บันทึก

en: Save and add another
th: บันทึกและเพิ่ม

en: Save and continue editing
th: บันทึกและกลับมาแก้ไข

en: Save as new
th: บันทึกใหม่

en: Saxony
th: แซกโซนี

en: Saxony-Anhalt
th: แซกโซนี-แอเฮาท์

en: Schaffhausen
th: ชัฟเฮาซัน

en: Schleswig-Holstein
th: ชเลสวิก-โฮลชไตน์

en: Schwyz
th: ชวิซ

en: Scotland
th: สกอตต์แลนด์

en: Segovia
th: เซโกเบีย

en: Select %s
th: เลือก %s

en: Select %s to change
th: เลือก %s เพื่อเปลี่ยนแปลง

en: Select a valid brazilian state. That state is not one of the available states.
th: เลือกชื่อเมืองของบราซิล

en: Select a valid choice. %(value)s is not one of the available choices.
th: เลือกตัวเลือกที่ถูกต้อง. %(value)s ไม่ใช่ตัวเลือกที่ใช้ได้.

en: Select a valid choice. %s is not one of the available choices.
th: เลือกตัวเลือกที่ถูกต้อง. %s ไม่สามารถเลือกได้

en: Select a valid choice. That choice is not one of the available choices.
th: เลือกตัวเลือกที่ถูกต้อง. ตัวเลือกนั้นไม่สามารถเลือกได้.

en: Senec
th: เซเนค

en: Senica
th: เซนิก้า

en: Sept.
th: ก.ย.

en: September
th: กันยายน

en: Serbian
th: เซอร์เบีย

en: Server Error <em>(500)</em>
th: เซิร์ฟเวอร์ขัดข้อง <em>(500)</em>

en: Server error
th: เซิร์ฟเวอร์ขัดข้อง

en: Server error (500)
th: เซิร์ฟเวอร์ขัดข้อง (500)

en: Seville
th: เซบียา

en: Shetland Islands
th: เกาะเชตแลนด์

en: Shiga
th: ชิกะ

en: Shimane
th: ชิมาเนะ

en: Shizuoka
th: ชิซูโอกะ

en: Show all
th: แสดงทั้งหมด

en: Show object ID
th: แสดงอ็อบเจ็กต์ไอดี

en: Shows the content-type and unique ID for pages that represent a single object.
th: แสดง content-type และ unique ID เพื่อแสดงอ็อบเจ็กต์เพียงอย่างเดียว.

en: Shropshire
th: ชรอพเชียร์

en: Silesia
th: ซิลเลสเซีย

en: Simplified Chinese
th: จีนตัวย่อ

en: Sinaloa
th: ซีนาโลอา

en: Site administration
th: การจัดการไซต์

en: Skalica
th: สคาลิก้า

en: Slovak
th: สโลวัก

en: Slovenian
th: สโลวีเนีย

en: Snina
th: สนินา

en: Sobrance
th: โซบรานเซ

en: Solothurn
th: โซโลเธิร์น

en: Somerset
th: ซอมเมอร์เซท

en: Something's wrong with your database installation. Make sure the appropriate database tables have been created, and make sure the database is readable by the appropriate user.
th: มีสิ่งผิดปกติเกิดขึ้นกับการติดตั้งฐานข้อมูล กรุณาตรวจสอบอีกครั้งว่าฐานข้อมูลได้ถูกติดตั้งแล้ว หรือฐานข้อมูลสามารถอ่านและเขียนได้โคยผู้ใช้นี้

en: Sonora
th: โซโนร่า

en: Soria
th: โซเรีย

en: South Glamorgan
th: กลามอร์แกน ใต้

en: South Yorkshire
th: ยอร์กเชียร์ ใต้

en: Spanish
th: สเปน

en: Spisska Nova Ves
th: สปิสสกา โนวา เวส

en: St. Gallen
th: เซนท์ กัลเลน

en: Staffordshire
th: สตาฟฟอร์ดเชียร์

en: Stara Lubovna
th: สตรารา ลูโบฟนา

en: Strathclyde
th: สเตรทไคลด์

en: String (up to %(max_length)s)
th: สตริง(ได้ถึง %(max_length)s)

en: Stropkov
th: สตรอปคอฟ

en: Styria
th: สไตเรีย

en: Subcarpatia
th: ซับคาเพเทีย

en: Suffolk
th: ซัฟฟอล์ก

en: Sun
th: อ.

en: Sunday
th: อาทิตย์

en: Surrey
th: เซอร์รี่

en: Svidnik
th: สวิดนิก

en: Swedish
th: สวีเดน

en: Swietokrzyskie
th: สเวียตโตเชียตสกี

en: TIME_FORMAT
th: G:i

en: Tabasco
th: ทาบาสโค

en: Tamaulipas
th: ตาเมาลีปัส

en: Tamil
th: ทมิฬ

en: Tarragona
th: ตาร์ราโกนา

en: Tayside
th: เทย์ไซด์

en: Telugu
th: เตลุคู

en: Teruel
th: เตรวยล์

en: Text
th: ข้อความ

en: Thanks for spending some quality time with the Web site today.
th: ขอบคุณที่สละเวลาอันมีค่าให้กับเว็บไซต์ของเราในวันนี้

en: Thanks for using our site!
th: ขอบคุณสำหรับการใช้งานเว็บไซต์ของเรา

en: That e-mail address doesn't have an associated user account. Are you sure you've registered?
th: อีเมลนี้ไม่ตรงกับบัญชีใดๆในระบบ คุณแน่ใจหรือว่าคุณได้ลงทะเบียนแล้ว

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully.
th: เพิ่ม %(name)s "%(obj)s" เรียบร้อยแล้ว

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully. You may edit it again below.
th: เพิ่ม %(name)s "%(obj)s" เรียบร้อยแล้ว แก้ไขได้อีกที่ด้านล่าง

en: The %(name)s "%(obj)s" was changed successfully.
th: เปลี่ยนแปลง %(name)s "%(obj)s" เรียบร้อยแล้ว

en: The %(name)s "%(obj)s" was deleted successfully.
th: ลบ %(name)s "%(obj)s" เรียบร้อยแล้ว

en: The %(site_name)s team
th: %(site_name)s ทีม

en: The %(verbose_name)s was created successfully.
th: %(verbose_name)s ได้ถูกสร้างเรียบร้อยแล้ว

en: The %(verbose_name)s was deleted.
th: %(verbose_name)s ได้ถูกลบเรียบร้อยแล้ว

en: The %(verbose_name)s was updated successfully.
th: %(verbose_name)s ได้ถูกปรับปรุงเรียบร้อยแล้ว

en: The Chilean RUT is not valid.
th: RUT ของชิลีไม่ถูกต้อง

en: The Icelandic identification number is not valid.
th: หมายเลขประจำตัวประชาชนไอซ์แลนด์ไม่ถูกต้อง

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.  Please request a new password reset.
th: การตั้งรหัสผ่านใหม่ไม่สำเร็จ เป็นเพราะว่าหน้านี้ได้ถูกใช้งานไปแล้ว กรุณาทำการตั้งรหัสผ่านใหม่อีกครั้ง

en: The submitted file is empty.
th: ไฟล์ที่ส่งว่างเปล่า

en: The two password fields didn't match.
th: รหัสผ่านไม่ตรงกัน

en: There's been an error. It's been reported to the site administrators via e-mail and should be fixed shortly. Thanks for your patience.
th: เกิดเหตุขัดข้องขี้น ทางเราได้รายงานไปยังผู้ดูแลระบบแล้ว และจะดำเนินการแก้ไขอย่างเร่งด่วน ขอบคุณที่ราบงานความผิดพลาด

en: This URL appears to be a broken link.
th: URL อาจจะเป็นลิ้งค์ที่เสียหาย.

en: This account is inactive.
th: บัญชีนี้ไม่ทำงาน

en: This can be either an absolute path (as above) or a full URL starting with 'http://'.
th: มันอาจจะเป็นพาธหรือ URL แบบเต็มที่ขึ้นต้นด้วย 'http://'.

en: This comment was posted by an authenticated user and thus the email is read-only.
th: ข้อคิดเห็นนี้ถูกเขียนไว้โดยผู้ใช้ที่สามารถเชื่อถือได้ ดังนั้นอีเมลนั้นจะถูกอ่านเท่านั้น

en: This comment was posted by an authenticated user and thus the name is read-only.
th: ข้อคิดเห็นนี้ได้ถูกเขียนไว้โดยผู้ใช้ที่สามารถเชื่อถือได้ จะถูกอ่านได้เพียงอย่างเดียว

en: This field cannot be null.
th: ฟิลด์นี้ไม่สารถปล่อยว่างได้

en: This field is required.
th: ฟิลด์นี้จำเป็น

en: This field requires 11 digits.
th: ช่องนี้ต้องการตัวเลข 11 ตัว

en: This field requires 7 or 8 digits.
th: ฟิลด์นี้ต้องการตัวเลขจำนวน 7 หรือ 8 หลัก

en: This field requires 8 digits.
th: ข่องนี้ต้องการตัวเลข 8 ตัว

en: This field requires at least 14 digits
th: ฟิลด์นี้ต้องการตัวเลขอย่างน้อย 14 หลัก

en: This field requires at most 11 digits or 14 characters.
th: ฟิลด์นี้ต้องการตัวเลขมากที่สุด 11 หรือ 14 ตัว

en: This field requires only numbers.
th: ฟิลด์นี้ต้องการเฉพาะตัวเลขเท่านั้น

en: This month
th: เดือนนี้

en: This object doesn't have a change history. It probably wasn't added via this admin site.
th: อ็อบเจ็กต์นี้ไม่ได้แก้ไขประวัติ เป็นไปได้ว่ามันอาจจะไม่ได้ถูกเพิ่มเข้าไปโดยระบบ

en: This should be an absolute path, excluding the domain name. Example: '/events/search/'.
th: พาธไม่รวมโดเมน ตัวอย่าง : '/events/search/'

en: This value must be a decimal number.
th: ค่านี้ต้องเป็นเลขฐานสิบหรือเลขทศนิยม

en: This value must be an integer.
th: ค่านี้ต้องเป็นจำนวนเต็ม

en: This value must be either None, True or False.
th: ค่านี้ต้องเป็นอย่างใดอย่างหนึ่ง None, True หรือ False

en: This value must be either True or False.
th: ค่านี้ต้องเป็นถูกหรือผิด

en: This value must contain only letters, numbers and underscores.
th: ต้องประกอบด้วยตัวอักษร ตัวเลข และเครื่องหมายขีดล่างเท่านั้น

en: This value must contain only letters, numbers, underscores, dashes or slashes.
th: ค่าที่ว่านี้จะต้องประกอบด้วยตัวหน้งสือ ตัวเลข เครื่องหมายขีดล่าง และขีดทับ

en: This year
th: ปีนี้

en: Thu
th: พฤ.

en: Thurgau
th: เธอร์เกอ

en: Thuringia
th: เธอร์ริงเกีย

en: Thursday
th: พฤหัสบดี

en: Ticino
th: ทีชิโน

en: Time
th: เวลา

en: Time:
th: เวลา :

en: Tlaxcala
th: ตลัซกาลา

en: Tochigi
th: โตชิกิ

en: Today
th: วันนี้

en: Tokushima
th: โตกุชิมะ

en: Tokyo
th: โตเกียว

en: Toledo
th: โตเลโด

en: Topolcany
th: โทพอลคานี่

en: Tottori
th: ทตโตะริ

en: Toyama
th: โทยามะ

en: Traditional Chinese
th: จีนตัวเต็ม

en: Trebisov
th: เทรบิซอฟ

en: Trencin
th: เทรนซิน

en: Trencin region
th: แคว้น เทรนซิน

en: Trnava
th: แคว้น ทนาวา

en: Trnava region
th: แคว้น ทนาวา

en: Tue
th: อ.

en: Tuesday
th: อังคาร

en: Turcianske Teplice
th: เทอเซียนสเค เตปลิเซ

en: Turkish
th: ตุรกี

en: Tvrdosin
th: ทวาโดซิน

en: Tyne and Wear
th: ไทน์ และ เวียร์

en: Tyrol
th: ไทรอล

en: U.S. state (two uppercase letters)
th: รัฐในสหรัฐ (ตัวอักษรใหญ่ 2 ตัว)

en: Ukrainian
th: ยูเครน

en: Uncheck this box to make the comment effectively disappear from the site.
th: เลือกออกเพื่อที่จะทำให้ข้อคิดเห็นนั้นหายไปจากเว็บไซต์

en: Unknown
th: ไม่รู้

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
th: อัพโหลดรูปที่ถูกต้อง. ไฟล์ที่อัพโหลดไปไม่ใช่รูป หรือรูปเสียหาย.

en: Upper Austria
th: ออสเตรียเหนือ

en: Uri
th: ยูริ

en: Use '[algo]$[salt]$[hexdigest]' or use the <a href="password/">change password form</a>.
th: ใช้ '[algo]$[salt]$[hexdigest]'หรือใช้ <a href="password/">แบบฟอร์มเปลี่ยนรหัสผ่าน </a>.

en: User
th: ผู้ใช้

en: Username
th: ชื่อผู้ใช้

en: Username:
th: ชื่อผู้ใช้:

en: Usernames cannot contain the '@' character.
th: ชื่อผู้ใช้ไม่สามารถใช้อักขระ '@' ได้

en: Utrecht
th: อูเทรซ์ค

en: Valais
th: วาเล

en: Valencia
th: บาเลนเซีย

en: Valencian Community
th: แคว้นบาเลนเซีย

en: Valladolid
th: บายาโดลิด

en: Vaud
th: วอด

en: Velky Krtis
th: เวลเค เคอติส

en: Veracruz
th: เวรากรูซ

en: Vienna
th: เวียนนา

en: View on site
th: ดูที่หน้าเว็บ

en: Vorarlberg
th: โวราร์ลเบิร์ก

en: Vranov nad Toplou
th: วรานอฟ นาด ท็อปพลู

en: Wakayama
th: วากะยามะ

en: Wales
th: เวลส์

en: Warmia-Masuria
th: วอร์เมีย มาซูเรีย

en: Warwickshire
th: วอร์วิกเชียร์

en: Watch your mouth! The word %s is not allowed here. | Watch your mouth! The words %s are not allowed here.
th[0]: ระวังนะ ไม่สามารถใช้คำว่า %s ที่นี่ได้

en: We apologize, but your form has expired. Please continue filling out the form from this page.
th: ขออภัย แบบฟอร์มไม่สามารถใช้งานได้ กรุณาใส่ข้อมูลในหน้านี้ใหม่

en: We're sorry, but the requested page could not be found.
th: เสียใจด้วย ไม่พบหน้าที่ต้องการ

en: We've e-mailed you instructions for setting your password to the e-mail address you submitted. You should be receiving it shortly.
th: เราได้ส่งอีเมลวิธีการตั้งรหัสผ่าน ไปที่อีเมลที่คุณให้ไว้เรียบร้อยแล้ว และคุณจะได้รับเร็วๆ นี้

en: Wed
th: พ.

en: Wednesday
th: พุธ

en: Welcome,
th: ยินดีต้อนรับ,

en: Welsh
th: เวลส์

en: West Glamorgan
th: กลามอร์แกน ตะวันตก

en: West Midlands
th: มิดแลนด์ ตะวันตก

en: West Pomerania
th: โพเมราเนียตะวันตก

en: West Sussex
th: ซัสเซ็กซ์ ตะวันตก

en: West Yorkshire
th: ยอร์กเชียร์ ตะวันตก

en: Western Cape
th: เวสต์เทิร์นแคป

en: Western Isles
th: ไอเซลส์ตะวันออก

en: Wiltshire
th: วิลท์เชียร์

en: Worcestershire
th: วอร์เซสเตอร์เชียร์

en: Wrong checksum for the National Business Register Number (REGON).
th: ผลรวมตรวจสอบ National Business Register Number (REGON) ผิดพลาด.

en: Wrong checksum for the National Identification Number.
th: ผลรวมตรวจสอบของหมายเลขประจำตัวประชาชนผิดพลาด

en: Wrong checksum for the Tax Number (NIP).
th: ผลรวมตรวจสอบสำหรับหมายเลขผู้เสียภาษี (NIP) ผิดพลาด.

en: XML text
th: ข้อความ XML

en: YEAR_MONTH_FORMAT
th: F Y

en: Yamagata
th: ยามากาตา

en: Yamaguchi
th: ยามากุชิ

en: Yamanashi
th: ยามานาชิ

en: Yes
th: ใช่

en: Yes, I'm sure
th: ใช่, ฉันแน่ใจ

en: You don't have permission to edit anything.
th: คุณไม่สิทธิ์ในการเปลี่ยนแปลงข้อมูลใดๆ ได้

en: You may add another %s below.
th: คุณสามารถเพิ่ม %s ได้อีกที่ด้านล่าง

en: You may edit it again below.
th: สามารถแก้ไขเพิ่มเติมได้ที่ด้านล่าง

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset
th: คุณได้รับอีเมลนี้เพราะว่าคุณได้ทำการขอรหัสผ่านใหม่

en: Your Web browser doesn't appear to have cookies enabled. Cookies are required for logging in.
th: เว็บเบราเซอร์ของคุณไม่สามารถใช้งานระบบคุกกี้ได้ จำเป็นต้องใช้ระบบคุกกี้ในการเข้าสู่ระบบ

en: Your e-mail address is not your username. Try '%s' instead.
th: ที่อยู่อีเมลไม่ใช่ชื่อผู้ใช้ของคุณ ลองใช้ '%s' แทน

en: Your old password was entered incorrectly. Please enter it again.
th: ใส่รหัสผ่านเก่าผิด กรุณาใส่รหัสผ่านอีกครั้ง

en: Your password has been set.  You may go ahead and log in now.
th: รหัสผ่านของคุณได้รับการตั้งค่าแล้ว คุณสามารถเข้าสู่ระบบได้ทันที

en: Your password was changed.
th: รหัสผ่านของคุณถูกเปลี่ยนไปแล้ว

en: Your username, in case you've forgotten:
th: ชื่อผู้ใช้ของคุณ ในกรณีที่คุณถูกลืม:

en: Yucatán
th: ยูกาตัง

en: Zacatecas
th: ซากาเตกัส

en: Zamora
th: ซาโมรา

en: Zaragoza
th: ซาราโกซา

en: Zarnovica
th: ซาร์โนวีก้า

en: Zeeland
th: ซีแลนด์

en: Ziar nad Hronom
th: ไซอาร์ นาด โฮนอม

en: Zilina
th: ซิลินา

en: Zilina region
th: แคว้น ซิลินา

en: Zlate Moravce
th: สตาเต โทราฟเซ

en: Zug
th: ซูก

en: Zuid-Holland
th: ซูด ฮอลแลนด์

en: Zurich
th: ซูริค

en: Zvolen
th: ซโวเลน

en: action time
th: เวลาลงมือ

en: active
th: ใช้งานได้

en: all %s
th: ทั้งหมด %s

en: and
th: และ

en: apr
th: เม.ย.

en: aug
th: ส.ค.

en: change message
th: เปลี่ยนข้อความ

en: codename
th: รหัสชื่อ

en: comment
th: ข้อคิดเห็น

en: content
th: เนื้อหา

en: date joined
th: วันที่เข้าร่วม

en: date/time submitted
th: วันและเวลาที่ส่งข้อมูล

en: day | days
th[0]: วัน

en: dec
th: ธ.ค.

en: display name
th: ชื่อที่แสดง

en: domain name
th: ชื่อโดเมน

en: e-mail address
th: อีเมล

en: eight
th: แปด

en: enable comments
th: ใช้งานข้อติชม

en: expire date
th: วันหมดอายุ

en: feb
th: ก.พ.

en: filter:
th: ตัวกรอง:

en: first name
th: ชื่อ

en: five
th: ห้า

en: flat pages
th: flat page

en: for your user account at %(site_name)s
th: สำหรับบัญชีการใช้งานของคุณที่ %(site_name)s

en: four
th: สี่

en: group
th: กลุ่ม

en: groups
th: กลุ่ม

en: hour | hours
th[0]: ชั่วโมง

en: is public
th: สาธารณะ

en: is removed
th: ถอดออกแล้ว

en: jan
th: ม.ค.

en: jul
th: ก.ค.

en: jun
th: มิ.ย.

en: last login
th: เข้าสู่ระบบครั้งสุดท้าย

en: last name
th: นามสกุล

en: mar
th: มี.ค.

en: may
th: พ.ค.

en: message
th: ข้อความ

en: midnight
th: เที่ยงคืน

en: minute | minutes
th[0]: นาที

en: minutes
th: นาที

en: model:
th: โมเดล:

en: month | months
th[0]: เดือน

en: name
th: ชื่อ

en: nine
th: เก้า

en: noon
th: เที่ยงวัน

en: nov
th: พ.ย.

en: number of %s
th: จำนวนของ %s

en: object ID
th: อ็อบเจ็กต์ไอดี

en: object id
th: อ็อบเจ็กต์ไอดี

en: oct
th: ต.ค.

en: one
th: หนึ่ง

en: or
th: หรือ

en: password
th: รหัสผ่าน

en: permission
th: สิทธิ์

en: permissions
th: สิทธิ์

en: redirect
th: เปลี่ยนทิศทาง

en: redirect from
th: เปลี่ยนทิศทางจาก

en: redirect to
th: เปลี่ยนทิศทางไปที่

en: redirects
th: เปลี่ยนทิศทาง

en: registration required
th: ต้องลงทะเบียนก่อน

en: related `%(app_label)s.%(object_name)s` objects
th: ความสัมพันธ์`%(app_label)s.%(object_name)s` อ็อบเจ็กต์

en: sep
th: ก.ย.

en: session
th: เซสชัน

en: session data
th: ข้อมูลเซสชัน

en: session key
th: เซสชันคีย์

en: sessions
th: เซสชัน

en: seven
th: เจ็ด

en: site
th: ไซต์

en: sites
th: ไซต์

en: six
th: หก

en: staff status
th: สถานะของพนักงาน

en: superuser status
th: สถานะผู้ใช้พิเศษ

en: tag:
th: ป้ายกำกับ:

en: template
th: เทมเพลต

en: template name
th: ชื่อเทมเพลต

en: the related `%(app_label)s.%(data_type)s` object
th: ความสัมพันธ์`%(app_label)s.%(data_type)s` อ็อบเจ็กต์

en: three
th: สาม

en: title
th: หัวข้อ

en: today
th: วันนี้

en: tomorrow
th: พรุ่งนี้

en: two
th: สอง

en: user
th: ผู้ใช้

en: user permissions
th: สิทธิ์ของผู้ใช้

en: user's URL
th: URL ของผู้ใช้

en: user's email address
th: อีเมลของผู้ใช้

en: user's name
th: ชื่อของผู้ใช้

en: username
th: ชื่อผู้ใช้

en: users
th: ผู้ใช้

en: view:
th: ดู:

en: week | weeks
th[0]: สัปดาห์

en: year | years
th[0]: ปี

en: yes,no,maybe
th: ใช่,ไม่ใช่,อาจจะ

en: yesterday
th: เมื่อวานนี้
