Django - en to tr translation catalogue (677 entries)

en: 
    <p class="help">To install bookmarklets, drag the link to your bookmarks
    toolbar, or right-click the link and add it to your bookmarks. Now you can
    select the bookmarklet from any page in the site.  Note that some of these
    bookmarklets require you to be viewing the site from a computer designated
    as "internal" (talk to your system administrator if you aren't sure if
    your computer is "internal").</p>
tr: 
    <p class="help">Kısayolları kullanabilmek için, bağlantıyı tarayıcınızdaki araç
    çubuğuna sürükleyin, ya da sağ tıklayıp sık kullanılan adresler listenize ekleyin. 
    Bazı kısayollar, uygulamayı çalıştıran sunucu ile aynı adreste bulunan istemciler 
    tarafından kullanılabilir.</p>

en:  By %(filter_title)s
tr:  %(filter_title)s durumuna göre

en: "%s" is not a valid value for a primary key.
tr: "%s" birincil anahtar için geçerli bir değer değil.

en: %(count)s %(name)s was changed successfully. | %(count)s %(name)s were changed successfully.
tr[0]: %(count)s adet %(name)s başarıyla değiştirildi.

en: %(field_name)s must be unique for %(date_field)s %(lookup)s.
tr: %(field_name)s değeri %(date_field)s alanı %(lookup)s işlemi için tek olmalıdır.

en: %(full_result_count)s total
tr: toplam %(full_result_count)s

en: %(model_name)s with this %(field_label)s already exists.
tr: %(field_label)s alanına sahip %(model_name)s zaten mevcuttur.

en: %(name)s object with primary key %(key)r does not exist.
tr: %(key)r birincil anahtarına sahip %(name)s nesnesi mevcut değil.

en: %(site_name)s comments
tr: %(site_name)s sitesine ait yorumlar

en: %(size)d byte | %(size)d bytes
tr[0]: %(size)d bayt

en: %(total_count)s selected | All %(total_count)s selected
tr[0]: Toplam %(total_count)s nesne seçili

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
tr[0]: %(value).1f milyar

en: %(value).1f million | %(value).1f million
tr[0]: %(value).1f milyon

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
tr[0]: %(value).1f trilyon

en: %s administration
tr: %s yönetimi

en: %s does not appear to be a urlpattern object
tr: %s geçerli bir adres kalıbı değil

en: 0 of %(cnt)s selected
tr: %(cnt)s nesne arasından seçim yapılmamış

en: 1 comment was successfully %(action)s. | %(count)s comments were successfully %(action)s.
tr[0]: %(count)s adet yorum başarıyla %(action)s.

en: 1 result | %(counter)s results
tr[0]: %(counter)s sonuç

en: <h3>By %s:</h3>
    <ul>
tr: <h3>%s alanına göre:</h3>
    <ul>

en: A user with that username already exists.
tr: Bu isimde bir kullanıcı zaten mevcuttur.

en: AM
tr: ÖÖ

en: Action
tr: İşlem

en: Action:
tr: İşlem:

en: Add
tr: Yeni

en: Add %(name)s
tr: Yeni %(name)s

en: Add %s
tr: %s ekle

en: Add Another
tr: Yenisini Ekle

en: Add another %(verbose_name)s
tr: Yeni bir %(verbose_name)s ekle

en: Added %(name)s "%(object)s".
tr: %(name)s "%(object)s" eklenmiştir.

en: Advanced options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Albanian
tr: Arnavutça

en: All
tr: Tümü

en: All dates
tr: Tüm tarihler

en: An error occurred when transforming the geometry to the SRID of the geometry form field.
tr: Geometri verisi geometri form alanının SRID değerine dönüştürülürken hata oluştu.

en: Any date
tr: Herhangi bir tarih

en: App %r not found
tr: %r uygulaması bulunamadı

en: Approve
tr: Onayla

en: Approve a comment
tr: Yorumu onayla

en: Approve selected comments
tr: Seçili yorumları onayla

en: April
tr: Nisan

en: Arabic
tr: Arapça

en: Are you sure you want to delete the %(object_name)s "%(escaped_object)s"? All of the following related items will be deleted:
tr: "%(escaped_object)s" isimli %(object_name)s nesnesini silmek istediğinizden emin misiniz? Aşağıdaki bağlantılı öğeler silinecek:

en: Are you sure you want to delete the selected %(object_name)s objects? All of the following objects and their related items will be deleted:
tr: %(object_name)s nesnelerini silmek istediğinizden emin misiniz? Aşağıdaki  nesneler ve bağlantılı öğeleri de silinecektir:

en: Are you sure?
tr: Emin misiniz?

en: Argentinean Spanish
tr: Arjantin İspanyolcası

en: As above, but opens the admin page in a new window.
tr: Yukarıdaki gibi, ancak yönetim sayfasını yeni bir pencerede açar.

en: Aug.
tr: Ağu.

en: August
tr: Ağustos

en: Balearic Islands
tr: Balearic Adaları

en: Banska Bystrica region
tr: Banska Bystrica bölgesi

en: Barcelona
tr: Barselona

en: Basque
tr: Baskça

en: Bengali
tr: Bengali Dili

en: Big (8 byte) integer
tr: Büyük (8 bayt) integer

en: Bookmarklets
tr: Kısayollar

en: Boolean (Either True or False)
tr: Mantıksal (True ya da False)

en: Boolean (Either True, False or None)
tr: Mantıksal (True, False, ya da None)

en: Bosnian
tr: Boşnakça

en: Brazilian Portuguese
tr: Brezilya Portekizcesi

en: British English
tr: İngiltere İngilizce

en: Bulgarian
tr: Bulgarca

en: Canary Islands
tr: Canary Adaları

en: Carlsbad Region
tr: Carlsbad Bölgesi

en: Castile and Leon
tr: Castile ve Leon

en: Catalan
tr: Katalanca

en: Central Bohemian Region
tr: Merkezi Bohemia Bölgesi

en: Central Scotland
tr: Merkezi İskoçya

en: Change
tr: Düzenle

en: Change %s
tr: %s değiştir

en: Change history: %s
tr: %s için değişiklik geçmişi:

en: Change my password
tr: Şifremi değiştir

en: Change password
tr: Şifre değiştir

en: Change password: %s
tr: Şifre değiştir: %s

en: Change:
tr: Değiştir:

en: Changed %(list)s for %(name)s "%(object)s".
tr: %(list)s %(name)s "%(object)s" ile değiştirildi.

en: Changed %s.
tr: %s değiştirildi.

en: Check this box if the comment is inappropriate. A "This comment has been removed" message will be displayed instead.
tr: Yorum uygunsuz ise bu işareti kaldırın. "Yorum silindi" uyarısı görüntülenecek.

en: Clear selection
tr: Seçimi kaldır

en: Click here to select the objects across all pages
tr: Tüm sayfalardaki nesneleri seçmek için buraya tıklayınız

en: Co-ordination numbers are not allowed.
tr: Kordinat numaralarına izin verilmemektedir

en: Comma-separated integers
tr: Virgülle ayrılmış tamsayılar

en: Comment
tr: Yorum

en: Confirm password:
tr: Şifreyi onayla:

en: Content
tr: İçerik

en: Cornwall and Isles of Scilly
tr: Cornwall ve Scilly Adaları

en: Croatian
tr: Hırvatça

en: Currently:
tr: Geçerli:

en: Czech
tr: Çekçe

en: DATETIME_FORMAT
tr: j F Y, H:i

en: DATE_FORMAT
tr: j F Y

en: Danish
tr: Danca

en: Database error
tr: Veritabanı hatası

en: Date (with time)
tr: Tarih (saat var)

en: Date (without time)
tr: Tarih (saat yok)

en: Date/time
tr: Tarih/saat

en: Date:
tr: Tarih:

en: Dec.
tr: Ara.

en: December
tr: Aralık

en: Decimal number
tr: Ondalık sayı:

en: Delete
tr: Sil

en: Delete multiple objects
tr: Birden fazla nesneyi sil

en: Delete selected %(verbose_name_plural)s
tr: Seçili %(verbose_name_plural)s nesnelerini sil

en: Delete?
tr: Silinsin Mi?

en: Deleted %(name)s "%(object)s".
tr: %(name)s "%(object)s" silinmiştir.

en: Deleting the %(object_name)s '%(escaped_object)s' would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
tr: '%(escaped_object)s' isimli %(object_name)s nesnesini silmek, bağlantılı nesnelerin silinmesini gerektiriyor, ancak aşağıdaki nesneleri silme yetkiniz yok.

en: Deleting the %(object_name)s would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
tr: %(object_name)s isimli nesneyi silmek, bağlantılı nesnelerin silinmesini gerektiriyor, fakat aşağıdaki nesneleri silme yetkiniz yok:

en: Designates that this user has all permissions without explicitly assigning them.
tr: Kullanıcıya ayrı ayrı izin atamasına gerek kalmadan tüm hakların verilip verilmeyeceğini belirler.

en: Designates whether the user can log into this admin site.
tr: Kullanıcının yönetim (admin) paneline girip giremeyeceğini belirler.

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
tr: Kullanıcının aktif olup olmadığını belirler. Kullanıcı hesabını silmek yerine bu işareti kaldırın.

en: Django administration
tr: Django yönetimi

en: Django site admin
tr: Django site yöneticisi

en: Documentation
tr: Dokümantasyon

en: Documentation bookmarklets
tr: Dokümantasyon kısayolları

en: Documentation for this page
tr: Bu sayfa için dokümantasyon

en: Dumfries and Galloway
tr: Dumfries ve Galloway

en: Dutch
tr: Flamanca

en: E-mail
tr: E-posta adresi

en: E-mail address
tr: E-posta adresi

en: E-mail address:
tr: E-posta adresi:

en: East Sussex
tr: Doğu  Sussex

en: Eastern Cape
tr: Doğu Cape

en: Edit this object (current window)
tr: Nesneyi düzenle (aynı pencerede)

en: Edit this object (new window)
tr: Nesneyi düzenle (yeni pencerede)

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: English
tr: İngilizce

en: Ensure that there are no more than %s decimal places.
tr: En fazla %s onluk yerin olduğundan emin olun.

en: Ensure that there are no more than %s digits before the decimal point.
tr: Onluk kısımdan önce en fazla %s sayı olduğundan emin olun.

en: Ensure that there are no more than %s digits in total.
tr: Toplamda en fazla %s sayının olduğundan emin olun.

en: Ensure this filename has at most %(max)d characters (it has %(length)d).
tr: Bu dosya adının en fazla %(max)d karakterden oluştuğundan emin olun (şu anki karakter sayısı: %(length)d).

en: Ensure this value has at least %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
tr: Bu değerin en az %(limit_value)d karakterden oluştuğundan emin olun (şu anki karakter sayısı: %(show_value)d).

en: Ensure this value has at most %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
tr: Bu değerin en fazla %(limit_value)d karakterden oluştuğundan emin olun (şu anki karakter sayısı: %(show_value)d).

en: Ensure this value is %(limit_value)s (it is %(show_value)s).
tr: Bu değerin en az %(limit_value)s karakterden oluştuğundan emin olun (şu anki karakter sayısı: %(show_value)s).

en: Ensure this value is greater than or equal to %(limit_value)s.
tr: Bu değerin %(limit_value)s karakterden çok veya eşit olduğundan emin olun.

en: Ensure this value is less than or equal to %(limit_value)s.
tr: Bu değerin %(limit_value)s karakterden az veya eşit olduğundan emin olun.

en: Enter a 4 digit post code.
tr: 4 rakamlı posta kodu girin.

en: Enter a Swedish postal code in the format XXXXX.
tr: XXXXX formatında geçerli bir İsveç posta kodu girin.

en: Enter a U.S. state or territory.
tr: ABD devlet veya bölge adı girin.

en: Enter a birth number in the format XXXXXX/XXXX or XXXXXXXXXX.
tr: XXXXXX/XXXX veya XXXXXXXXXX formatında geçerli bir doğum numarası girin.

en: Enter a list of values.
tr: Değer listesi giriniz.

en: Enter a new password for the user <strong>%(username)s</strong>.
tr: <strong>%(username)s</strong> için yeni şifre girin.

en: Enter a number.
tr: Bir sayı girin.

en: Enter a postal code in the format NNNN or ANNNNAAA.
tr: NNNN ya da ANNNNAAA formatında bir posta kodu yazın.

en: Enter a postal code in the format XX-XXX.
tr: XX-XXX formatında bir posta kodu girin.

en: Enter a postal code in the format XXX XXX.
tr: XXX XXX formatında posta kodunu girin.

en: Enter a postal code in the format XXXXX or XXX XX.
tr: XXXXX ya da XXX XX formatında bir posta kodu girin.

en: Enter a postal code in the format XXXXXXX or XXX-XXXX.
tr: XXXXXXX  ya da XXX-XXXX formatında bir posta kodu girin.

en: Enter a tax number field (NIP) in the format XXX-XXX-XX-XX or XX-XX-XXX-XXX.
tr: XXX-XXX-XX-XX or XX-XX-XXX-XXX formatında geçerli bir vergi numarası (NIP) girin.

en: Enter a valid 'slug' consisting of letters, numbers, underscores or hyphens.
tr: Lütfen sadece harf, rakam, altçizgi veya çizgiden oluşan değer girin.

en: Enter a valid Austrian Social Security Number in XXXX XXXXXX format.
tr: Lütfen XXXX XXXXXX formatında geçerli bir Avusturya Sosyal Güvenlik Numarası giriniz.

en: Enter a valid CI number in X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X or XXXXXXXX format.
tr: X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X or XXXXXXXX formatında geçerli bir CI girin.

en: Enter a valid CI number.
tr: Geçerli bir CI numarası girin.

en: Enter a valid CIF.
tr: Geçerli bir CIF girin.

en: Enter a valid CNP.
tr: Geçerli bir CNP girin.

en: Enter a valid CUIT in XX-XXXXXXXX-X or XXXXXXXXXXXX format.
tr: XX-XXXXXXXX-X ya da XXXXXXXXXXXX formatında bir CUIT girin.

en: Enter a valid Canadian Social Insurance number in XXX-XXX-XXX format.
tr: Lütfen XXX-XXX-XXX formatında geçerli bir Kanada Sosyal Güvenlik Numarası girin.

en: Enter a valid Chilean RUT.
tr: Geçerli bir Şili RUT numarası girin.

en: Enter a valid Chilean RUT. The format is XX.XXX.XXX-X.
tr: Geçerli bir Şili RUT numarası girin. Format: XX.XXX.XXX-X.

en: Enter a valid Finnish social security number.
tr: Geçerli bir Finlandiya sosyal güvenlik numarası girin.

en: Enter a valid German identity card number in XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X format.
tr: Lütfen XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X formatında geçerli bir Alman kimlik numarası giriniz.

en: Enter a valid IBAN in ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX format
tr: ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX formatında geçerli bir IBAN giriniz

en: Enter a valid IC number.
tr: Geçerli bir IC numarası girin.

en: Enter a valid IPv4 address.
tr: Geçerli bir IPv4 adresi girin.

en: Enter a valid Icelandic identification number. The format is XXXXXX-XXXX.
tr: Geçerli bir İzlanda kimlik numarası girin. Format: XXXXXX-XXXX.

en: Enter a valid Kuwaiti Civil ID number
tr: Geçerli bir Kuveyt kimlik numarası girin

en: Enter a valid NIK/KTP number
tr: Geçerli bir NIK/KTP numarası girin

en: Enter a valid Norwegian social security number.
tr: Geçerli bir Norveç Sosyal Güvenlik numarası girin.

en: Enter a valid SoFi number
tr: Geçerli bir SoFi numarası girin

en: Enter a valid Social Security number.
tr: Geçerli bir Sosyal Güvenlik numarası girin.

en: Enter a valid South African ID number
tr: Geçerli bir Güney Afrika Cumhuriyeti kimlik numarası girin

en: Enter a valid South African postal code
tr: Geçerli bir Güney Afrika Cumhuriyeti posta kodu girin

en: Enter a valid Swedish organisation number.
tr: Geçerli bir İsveç organizasyon numarası girin.

en: Enter a valid Swedish personal identity number.
tr: Geçerli bir İsveç kimlik numarası girin.

en: Enter a valid Swiss identity or passport card number in X1234567<0 or 1234567890 format.
tr: Lütfen X1234567<0 veya 1234567890 formatında geçerli bir İsviçre kimlik veya pasaport numarası giriniz.

en: Enter a valid U.S. Social Security number in XXX-XX-XXXX format.
tr: XXX-XX-XXXX formatında geçerli bir A.B.D. Sosyal Güvenlik Numarası giriniz.

en: Enter a valid URL.
tr: Geçerli bir URL girin.

en: Enter a valid VAT number.
tr: Geçerli bir VAT girin.

en: Enter a valid birth number.
tr: Geçerli bir doğum numarası girin.

en: Enter a valid date in YYYY-MM-DD format.
tr: YYYY-AA-GG formatında tarih girin.

en: Enter a valid date.
tr: Geçerli bir tarih girin.

en: Enter a valid date/time in YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
tr: YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]] formatında geçerli bir tarih ve saat girin.

en: Enter a valid date/time.
tr: Geçerli bir tarih/zaman girin.

en: Enter a valid e-mail address.
tr: Geçerli bir e-posta adresi girin.

en: Enter a valid phone number
tr: Geçerli bir telefon numarası girin

en: Enter a valid phone number in one of the formats 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX or 9XXXXXXXX.
tr: 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX ya da 9XXXXXXXX formatlarından birisine uyan geçerli bir posta kodu girin.

en: Enter a valid post code
tr: Geçerli bir posta kodu girin

en: Enter a valid postal code
tr: Geçerli bir posta kodu girin

en: Enter a valid postal code in the format XXXXXX
tr: XXXXXX formatında bir posta kodu girin.

en: Enter a valid postal code in the range and format 01XXX - 52XXX.
tr: 01XXX - 52XXX aralığında ve formatında geçerli bir posta kodu girin.

en: Enter a valid postcode.
tr: Geçerli bir posta kodu girin.

en: Enter a valid time in HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
tr: HH:MM[:ss[.uuuuuu]] formatında geçerli bir saat girin.

en: Enter a valid time.
tr: Geçerli bir zaman girin.

en: Enter a valid value.
tr: Geçerli bir değer girin.

en: Enter a valid vehicle license plate number
tr: Geçerli bir araç plaka numarası girin

en: Enter a valid zip code.
tr: Geçerli bir posta kodu girin.

en: Enter a whole number.
tr: Tam sayı girin.

en: Enter a zip code in the format XXXX-XXX.
tr: XXXX-XXX formatında posta kodu girin.

en: Enter a zip code in the format XXXX.
tr: XXXX formatında posta kodu girin.

en: Enter a zip code in the format XXXXX or XXXXX-XXXX.
tr: XXXXX ya da XXXXX-XXXX biçiminde bir posta kodu yazın.

en: Enter a zip code in the format XXXXX-XXX.
tr: XXXXX-XXX formatında posta kodu girin.

en: Enter a zip code in the format XXXXX.
tr: XXXXX formatında posta kodu girin.

en: Enter a zip code in the format XXXXXXX.
tr: XXXXXXX formatında bir posta kodu girin.

en: Enter new password
tr: Yeni şifreyi girin

en: Enter only digits separated by commas.
tr: Sadece virgülle ayrılmış sayılar girin.

en: Enter the same password as above, for verification.
tr: Onaylamak için, yukarıdaki şifrenin aynısını girin.

en: Essex
tr: c

en: Estonian
tr: Estonca

en: Example: '/about/contact/'. Make sure to have leading and trailing slashes.
tr: Örnek: '/about/contact/'. Başında ve sonunda bölü işareti olduğundan emin olun.

en: Example: 'flatpages/contact_page.html'. If this isn't provided, the system will use 'flatpages/default.html'.
tr: Örnek: 'flatpages/contact_page.html'. Eğer birşey yazılmazsa, sistem otomatik olarak 'flatpages/default.html' kullanacak.

en: Feb.
tr: Şub.

en: February
tr: Şubat

en: Federal Government
tr: Federal Hükümet

en: Field of type: %(field_type)s
tr: Alan türü: %(field_type)s

en: Fields on %s objects
tr: %s nesnesindeki alanlar

en: File path
tr: Dosya yolu

en: Filter
tr: Filtrele

en: Finnish
tr: Fince

en: First, enter a username and password. Then, you'll be able to edit more user options.
tr: Önce bir kullanıcı adı ve şifre girin. Daha sonra daha fazla bilgi girebilirsiniz.

en: Flag
tr: İşaret

en: Flag selected comments
tr: Seçili yorumları işaretle

en: Flag this comment
tr: Bu yorumu işlaretle

en: Floating point number
tr: Floating point rakamı

en: Foreign Key (type determined by related field)
tr: Yabancı Anahtar (türü ilişkili alana göre belirlenir)

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll e-mail instructions for setting a new one.
tr: Şifrenizi mı unuttunuz? E-posta adresinizi aşağıya girin, yenisini almanız için gereken talimatları e-posta adresinize gönderilsin.

en: French
tr: Fransızca

en: Fri
tr: Cum

en: Friday
tr: Cuma

en: Frisian
tr: Frisce

en: Galician
tr: Galler Dili

en: Geneva
tr: Cenevre

en: Geometry collection
tr: Geometri kolleksiyonu

en: Georgian
tr: Gürcüce

en: German
tr: Almanca

en: Gloucestershire
tr: c

en: Go
tr: Git

en: Greater Poland
tr: Büyük Polonya

en: Greek
tr: Yunanca

en: Groups
tr: Gruplar

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Hindi
tr: Hinduca

en: History
tr: Geçmiş

en: Hold down "Control", or "Command" on a Mac, to select more than one.
tr: "Ctrl" (Mac'de "Command") tuşunu basılı tutularak birden fazla seçim yapılabilir.

en: Home
tr: Anasayfa

en: Hradec Region
tr: Hradec Bölgesi

en: Hungarian
tr: Macarca

en: IP address
tr: IP adresi

en: Icelandic
tr: İzlanda dili

en: If this is checked, only logged-in users will be able to view the page.
tr: Bu seçili ise, sadece kayıtlı kullanıcılar sayfayı görüntüleyebilir.

en: If you enter anything in this field your comment will be treated as spam
tr: Eğer bu alana herhangi bir şey girerseniz, yorumunuz spam olarak kabul edilecektir

en: Important dates
tr: Önemli tarihler

en: In addition to the permissions manually assigned, this user will also get all permissions granted to each group he/she is in.
tr: Özel olarak atanmış hakların yanı sıra, kullanıcı, üyesi olduğu grupların haklarını da alır.

en: Integer
tr: Tamsayı

en: Invalid CNPJ number.
tr: Geçersiz CNPJ numarası.

en: Invalid CPF number.
tr: Geçersiz CPF numarası.

en: Invalid CUIT.
tr: Geçersiz CUIT.

en: Invalid checksum for CIF.
tr: Yanlış CIF sağlama toplamı.

en: Invalid checksum for NIE.
tr: Yanlış NIE sağlama toplamı.

en: Invalid checksum for NIF.
tr: Yanlış NIF sağlama toplamı.

en: Invalid checksum for bank account number.
tr: Banka hesabı numarası için geçersiz sağlama toplamı.

en: Invalid date: %s
tr: Geçersiz tarih: %s

en: Invalid geometry type.
tr: Geçersiz geometri türü.

en: Invalid geometry value.
tr: Geçersiz geometri değeri.

en: Invalid optional parameter Gender, valid values are 'f' and 'm'
tr: Geçersiz isteğe bağlı Cinsiyet parametresi, geçerli değerler 'f' ve 'm'dir

en: Irish
tr: İrlandaca

en: Italian
tr: İtalyanca

en: Items must be selected in order to perform actions on them. No items have been changed.
tr: İşlemlerin uygulanabilmesi için bir veya daha fazla nesne seçilmelidir. Herhangi bir değişiklik gerçekleştirilmedi.

en: Jan.
tr: Oca.

en: January
tr: Ocak

en: Japanese
tr: Japonca

en: July
tr: Temmuz

en: Jumps to the admin page for pages that represent a single object.
tr: Tek bir nesneyi temsil eden sayfaların yönetim sayfasını gösterir.

en: Jumps you from any page to the documentation for the view that generates that page.
tr: Sizi, bu sayfayı üreten betiğin dokümantasyonuna yönlendirir.

en: June
tr: Haziran

en: Kannada
tr: Kannada Dili

en: Khmer
tr: Kamboçyaca

en: Korean
tr: Korece

en: Kosice region
tr: Kosice bölgesi

en: Latest comments on %(site_name)s
tr: %(site_name)s sitesindeki son yorumlar

en: Latvian
tr: Leton Dili

en: Lesser Poland
tr: Küçük Polonya

en: Liberec Region
tr: Liberec Bölgesi

en: Line string
tr: Satır dizisi

en: Lithuanian
tr: Litovca

en: Log in
tr: Giriş yap

en: Log in again
tr: Tekrar giriş yap

en: Log out
tr: Çık

en: Logged out
tr: Çıkış yapıldı

en: Looks like your browser isn't configured to accept cookies. Please enable cookies, reload this page, and try again.
tr: Görünüşe göre tarayıcınız çerezleri kabul etmiyor. Çerez kullanımını aktif hale getirin ve sayfayı yeniden yükleyin.

en: Lookup
tr: Arama

en: Lower Austria
tr: Alt Avusturya

en: Lower Saxony
tr: Alt Saxony

en: Lower Silesia
tr: Alt Silesia

en: MONTH_DAY_FORMAT
tr: j F

en: Macedonian
tr: Makedonca

en: Many-to-many relationship
tr: Çoğa-çok ilişki

en: March
tr: Mart

en: May
tr: Mayıs

en: Mecklenburg-Western Pomerania
tr: Mecklenburg-Batı Pomerania

en: Metadata
tr: Meta bilgi

en: Mid Glamorgan
tr: Orta Glamorgan

en: Model %(model)s with pk %(pk)r does not exist.
tr: Birincil anahtarı %(pk)r olan %(model)s mevcut değil.

en: Model %(model_name)r not found in app %(app_label)r
tr: %(app_label)r uygulamasında %(model_name)r modeli bulunamadı

en: Models available in the %(name)s application.
tr: %(name)s uygulamasındaki modeller.

en: Mon
tr: Pzt

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Moravian-Silesian Region
tr: Moravian-Silesian Bölgesi

en: Multi polygon
tr: Çoklu poligon

en: Multi-line string
tr: Çok satırlı metin

en: Multi-point
tr: Çok noktalı

en: My Actions
tr: İşlemlerim

en: Name
tr: İsim

en: National Business Register Number (REGON) consists of 9 or 14 digits.
tr: Ulusal İş Kayıt Numarası (REGON) 9 veya 17 rakamdan oluşmaktadır.

en: National Identification Number consists of 11 digits.
tr: Ulusal Kimlik Numarası 11 rakamdan oluşmaktadır.

en: New password
tr: Yeni şifre

en: New password confirmation
tr: Yeni şifre tekrarı

en: New password:
tr: Yeni şifre:

en: No
tr: Hayır

en: No action selected.
tr: İşlem seçimi yapılmamış. Lütfen bir işlem seçiniz.

en: No fields changed.
tr: Hiçbir alan değiştirilmedi.

en: No file was submitted.
tr: Hiçbir dosya gönderilmedi.

en: No file was submitted. Check the encoding type on the form.
tr: Dosya gönderilmedi. Formdaki kodlama türünü kontrol edin.

en: No geometry value provided.
tr: Hiçbir geometri değeri verilmemiştir.

en: None
tr: Hiç biri

en: None available
tr: İşlem geçmişi bulunamadı

en: North West
tr: Kuzey Batı

en: Northern Ireland
tr: Kuzey İrlanda

en: Norwegian
tr: Norveç Dili

en: Norwegian Bokmal
tr: Norveçce (Bokmal)

en: Norwegian Nynorsk
tr: Norveçce (Nynorsk)

en: Nov.
tr: Kas.

en: November
tr: Kasım

en: Oct.
tr: Eki.

en: October
tr: Ekim

en: Old password
tr: Eski şifre

en: Olomouc Region
tr: Olomouc Bölgesi

en: One-to-one relationship
tr: Bire-bir ilişki

en: Order
tr: Sıralama

en: Orkney Islands
tr: Orkney Adaları

en: PM
tr: ÖS

en: Page not found
tr: Sayfa bulunamadı

en: Pardubice Region
tr: Pardubice Bölgesi

en: Password
tr: Şifre

en: Password (again)
tr: Şifre (tekrar)

en: Password change
tr: Şifre değişimi

en: Password change successful
tr: Şifre değişimi başarılı

en: Password changed successfully.
tr: Şifre başarı ile değiştirildi.

en: Password confirmation
tr: Şifre onayı

en: Password reset
tr: Şifreyi sıfırla

en: Password reset complete
tr: Şifre sıfırlama tamamlandı

en: Password reset confirmation
tr: Şifre sıfırlama onayı

en: Password reset on %s
tr: %s sitesindeki hesabınızın şifresinin sıfırlanması

en: Password reset successful
tr: Şifre başarıyla sıfırlandı

en: Password reset unsuccessful
tr: Şifre sıfırlaması başarısız oldu

en: Password:
tr: Şifre:

en: Past 7 days
tr: 7 gün içinde

en: Permissions
tr: İzinler

en: Persian
tr: Farsça

en: Personal info
tr: Kişisel bilgiler

en: Phone number
tr: Telefon numarası

en: Phone numbers must be in 0X XX XX XX XX format.
tr: Telefon numaraları 0X XX XX XX XX formatında olmalıdır.

en: Phone numbers must be in XX-XXXX-XXXX format.
tr: Telefon numaraları XX-XXXX-XXXX formatında olmalıdır.

en: Phone numbers must be in XXX-XXX-XXXX format.
tr: Telefon numaraları XXX-XXX-XXXX formatında olmalıdır.

en: Phone numbers must be in XXXX-XXXXXX format.
tr: Telefon numaraları XXXX-XXXXXX formatında olmalıdır.

en: Phone numbers must have 9 digits, or start by + or 00.
tr: Telefon numaraları 9 rakamdan oluşmalı, veyahut + veya 00 ile başlamalıdır.

en: Pilsen Region
tr: Pilsen Bölgesi

en: Please correct the duplicate data for %(field)s, which must be unique.
tr: Lütfen %(field)s alanı için mükerrer verileri düzeltin, bunlar eşsiz olmalıdır.

en: Please correct the duplicate data for %(field)s.
tr: Lütfen %(field)s alanları için mükerrer kayıt problemini düzeltin.

en: Please correct the duplicate data for %(field_name)s which must be unique for the %(lookup)s in %(date_field)s.
tr: Lütfen %(field_name)s alanı için mükerrer verileri düzeltin, bunlar %(date_field)s alanı %(lookup)s sorgulamaları için eşsiz olmalıdır.

en: Please correct the duplicate values below.
tr: Lütfen aşağıdaki mükerrer kayıtları düzeltin.

en: Please correct the error below | Please correct the errors below
tr[0]: Lütfen aşağıdaki hataları düzeltin

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
tr[0]: Lütfen aşağıdaki hataları düzeltin.

en: Please enter a correct username and password. Note that both fields are case-sensitive.
tr: Lütfen geçerli bir kullanıcı adı ve şifre girin. Tüm alanlar büyük/küçük harf duyarlıdır.

en: Please enter a valid NIF or NIE.
tr: Lütfen geçerli bir NIF ya da NIE girin.

en: Please enter a valid NIF, NIE, or CIF.
tr: Lütfen geçerli bir NIF, NIE ya da CIF girin.

en: Please enter a valid bank account number in format XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.
tr: Lütfen XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX formatında geçerli bir banka hesabı numarası girin.

en: Please enter valid %(self)s IDs. The value %(value)r is invalid. | Please enter valid %(self)s IDs. The values %(value)r are invalid.
tr[0]: Lütfen geçerli %(self)s ID'ler giriniz. %(value)r değeri geçersizdir.

en: Please enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
tr: Lütfen yeni şifrenizi iki kere girin, böylece doğru yazdığınızdan emin olun.

en: Please enter your old password, for security's sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
tr: Güvenliğiniz için, lütfen eski şifrenizi girin, sonra yeni şifrenizi iki kere girerek doğru yazdığınızdan emin olun.

en: Please go to the following page and choose a new password:
tr: Lütfen bu sayfaya gidip yeni şifre seçin:

en: Please log in again, because your session has expired.
tr: Oturumunuzun süresi geçti. Lütfen tekrar giriş yapın.

en: Point
tr: Nokta

en: Polish
tr: Lehçe

en: Polygon
tr: Poligon

en: Portuguese
tr: Portekizce

en: Post
tr: Gönderi

en: Post your comment
tr: Yorumunuzu gönderin

en: Posted by %(user)s at %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s
tr: %(date)s tarihinde %(user)s göndermiş:
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s

en: Prague
tr: Prag

en: Presov region
tr: Presov bölgesi

en: Preview
tr: Önizleme

en: Preview your comment
tr: Yorumunuzun önüzlemesini görün

en: Really flag this comment?
tr: Yorum işaretlensin mi?

en: Really make this comment public?
tr: Bu yorum gerçekten umuma açılsın mı?

en: Really remove this comment?
tr: Yorum silinsin mi?

en: Recent Actions
tr: İşlem Geçmişi

en: Region of Murcia
tr: Murcia Bölgesi

en: Remove
tr: Sil

en: Remove a comment
tr: Yorumu sil

en: Remove selected comments
tr: Seçili yorumları sil

en: Required. 30 characters or fewer. Letters, digits and @/./+/-/_ only.
tr: Zorunlu alan. 30 karakter ya da az olmalı. Harf, rakam ve @/./+/-/_ karakterleri kullanılabilir.

en: Required. 30 characters or fewer. Letters, numbers and @/./+/-/_ characters
tr: Zorunlu alan. 30 karakter ya da az olmalı. Harf, rakam ve @/./+/-/_ karakterleri kullanılabilir

en: Reset my password
tr: Şifremi sıfırla

en: Romanian
tr: Romence

en: Run the selected action
tr: Seçili işlemi uygula

en: Russian
tr: Rusça

en: Sat
tr: Cmt

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Save
tr: Kaydet

en: Save and add another
tr: Kaydet ve yenisini ekle

en: Save and continue editing
tr: Kaydet ve düzenlemeye devam et

en: Save as new
tr: Yeni olarak kaydet

en: Scotland
tr: İskoçya

en: Search
tr: Ara

en: Select %s
tr: %s seç

en: Select %s to change
tr: Değiştirilecek %s nesnesini seçin

en: Select a valid brazilian state. That state is not one of the available states.
tr: Lütfen geçerli bir Brezilya bölgesi seçin. Seçilen bölge mevcutlar arasında yoktur.

en: Select a valid choice. %(value)s is not one of the available choices.
tr: Geçerli bir seçimde bulunun; %(value)s mevcut değerlerden biri değil.

en: Select a valid choice. %s is not one of the available choices.
tr: Geçerli bir seçimde bulunun; %s mevcut değerlerden biri değil.

en: Select a valid choice. That choice is not one of the available choices.
tr: Geçerli bir seçimde bulunun; seçiminiz mevcut değerlerden birisi değil.

en: Select all %(total_count)s %(module_name)s
tr: Tüm %(total_count)s %(module_name)s nesnelerini seç

en: Sept.
tr: Eyl.

en: September
tr: Eylül

en: Serbian
tr: Sırpça

en: Serbian Latin
tr: Sırp Latini

en: Server Error <em>(500)</em>
tr: Sunucu Hatası <em>(500)</em>

en: Server error
tr: Sunucu hatası

en: Server error (500)
tr: Sunucu hatası (500)

en: Shetland Islands
tr: Shetland Adaları

en: Show all
tr: Tümünü göster

en: Show object ID
tr: Nesne numarasını göster

en: Shows the content-type and unique ID for pages that represent a single object.
tr: Tek bir nesneyi temsil eden sayfaların içerik türünü ve numarasını gösterir.

en: Simplified Chinese
tr: Basiteştirilmiş Çince

en: Site administration
tr: Site yönetimi

en: Slovak
tr: Slovakça

en: Slovenian
tr: Slovence

en: Something's wrong with your database installation. Make sure the appropriate database tables have been created, and make sure the database is readable by the appropriate user.
tr: Veritabanı kurulumu ile ilgili bir problem var. İlgili veritabanı tablolarının kurulu olduğundan ve veritabanının ilgili kullanıcı tarafından okunabilir olduğundan emin olun.

en: South Bohemian Region
tr: Güney Bohemia Bölgesi

en: South Glamorgan
tr: Kuzey Glamorgan

en: South Moravian Region
tr: South Moravian Bölgesi

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: String (up to %(max_length)s)
tr: Karakter disizi (en fazla %(max_length)s)

en: Successfully deleted %(count)d %(items)s.
tr: %(count)d adet %(items)s başarıyla silindi.

en: Sun
tr: Paz

en: Sunday
tr: Pazar

en: Swedish
tr: İsveççe

en: TIME_FORMAT
tr: H:i

en: Tamil
tr: Tamilce

en: Telugu
tr: Telugu Dili

en: Text
tr: Metin

en: Thai
tr: Tayca

en: Thank you for your comment
tr: Yorumunuz için teşekkür ederiz

en: Thanks for approving
tr: Onayınız için teşekkürler

en: Thanks for commenting
tr: Yorumunuz için teşekkürler

en: Thanks for flagging
tr: İşaretlediğiniz için teşekkürler

en: Thanks for removing
tr: Sildiğiniz için teşekkürler

en: Thanks for spending some quality time with the Web site today.
tr: Web sitesinde bugün geçirdiğiniz zaman için teşekkür ederiz.

en: Thanks for taking the time to improve the quality of discussion on our site
tr: Sitemizdeki tartışma kalitesini yükseltmek amacıyla ayırdığınız zaman için teşekkür ederiz.

en: Thanks for using our site!
tr: Sitemizi kullandığınız için teşekkürler!

en: That e-mail address doesn't have an associated user account. Are you sure you've registered?
tr: Bu e-posta hesabıyla ilişkili kullanıcı bulunmuyor. Kayıtlı olduğunuzdan emin misiniz?

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully.
tr: "%(obj)s" isimli %(name)s eklendi.

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully. You may edit it again below.
tr: "%(obj)s" isimli %(name)s eklendi. Aşağıda tekrar düzenleyebilirsiniz.

en: The %(name)s "%(obj)s" was changed successfully.
tr: "%(obj)s" isimli %(name)s değiştirildi.

en: The %(name)s "%(obj)s" was deleted successfully.
tr: "%(obj)s" isimli %(name)s silindi.

en: The %(site_name)s team
tr: %(site_name)s Ekibi

en: The %(verbose_name)s was created successfully.
tr: %(verbose_name)s başarıyla oluşturuldu.

en: The %(verbose_name)s was deleted.
tr: %(verbose_name)s silindi.

en: The %(verbose_name)s was updated successfully.
tr: %(verbose_name)s başarıyla güncellendi.

en: The Chilean RUT is not valid.
tr: Şili  RUT numarası geçersizdir.

en: The Icelandic identification number is not valid.
tr: Geçersiz İzlanda kimlik numarası.

en: The base GIS field -- maps to the OpenGIS Specification Geometry type.
tr: Taban GIS alanı -- OpenGIS Spesifikasyonu Geometri türüne eşleşmektedir.

en: The inline foreign key did not match the parent instance primary key.
tr: İçeride belirtilmiş yabancı anahtar ebeveyin nesnenin birincil anahtarı ile uyuşmadı.

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.  Please request a new password reset.
tr: Şifre sıfırlama linki geçersiz bulunmuştur, büyük ihtimalle daha önce kullanılmış olduğu içindir. Lütfen yeni bir şifre sıfırlama talebinde bulunun.

en: The submitted file is empty.
tr: Gönderilen dosya boş.

en: The two password fields didn't match.
tr: İki şifre alanı uyuşmuyor.

en: There's been an error. It's been reported to the site administrators via e-mail and should be fixed shortly. Thanks for your patience.
tr: Bir hata oluştu. Hata, e-psota ile site yöneticisine bildirildi ve kısa süre içinde çözülecktir. Sabrınız için teşekkürler.

en: This URL appears to be a broken link.
tr: Bu URL geçersiz bir link gibi duruyor.

en: This account is inactive.
tr: Bu hesap aktif değil.

en: This can be either an absolute path (as above) or a full URL starting with 'http://'.
tr: Buraya tam dosya yolu (yukarıdaki gibi), ya da 'http://' ile başlayan tam adres yazılmalı.

en: This comment was posted by an authenticated user and thus the email is read-only.
tr: Bu yorum kayıtlı kullanıcı tarafından yazıldığı için e-posta adresi salt okunurdur.

en: This comment was posted by an authenticated user and thus the name is read-only.
tr: Bu yorum kayıtlı kullanıcı tarafından yazıldığı için başlığı salt okunurdur.

en: This field cannot be blank.
tr: Bu alan boş bırakılamaz.

en: This field cannot be null.
tr: Bu alan boş bırakılamaz.

en: This field is required.
tr: Bu alan zorunludur.

en: This field requires 11 digits.
tr: Bu alan 11 rakam gerektirmektedir.

en: This field requires 7 or 8 digits.
tr: Bu alan 7 veya 8 rakam gerektirmektedir.

en: This field requires 8 digits.
tr: Bu alan 8 rakam gerektirmektedir.

en: This field requires at least 14 digits
tr: Bu alan en az 14 rakam gerektirmektedir

en: This field requires at most 11 digits or 14 characters.
tr: Bu en fazla 11 rakam veya 14 karakter gerektirmektedir.

en: This field requires only numbers.
tr: Bu alan sadece rakam gerektirmektedir.

en: This month
tr: Bu ay

en: This object doesn't have a change history. It probably wasn't added via this admin site.
tr: Bu nesnenin işlem geçmişi yok. Muhtemelen yönetici sayfası dışında bir yerden eklendi.

en: This should be an absolute path, excluding the domain name. Example: '/events/search/'.
tr: Buraya tam dosya yolu, alan adı kullanılmadan yazılmalı. Örnek: '/events/search/'.

en: This value may contain only letters, numbers and @/./+/-/_ characters.
tr: Bu değer sadece harf, rakam ve @/./+/-/_ karakterlerini içerebilir.

en: This value must be a decimal number.
tr: Bu değer ondalık sayı olmalıdır.

en: This value must be a float.
tr: Bu değer ondalık sayı olmalı.

en: This value must be an integer.
tr: Bu değer tamsayı olmalı.

en: This value must be either None, True or False.
tr: Bu değer None, True ya da False olabilir.

en: This value must be either True or False.
tr: Bu değer True ya da False olabilir.

en: This value must contain only letters, numbers, underscores, dashes or slashes.
tr: Bu değer sadece harf, rakam, altçizgi, bölü ve ters bölüden oluşabilir.

en: This year
tr: Bu yıl

en: Thu
tr: Prş

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Time
tr: Saat

en: Time:
tr: Saat:

en: Today
tr: Bugün

en: Traditional Chinese
tr: Geleneksel Çince

en: Trencin region
tr: Trencin bölgesi

en: Trnava region
tr: Trnava bölgesi

en: Tue
tr: Sal

en: Tuesday
tr: Salı

en: Turkish
tr: Türkçe

en: U.S. state (two uppercase letters)
tr: Şehir Kodu (iki karakter)

en: Ukrainian
tr: Ukraynaca

en: Uncheck this box to make the comment effectively disappear from the site.
tr: Yorumu site üzerinden kaldırmak için bu kutucuğun seçimini kaldırın.

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Unknown content
tr: Bilinmeyen içerik

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
tr: Geçerli bir resim girin. Gönderdiğiniz dosya resim değil, ya da bozuk bir dosya.

en: Upper Austria
tr: Üst Avusturya

en: Use '[algo]$[salt]$[hexdigest]' or use the <a href="password/">change password form</a>.
tr: '[algo]$[salt]$[hexdigest]' yazın ya da <a href="password/">şifre
    değiştir formunu kullanın</a>.

en: User
tr: Kullanıcı

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: Usernames cannot contain the '@' character.
tr: Kullanıcı isminde '@' karakteri bulunamaz.

en: Usti Region
tr: Usti Bölgesi

en: Value %r is not a valid choice.
tr: %r değerli geçerli bir seçim değil.

en: Vienna
tr: Vyana

en: Vietnamese
tr: Vyetnamca

en: View on site
tr: Sitede görüntüle

en: Vysocina Region
tr: Vysocina Bölgesi

en: Watch your mouth! The word %s is not allowed here. | Watch your mouth! The words %s are not allowed here.
tr[0]: Söylediğinize dikkat edin! %s kelimeleri burada kullanılamaz.

en: We apologize, but your form has expired. Please continue filling out the form from this page.
tr: Özür dileriz, form bilgileriniz zaman aşımına uğramış. Lütfen formu bu sayfada doldurmaya devam edin.

en: We're sorry, but the requested page could not be found.
tr: Üzgünüz, aradığınız sayfa bulunamadı.

en: We've e-mailed you instructions for setting your password to the e-mail address you submitted. You should be receiving it shortly.
tr: Yeni şifrenizi alabilmeniz için gereken talimatları belirtmiş olduğunuz e-posta adresinize gönderilmiştir, kısa süre içinde size ulaşacaktır.

en: Wed
tr: Çrş

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Welcome,
tr: Hoşgeldiniz,

en: Welsh
tr: Galce

en: West Glamorgan
tr: Batı Glamorgan

en: West Pomerania
tr: Batı Pomerania

en: Western Cape
tr: Batı Cape

en: Western Isles
tr: Batı Adaları

en: Wrong checksum for the National Business Register Number (REGON).
tr: Ulusal İş Kayıt Numarası (REGON) için geçersiz sağlama toplamı.

en: Wrong checksum for the National Identification Number.
tr: Ulusal Kimlik Numarası için geçersiz sağlama toplamı.

en: Wrong checksum for the Tax Number (NIP).
tr: Vergi Numarası (NIP) için geçersiz sağlama toplamı.

en: XML text
tr: XML metni

en: YEAR_MONTH_FORMAT
tr: F Y

en: Yes
tr: Evet

en: Yes, I'm sure
tr: Evet, eminim

en: You don't have permission to edit anything.
tr: Düzenleme yapmaya yetkiniz yok.

en: You may add another %s below.
tr: Yeni bir %s ekleyebilirsiniz.

en: You may edit it again below.
tr: Tekrar düzenleyebilirsiniz.

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset
tr: Bu e-postayı alıyorsunuz, çünkü

en: Your Web browser doesn't appear to have cookies enabled. Cookies are required for logging in.
tr: Web tarayıcınızın çerezleri desteklemediği görülüyor. Çerezler giriş için gerekli.

en: Your e-mail address is not your username. Try '%s' instead.
tr: E-posta adresiniz kullanıcı adınız değil. '%s' kullanın.

en: Your old password was entered incorrectly. Please enter it again.
tr: Eski şifreniz hatalı. Lütfen tekrar girin.

en: Your password has been set.  You may go ahead and log in now.
tr: Şifreniz atanmıştır. Şimdi sisteme giriş yapabilirsiniz.

en: Your password was changed.
tr: Şifreniz değiştirildi.

en: Your username, in case you've forgotten:
tr: Unutma ihtimaline karşı, kullanıcı adınız:

en: Zilina region
tr: Zilina bölgesi

en: Zlin Region
tr: Zlin Bölgesi

en: Zurich
tr: Zürih

en: a.m.
tr: ö.ö.

en: action flag
tr: işlem adı

en: action time
tr: işlem zamanı

en: active
tr: aktif

en: all %s
tr: tüm %s

en: and
tr: ve

en: approved | approved
tr[0]: onaylandı

en: apr
tr: nis

en: aug
tr: ağu

en: change message
tr: mesajı değiştir

en: codename
tr: takma ad

en: comment
tr: yorum

en: comment flag
tr: yorum işareti

en: comment flags
tr: yorum işaretleri

en: comments
tr: yorumlar

en: content
tr: içerik

en: content type
tr: içerik türü

en: content types
tr: içerik türleri

en: date
tr: tarih

en: date joined
tr: kayıt tarihi

en: date/time submitted
tr: gönderim tarihi/saati

en: day | days
tr[0]: gün

en: dec
tr: ara

en: display name
tr: görünen isim

en: domain name
tr: alan adı

en: e-mail address
tr: e-posta adresi

en: eight
tr: sekiz

en: enable comments
tr: yorumlara izin ver

en: expire date
tr: bitiş tarihi

en: feb
tr: şub

en: filter:
tr: filtre:

en: first name
tr: isim

en: five
tr: beş

en: flag
tr: işaret

en: flagged | flagged
tr[0]: işaretli

en: flat page
tr: düz sayfa

en: flat pages
tr: düz sayfalar

en: for your user account at %(site_name)s
tr: %(site_name)s adresindeki kullanıcı hesabınız için şifre sıfırlama talebinde bulundunuz.

en: four
tr: dört

en: group
tr: grup

en: groups
tr: gruplar

en: hour | hours
tr[0]: saat

en: is public
tr: görünürlük

en: is removed
tr: silinmiş

en: jan
tr: oca

en: jul
tr: tem

en: jun
tr: haz

en: last login
tr: son ziyaret

en: last name
tr: soyisim

en: lazy message
tr: tembel mesaj

en: log entries
tr: log kayıtları

en: log entry
tr: log kaydı

en: message
tr: mesaj

en: midnight
tr: gece yarısı

en: minute | minutes
tr[0]: dakika

en: minutes
tr: dakika

en: month | months
tr[0]: ay

en: name
tr: isim

en: nd
tr: .

en: nine
tr: dokuz

en: noon
tr: öğlen

en: nov
tr: kas

en: number of %s
tr: %s sayısı

en: object ID
tr: nesne no

en: object id
tr: nesne no

en: object repr
tr: nesne kodu

en: oct
tr: eki

en: one
tr: bir

en: or
tr: ya da

en: or make changes
tr: veya düzenleme yapmak

en: p.m.
tr: ö.s.

en: password
tr: şifre

en: permission
tr: izin

en: permissions
tr: izinler

en: python model class name
tr: python model sınıf adı

en: rd
tr: .

en: redirect
tr: yönlendirme

en: redirect from
tr: eski adres

en: redirect to
tr: yeni adres

en: redirects
tr: yönlendirmeler

en: registration required
tr: kayıt gerekli

en: related `%(app_label)s.%(object_name)s` objects
tr: ilgili `%(app_label)s.%(object_name)s` nesneleri

en: removed | removed
tr[0]: silinmiş

en: sep
tr: eyl

en: session
tr: oturum

en: session data
tr: oturum bilgisi

en: session key
tr: oturum anahtarı

en: sessions
tr: oturumlar

en: seven
tr: yedi

en: sites
tr: siteler

en: six
tr: altı

en: st
tr: .

en: staff status
tr: yönetici

en: superuser status
tr: süper kullanıcı

en: tag:
tr: etiket:

en: template
tr: şablon

en: template name
tr: şablon adı

en: th
tr: .

en: the related `%(app_label)s.%(data_type)s` object
tr: İlgili `%(app_label)s.%(data_type)s` nesnesi

en: three
tr: üç

en: title
tr: başlık

en: today
tr: bugün

en: tomorrow
tr: yarın

en: two
tr: iki

en: user
tr: kullanıcı

en: user permissions
tr: kullanıcı izinleri

en: user's URL
tr: kullanıcının URL'si

en: user's email address
tr: kullanıcının e-posta adresi

en: user's name
tr: kullanıcının adı

en: username
tr: kullanıcı adı

en: users
tr: kullanıcılar

en: view:
tr: görünüm:

en: week | weeks
tr[0]: hafta

en: year | years
tr[0]: yıl

en: yes,no,maybe
tr: evet,hayır,olabilir

en: yesterday
tr: dün
