Django - en to uk translation catalogue (1000 entries)

en: 
    <p class="help">To install bookmarklets, drag the link to your bookmarks
    toolbar, or right-click the link and add it to your bookmarks. Now you can
    select the bookmarklet from any page in the site.  Note that some of these
    bookmarklets require you to be viewing the site from a computer designated
    as "internal" (talk to your system administrator if you aren't sure if
    your computer is "internal").</p>
uk: 
    <p class="help">Щоб встановити інтерактивні закладки, перетягніть лінк до
    тулбару закладок, або клікніть правою кнопкою миші та додайте у
    свої закладки. Тепер ви можете обрати інтерактивні закладки з будь-якої
    сторінки сайту. Зауважте, що деякі з цих інтерактивних закладок на сайті
    можуть переглядатися тільки з комп'ютера, що є в одній внутрішній мережі з 
    даним сайтом (запитайте у вашого системного адміністратора, якщо ви не впевнені,
    що сайт і ваш комп'ютер є в одній внутрішній мережі).</p>

en:  By %(filter_title)s
uk: За %(filter_title)s

en: "%(attr)s" on line %(line)s is an invalid attribute. (Line starts with "%(start)s".)
uk: "%(attr)s" у рядку %(line)s має помилковий атрибут. (Початок рядка: "%(start)s".)

en: "<%(tag)s>" on line %(line)s is an invalid tag. (Line starts with "%(start)s".)
uk: Тег "<%(tag)s>" у рядку %(line)s є помилковим. (Початок рядка: "%(start)s".)

en: %(full_result_count)s total
uk: %(full_result_count)s всього

en: %(model_name)s with this %(field_label)s already exists.
uk: %(model_name)s з таким %(field_label)s вже існує.

en: %(name)s
uk: Додати %(name)s

en: %(name)s object with primary key %(key)r does not exist.
uk: %(name)s об'єкт з первинним ключем %(key)r не існує.

en: %(object)s with this %(type)s already exists for the given %(field)s.
uk: %(object)s з таким %(type)s вже існує для даних %(field)s.

en: %(size)d byte | %(size)d bytes
uk[0]: %(size)d байт
uk[1]: %(size)d байтів

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
uk[0]: %(value).1f більйон
uk[1]: %(value).1f більйона(ів)

en: %(value).1f million | %(value).1f million
uk[0]: %(value).1f мільйон
uk[1]: %(value).1f мільйона(ів)

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
uk[0]: %(value).1f трильйон
uk[1]: %(value).1f трильйона(ів)

en: %s GB
uk: %s ГБ

en: %s KB
uk: %s КБ

en: %s MB
uk: %s МБ

en: %s administration
uk: Адміністрування %s

en: %s does not appear to be a urlpattern object
uk: %s не є об'єктом urlpattern

en: 1 result | %(counter)s results
uk[0]: 1 результат
uk[1]: Результатів: %(counter)s

en: <h3>By %s:</h3>
    <ul>
uk: <h3>За %s:</h3>
    <ul>

en: A Coruna
uk: Ла-Корунья

en: A tag on line %(line)s is missing one or more required attributes. (Line starts with "%(start)s".)
uk: У тега в рядку %(line)s відсутній один або декілька необхідних атрибутів. (Початок рядка: "%(start)s".)

en: A user with that username already exists.
uk: Користувач з таким ім'ям вже існує.

en: A valid URL is required.
uk: Необхадно ввести правильний URL.

en: AM
uk: до полудня

en: Aargau
uk: Ааргау

en: Action
uk: Дія

en: Add
uk: Додати

en: Add %(name)s
uk: Додати %(name)s

en: Add %s
uk: Додати %s

en: Add Another
uk: Додати інше

en: Add user
uk: Додати користувача

en: Added %(name)s "%(object)s".
uk: Додано %(name)s "%(object)s".

en: Advanced options
uk: Додаткові опції

en: Aguascalientes
uk: Аґуаскальєнтес

en: Aichi
uk: Аїті

en: Akita
uk: Акіта

en: Alacant
uk: Аліканте

en: Albacete
uk: Альбасете

en: All
uk: Всі

en: All dates
uk: Всі дати

en: Almeria
uk: Альмерія

en: Andalusia
uk: Андалусія

en: Anonymous users cannot vote
uk: Анонімний користувач не може голосувати

en: Any date
uk: Будь-яка дата

en: Aomori
uk: Аоморі

en: App %r not found
uk: Прикладна система(app) %r не знайдена

en: Appenzell Ausserrhoden
uk: Аппенцелль Ауссеррходен

en: Appenzell Innerrhoden
uk: Аппенцелль Іннерходен

en: Approve
uk: Затвердити

en: Approve a comment
uk: Затвердіть коментар

en: April
uk: Квітень

en: Arabic
uk: Арабська

en: Aragon
uk: Арагон

en: Arava
uk: Алава

en: Are you sure you want to delete the %(object_name)s "%(escaped_object)s"? All of the following related items will be deleted:
uk: Ви впевнені що хочете видалити %(object_name)s "%(escaped_object)s"? Всі пов'язані записи, що перелічені, будуть видалені:

en: Are you sure?
uk: Ви впевнені?

en: Argentinean Spanish
uk: Аргентинська іспанська

en: As above, but opens the admin page in a new window.
uk: Як і вище, але відкриває сторінку адміністрування у новому вікні.

en: Asturias
uk: Астурія

en: Aug.
uk: Сер.

en: August
uk: Серпень

en: Authenticated?
uk: Зроблено вхід?

en: Avila
uk: Авіла

en: Badajoz
uk: Бадахос

en: Baden-Wuerttemberg
uk: Баден-Вюртемберг

en: Badly formed XML: %s
uk: Погано сформований XML: %s

en: Baja California
uk: Нижня Каліфорнія Північна

en: Baja California Sur
uk: Нижня Каліфорнія Південна

en: Balearic Islands
uk: Балеарські острови

en: Banovce nad Bebravou
uk: Бановце-над-Бебравоу

en: Banska Bystrica
uk: Банська Бистриця

en: Banska Bystrica region
uk: Банкобистрицький край

en: Banska Stiavnica
uk: Банська Шт'явниця

en: Barcelona
uk: Барселона

en: Bardejov
uk: Бардейов

en: Basel-Land
uk: Базель-Ленд

en: Basel-Stadt
uk: Базель

en: Basque
uk: Баскський

en: Basque Country
uk: Країна Басків (Еускаді)

en: Bavaria
uk: Баварія

en: Bedfordshire
uk: Бедфордшір

en: Bengali
uk: Бенгальська

en: Berlin
uk: Берлін

en: Berne
uk: Берн

en: Bizkaia
uk: Біскайя

en: Bookmarklets
uk: Інтерактивні закладки

en: Boolean (Either True or False)
uk: Булеве значення (True або False)

en: Boolean (Either True, False or None)
uk: Булеве значення (включаючи True, False або None)

en: Borders
uk: Бордерс

en: Brandenburg
uk: Бранденбург

en: Bratislava I
uk: Братіслава I

en: Bratislava II
uk: Братіслава II

en: Bratislava III
uk: Братіслава III

en: Bratislava IV
uk: Братіслава IV

en: Bratislava V
uk: Братіслава V

en: Bratislava region
uk: Братиславський край

en: Brazilian Portuguese
uk: Бразильска

en: Bremen
uk: Бремен

en: Brezno
uk: Брезно

en: Buckinghamshire
uk: Бакінгемшир

en: Bulgarian
uk: Болгарська

en: Burgenland
uk: Бургенленд

en: Burgos
uk: Бургос

en: Bytca
uk: Бітча

en: Caceres
uk: Касерес

en: Cadca
uk: Чадца

en: Cadiz
uk: Кадіс

en: Campeche
uk: Кампече

en: Canary Islands
uk: Канарські острови

en: Cantabria
uk: Кантабрія

en: Carinthia
uk: Каринтія

en: Castello
uk: Кастельйон

en: Castile and Leon
uk: Кастилія і Леон

en: Castile-La Mancha
uk: Кастилія — Ла-Манча

en: Catalan
uk: Каталонська

en: Catalonia
uk: Каталонія

en: Central Scotland
uk: Центральна Шотландія

en: Ceuta
uk: Сеута

en: Change
uk: Змінити

en: Change %s
uk: Змінити %s

en: Change history: %s
uk: Історія змін: %s

en: Change my password
uk: Змінити мій пароль

en: Change password
uk: Змінити пароль

en: Change password: %s
uk: Змінити пароль: %s

en: Change:
uk: Змінити:

en: Changed %(list)s for %(name)s "%(object)s".
uk: Змінено %(list)s для %(name)s "%(object)s".

en: Changed %s.
uk: Змінено %s.

en: Check this box if the comment is inappropriate. A "This comment has been removed" message will be displayed instead.
uk: Поставте тут галочку, якщо коментар неприйнятний. Повідомлення "Цей коментар було видалено" буде відображено замість цього коментаря.

en: Cheshire
uk: Чешир

en: Chiapas
uk: Чіапас

en: Chiba
uk: Тіба

en: Chihuahua
uk: Чіуауа

en: Ciudad Real
uk: Сьюдад-Реаль

en: Clwyd
uk: Клуід

en: Coahuila
uk: Коауїла

en: Colima
uk: Коліма

en: Comma-separated integers
uk: Цілі, розділені комою

en: Comment
uk: Коментар

en: Comment moderation queue
uk: Черга коментарів на модерацію

en: Comment:
uk: Коментар:

en: Confirm password:
uk: Підтвердіть пароль:

en: Content
uk: Зміст

en: Cordoba
uk: Кордова

en: Cornwall and Isles of Scilly
uk: Корнуолл

en: Could not retrieve anything from %s.
uk: Не можу нічого отримати з %s.

en: County Antrim
uk: Графство Антрім

en: County Armagh
uk: Графство Арма

en: County Down
uk: Графство Даун

en: County Fermanagh
uk: Графство Фєрмана

en: County Londonderry
uk: Графство Лондондеррі

en: County Tyrone
uk: Графство Тірон

en: Croatian
uk: Хорватська

en: Cuenca
uk: Куенка

en: Cumbria
uk: Камбрія

en: Currently:
uk: Зараз:

en: Czech
uk: Чеська

en: DATETIME_FORMAT
uk: d.m.Y H:i

en: DATE_FORMAT
uk: d.m.Y

en: Danish
uk: Датська

en: Database error
uk: Помилка бази даних

en: Date (with time)
uk: Дата (з часом)

en: Date (without time)
uk: Дата (без часу)

en: Date posted
uk: Дата відсилки

en: Date/time
uk: Дата/час

en: Date:
uk: Дата:

en: Dec.
uk: Груд.

en: December
uk: Грудень

en: Decimal number
uk: Десяткове число

en: Delete
uk: Видалити

en: Delete?
uk: Видалити

en: Deleted %(name)s "%(object)s".
uk: Видалено %(name)s "%(object)s".

en: Deleting the %(object_name)s '%(escaped_object)s' would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
uk: Видалення %(object_name)s '%(escaped_object)s' призведе до видалення пов'язаних об'єктів, але ваш реєстраційний запис не має дозволу видаляти наступні типи об'єктів:

en: Derbyshire
uk: Дербішир

en: Designates that this user has all permissions without explicitly assigning them.
uk: Визначає, що цей користувач має всі дозволи без їх точного зазначення.

en: Designates whether the user can log into this admin site.
uk: Визначає, чи може користувач увійти до цього сайту адміністрування.

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
uk: Визначає, чи можна цього користувача вважати діючим. Заберіть галочку, замість відалення запису користувача.

en: Detva
uk: Детва

en: Devon
uk: Девон

en: Distrito Federal
uk: Федеральний округ

en: Django site admin
uk: Django сайт адміністрування

en: Documentation
uk: Документація

en: Documentation bookmarklets
uk: Інтерактивні закладки документації

en: Documentation for this page
uk: Документація для цієї сторінки

en: Dolny Kubin
uk: Долни Кубін

en: Dorset
uk: Дорсет

en: Drenthe
uk: Дренте

en: Dumfries and Galloway
uk: Дамфріс і Галлоуей

en: Dunajska Streda
uk: Дунайська Стреда

en: Duplicate values are not allowed.
uk: Продубльовані значення недозволені.

en: Durango
uk: Дуранго

en: Durham
uk: Дарем

en: Dutch
uk: Голландська

en: Dyfed
uk: Давєд

en: E-mail address
uk: E-mail адреса

en: E-mail address:
uk: E-mail адреса:

en: East Sussex
uk: Східний Сассекс

en: Eastern Cape
uk: Східна Капська

en: Edit this object (current window)
uk: Редагувати цей об'єкт (поточне вікно)

en: Edit this object (new window)
uk: Редагувати цей об'єкт (нове вікно)

en: Ehime
uk: Ехіме

en: Email address
uk: E-mail адреса

en: Empty values are not allowed here.
uk: Порожні значення тут не дозволені.

en: England
uk: Англія

en: English
uk: Англійська

en: Ensure that there are no more than %s decimal places.
uk: Переконайтеся, що тут не більше ніж %s цифр після десяткової коми.

en: Ensure that there are no more than %s digits before the decimal point.
uk: Переконайтеся, що тут не більше ніж %s цифр до десяткової коми.

en: Ensure that there are no more than %s digits in total.
uk: Переконайтеся, що тут не більше ніж %s цифр загалом.

en: Ensure this value has at least %(min)d characters (it has %(length)d).
uk: Переконайтеся, що це значення має не менще %(min)d символів (зараз %(length)d).

en: Ensure this value has at most %(max)d characters (it has %(length)d).
uk: Переконайтеся, що це значення має не більше %(max)d символів (зараз %(length)d).

en: Ensure this value is greater than or equal to %s.
uk: Переконайтеся, що це значення більше або дорівнює %s.

en: Ensure this value is less than or equal to %s.
uk: Переконайтеся, що це значення менше або дорівнює %s.

en: Ensure your text is less than %s character. | Ensure your text is less than %s characters.
uk[0]: Переконайтеся, що ваш текст менше, ніж %s символ.
uk[1]: Переконайтеся, що ваш текст менше, ніж %s символів.

en: Enter a 4 digit post code.
uk: Введіть поштовий індекс з 4 цифр.

en: Enter a list of values.
uk: Введіть список значень.

en: Enter a new password for the user <strong>%(username)s</strong>.
uk: Введіть новий пароль для користувача <strong>%(username)s</strong>.

en: Enter a number.
uk: Введіть число.

en: Enter a positive number.
uk: Введіть додатне число.

en: Enter a postal code in the format NNNN or ANNNNAAA.
uk: Введіть поштовий індекс у форматі NNNN або ANNNNAAA.

en: Enter a postal code in the format XX-XXX.
uk: Введіть поштовий індекс у форматі XX-XXX.

en: Enter a postal code in the format XXX XXX.
uk: Введіть поштовий індекс у форматі XXX XXX.

en: Enter a postal code in the format XXXXX or XXX XX.
uk: Введіть поштовий індекс у форматі XXXXX або XXX XX.

en: Enter a postal code in the format XXXXXXX or XXX-XXXX.
uk: Введіть поштовий індекс у форматі XXXXXXX or XXX-XXXX.

en: Enter a tax number field (NIP) in the format XXX-XXX-XX-XX or XX-XX-XXX-XXX.
uk: Заповніть поле податковий номер (NIP) у форматі XXX-XXX-XX-XX або XX-XX-XXX-XXX.

en: Enter a valid 'slug' consisting of letters, numbers, underscores or hyphens.
uk: Введіть коректне значення 'slug' (короткого заголовку), що може містити тільки літери, числа, символи підкреслювання та дефіси.

en: Enter a valid Austrian Social Security Number in XXXX XXXXXX format.
uk: Введіть правильний австрійський номер соціального страхування в форматі XXXX XXXXXX.

en: Enter a valid CIF.
uk: Введіть правильний CIF.

en: Enter a valid CNP.
uk: Введіть правильний CNP.

en: Enter a valid CUIT in XX-XXXXXXXX-X or XXXXXXXXXXXX format.
uk: Введіть правильний CUIT у форматі XX-XXXXXXXX-X або XXXXXXXXXXXX.

en: Enter a valid Canadian Social Insurance number in XXX-XXX-XXX format.
uk: Введіть правильний канадський номер соціального страхування у форматі XXX-XXX-XXX.

en: Enter a valid Chilean RUT.
uk: Введіть вірний чилійський RUT.

en: Enter a valid Chilean RUT. The format is XX.XXX.XXX-X.
uk: Введіть вірний чилійський RUT. Формат: XX.XXX.XXX-X.

en: Enter a valid Finnish social security number.
uk: Введіть правильний номер фінського соціального страхування.

en: Enter a valid German identity card number in XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X format.
uk: Введіть правильний номер німецького посвідчення особи в форматі XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X

en: Enter a valid IBAN in ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX format
uk: Введіть правильний IBAN в форматі ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX

en: Enter a valid IPv4 address.
uk: Введіть коректну IPv4 адресу.

en: Enter a valid Icelandic identification number. The format is XXXXXX-XXXX.
uk: Введіть правильний номер ісландського посвідчення особи. Формат: XXXXXX-XXXX.

en: Enter a valid Norwegian social security number.
uk: Введіть правильний номер норвезького соціального страхування.

en: Enter a valid SoFi number
uk: Введіть правильний номер SoFi.

en: Enter a valid Social Security number.
uk: Введіть правильний номер соціального страхування

en: Enter a valid South African ID number
uk: Введіть правильний Південно-Африканський ідентифікаційний номер

en: Enter a valid South African postal code
uk: Введіть правильний поштовий індекс Південної Африки

en: Enter a valid Swiss identity or passport card number in X1234567<0 or 1234567890 format.
uk: Введіть вірний номер посвідчення особи або паспорту у форматі X1234567<0 або 1234567890.

en: Enter a valid U.S. Social Security number in XXX-XX-XXXX format.
uk: Введіть правильний номер соціального забезпення США в форматі XXX-XX-XXXX.

en: Enter a valid U.S. state abbreviation.
uk: Введіть правильну аббревіатуру штата США

en: Enter a valid URL.
uk: Уведіть коректний URL.

en: Enter a valid VAT number.
uk: Введіть правильний номер VAT.

en: Enter a valid date in YYYY-MM-DD format.
uk: Уведіть правильну дату у форматі РРРР-ММ-ДД.

en: Enter a valid date.
uk: Введіть коректну дату.

en: Enter a valid date/time in YYYY-MM-DD HH:MM format.
uk: Введіть коректні дату/час у форматі ГГГГ-ММ-ДД ГГ:ХХ

en: Enter a valid date/time in YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
uk: Введіть коректну дату у форматі РРРР-ММ-ДД[:сс[.мммммм]].

en: Enter a valid date/time.
uk: Уведіть коректну дату/час адресу.

en: Enter a valid e-mail address.
uk: Уведіть коректну e-mail адресу.

en: Enter a valid phone number
uk: Введіть правильний номер телефону.

en: Enter a valid phone number in one of the formats 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX or 9XXXXXXXX.
uk: Введіть правильний номер телефону в одному з форматів 6XXXXXXXX,8XXXXXXXX or 9XXXXXXXX.

en: Enter a valid postal code
uk: Уведіть правильний поштовий індекс.

en: Enter a valid postal code in the format XXXXXX
uk: Введіть правильний поштовий індекс у форматі XXXXXX

en: Enter a valid postal code in the range and format 01XXX - 52XXX.
uk: Введіть правильний поштовий індекс в диапазоні формату 01XXX - 52XXX.

en: Enter a valid postcode.
uk: Уведіть правильний поштовий індекс.

en: Enter a valid time in HH:MM format.
uk: Введіть коректний час у форматі ГГ:ХХ.

en: Enter a valid time in HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
uk: Уведіть коректний час у форматі ГГ:ХХ[:сс[.мммммм]].

en: Enter a valid time.
uk: Введіть коректний час.

en: Enter a valid value.
uk: Уведіть коректне значення.

en: Enter a valid zip code.
uk: Введіть правильну поштову адресу.

en: Enter a whole number between -32,768 and 32,767.
uk: Введіть ціле число між -32,768 та 32,767.

en: Enter a whole number between 0 and 32,767.
uk: Введіть ціле число між 0 та 32,767.

en: Enter a whole number.
uk: Введіть ціле число.

en: Enter a zip code in the format XXXX.
uk: Введіть поштовий індекс у форматі ХХХХ.

en: Enter a zip code in the format XXXXX or XXXXX-XXXX.
uk: Введіть поштовий індекс у форматі XXXXX або XXXXX-XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX-XXX.
uk: Введіть поштовий індекс у форматі XXXXX-XXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX.
uk: Введіть поштовий індекс у форматі XXXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXXXX.
uk: Введіть поштовий індекс у форматі XXXXXXX.

en: Enter new password
uk: Новий пароль:

en: Enter only digits separated by commas.
uk: Введіть тільки цифри, що розділені комами.

en: Enter the same password as above, for verification.
uk: Повторіть пароль для перевірки.

en: Enter valid e-mail addresses separated by commas.
uk: Введіть правильні e-mail адреси, що розділені комами.

en: Essex
uk: Ессекс

en: Estado de México
uk: Мехіко

en: Estonian
uk: Румунська

en: Example: '/about/contact/'. Make sure to have leading and trailing slashes.
uk: Приклад: '/about/contact/'. Переконайтеся у наявності слешу на початку та у кінці.

en: Example: 'flatpages/contact_page.html'. If this isn't provided, the system will use 'flatpages/default.html'.
uk: Приклад: 'flatpages/contact_page'. Якщо це не надано, система буда використовувати 'flatpages/default'.

en: Extremadura
uk: Естремадура

en: Feb.
uk: Лют.

en: February
uk: Лютий

en: Fields on %s objects
uk: Поля об'єктів %s

en: Fife
uk: Файф

en: File path
uk: Шлях до файла

en: Filter
uk: Відфільтрувати

en: Finnish
uk: Фінська

en: First, enter a username and password. Then, you'll be able to edit more user options.
uk: Спочатку, введіть ім'я користувача і пароль. Потім ви зможете редагувати більше опцій користувача.

en: Flag
uk: Відмітити

en: Flag this comment
uk: Відмітити цей коментар?

en: Flevoland
uk: Флеволанд

en: Floating point number
uk: Число з плаваючою комою

en: Foral Community of Navarre
uk: Наварра

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll e-mail instructions for setting a new one.
uk: Забули свій пароль? Введіть свою e-mail адресу і ми надішлемо інструкції для встановлення нового паролю по e-mail.

en: Free State
uk: Вільна країна

en: French
uk: Французька

en: Fri
uk: Пт

en: Fribourg
uk: Фрібург

en: Friday
uk: П'ятниця

en: Friesland
uk: Фризляндія

en: Fukui
uk: Фукуї

en: Fukuoka
uk: Фукуока

en: Fukushima
uk: Фукусіма

en: Galanta
uk: Галанта

en: Galicia
uk: Галісія

en: Galician
uk: Галіційська

en: Gauteng
uk: Гаутенг

en: Gelderland
uk: Ґельдерланд

en: Gelnica
uk: Гелница

en: Geneva
uk: Женева

en: Georgian
uk: Грузинська

en: German
uk: Німецька

en: Gifu
uk: Ґіфу

en: Girona
uk: Жірона

en: Glarus
uk: Гларус

en: Gloucestershire
uk: Глостершир

en: Go
uk: Уперед

en: Grampian
uk: Гремпіан

en: Granada
uk: Гранада

en: Graubuenden
uk: Граубюнден

en: Greater London
uk: Великий Лондон

en: Greater Manchester
uk: Великий Манчестер

en: Greater Poland
uk: Великопольське

en: Greek
uk: Грецька

en: Groningen
uk: Ґронінґен

en: Groups
uk: Групи

en: Guadalajara
uk: Гвадалахара

en: Guanajuato
uk: Ґуанахуато

en: Guerrero
uk: Ґерреро

en: Guipuzkoa
uk: Гіпускоа

en: Gunma
uk: Ґумма

en: Gwent
uk: Гвєнт

en: Gwynedd
uk: Гвінед

en: Hamburg
uk: Гамбург

en: Hampshire
uk: Хемпшир

en: Hebrew
uk: Іврит

en: Hertfordshire
uk: Хартфордшир

en: Hessen
uk: Гессен

en: Hidalgo
uk: Ідальґо

en: Highland
uk: Хайленд

en: Hindi
uk: Хінді

en: Hiroshima
uk: Хіросіма

en: History
uk: Історія

en: Hlohovec
uk: Глоговець

en: Hokkaido
uk: Хоккайдо

en: Hold down "Control", or "Command" on a Mac, to select more than one.
uk: Затисніть клавішу "Control", або "Command" на Маку, щоб обрати більше однієї опції.

en: Home
uk: Домівка

en: Huelva
uk: Уельва

en: Huesca
uk: Уеска

en: Humenne
uk: Гуменне

en: Hungarian
uk: Угорська

en: Hyogo
uk: Хьоґо

en: IP Address
uk: IP адреса

en: IP address
uk: IP адреса

en: Ibaraki
uk: Ібаракі

en: Icelandic
uk: Ісландська

en: If this is checked, only logged-in users will be able to view the page.
uk: Якщо тут є галочка, тільки користувачи, що увійшли, зможуть переглядати цю сторінку.

en: If you enter anything in this field your comment will be treated as spam
uk: Якщо ви введете щось в це поле, ваш коментар буде вважатися спамом

en: Ilava
uk: Ілава

en: Illes Balears
uk: Балеарські острови

en: Important dates
uk: Важливі дати

en: In addition to the permissions manually assigned, this user will also get all permissions granted to each group he/she is in.
uk: На додаток до прав, які призначені вручну, цей користувач також отримує усі права, що має група, в якій він знаходиться.

en: Integer
uk: Ціле

en: Invalid CNPJ number.
uk: Помилковий номер CNPJ.

en: Invalid CPF number.
uk: Помилковий номер CPF.

en: Invalid CUIT.
uk: Невірний CUIT.

en: Invalid URL: %s
uk: Невірний URL: %s

en: Invalid checksum for CIF.
uk: Помилкова контрольна сума для CIF.

en: Invalid checksum for NIE.
uk: Помилкова контрольна сума для NIE.

en: Invalid checksum for NIF.
uk: Помилкова контрольна сума для NIF.

en: Invalid checksum for bank account number.
uk: Помилкова контрольна сума для номеру банківського рахунку.

en: Invalid comment ID
uk: Невірний ID коментаря

en: Invalid date: %s
uk: Неправильна дата: %s

en: Invalid geometry type.
uk: Невірний геометричний тип.

en: Invalid geometry value.
uk: Невірне геометричне значення.

en: Irish
uk: Ірландська

en: Ishikawa
uk: Ісікава

en: Italian
uk: Італійська

en: Iwate
uk: Івате

en: Jaen
uk: Хаен

en: Jalisco
uk: Халіско

en: Jan.
uk: Січ.

en: January
uk: Січень

en: Japanese
uk: Японська

en: July
uk: Липень

en: Jumps to the admin page for pages that represent a single object.
uk: Перекидає до адміністраторської сторінки для сторінок, що відображають окремий об'єкт.

en: Jumps you from any page to the documentation for the view that generates that page.
uk: Перекидає вас з будь-якої сторінки в документацію для функції, що сгенерувала цю сторінку.

en: June
uk: Червень

en: Jura
uk: Юра

en: Kagawa
uk: Каґава

en: Kagoshima
uk: Каґосіма

en: Kanagawa
uk: Канаґава

en: Kannada
uk: Канадська

en: Kent
uk: Кент

en: Kezmarok
uk: Кежмарок

en: Khmer
uk: Кхмерська

en: Kochi
uk: Коті

en: Komarno
uk: Комарно

en: Korean
uk: Корейська

en: Kosice - okolie
uk: Кошице - периферія

en: Kosice I
uk: Кошице I

en: Kosice II
uk: Кошице II

en: Kosice III
uk: Кошице III

en: Kosice IV
uk: Кошице IV

en: Kosice region
uk: Кошицький край

en: Krupina
uk: Крупіна

en: Kumamoto
uk: Кумамото

en: Kuyavia-Pomerania
uk: Куявсько-Поморське

en: KwaZulu-Natal
uk: КваЗулу-Наталь

en: Kyoto
uk: Кіото

en: Kysucke Nove Mesto
uk: Кошицький край

en: La Rioja
uk: Ла-Ріоха

en: Lancashire
uk: Ланкашир

en: Las Palmas
uk: Лас-Пальмас

en: Latvian
uk: Латвійська

en: Leicestershire
uk: Лестершир

en: Leon
uk: Леон

en: Lesser Poland
uk: Малопольське

en: Levice
uk: Левіце

en: Levoca
uk: Левоча

en: Limburg
uk: Лімбурґ

en: Limpopo
uk: Лімпопо

en: Lincolnshire
uk: Лінкольншир

en: Line breaks are not allowed here.
uk: Символи нового рядку тут не дозволені.

en: Liptovsky Mikulas
uk: Ліптовскі Мікулаш

en: Lithuanian
uk: Литовська

en: Lleida
uk: Льєйда

en: Lodz
uk: Лодзинське

en: Log in
uk: Увійти

en: Log in again
uk: Увійти знову

en: Log out
uk: Вийти

en: Logged out
uk: Вихід

en: Looks like your browser isn't configured to accept cookies. Please enable cookies, reload this page, and try again.
uk: Здається ваш броузер не сконфігурований приймати cookies. Будь ласка, увімкніть cookies, перезавантажте цю сторінку і спробуйте знову

en: Lookup
uk: Вийти

en: Lothian
uk: Лотіан

en: Lower Austria
uk: Нижня Австрія

en: Lower Saxony
uk: Нижня Саксонія

en: Lower Silesia
uk: Нижньосілезьке

en: Lowercase letters are not allowed here.
uk: Літери у нижньому регістрі тут недозволені.

en: Lublin
uk: Люблінське

en: Lubusz
uk: Любуське

en: Lucenec
uk: Лученєць

en: Lucerne
uk: Люцерн

en: Lugo
uk: Луго

en: MONTH_DAY_FORMAT
uk: d.m.Y

en: Macedonian
uk: Македонська

en: Madrid
uk: Мадрід

en: Make sure your uploaded file is at least %s bytes big.
uk: Перевірте, щоб розмір закачаного файлу був як мінімум %s байтів.

en: Make sure your uploaded file is at most %s bytes big.
uk: Перевірте, щоб розмір закачаного файлу був максимум %s байтів.

en: Malacky
uk: Малацькі

en: Malaga
uk: Малага

en: March
uk: Березень

en: Martin
uk: Мартін

en: Masovia
uk: Мазовецьке

en: May
uk: Травень

en: Mecklenburg-Western Pomerania
uk: Мекленбург — Передня Померанія

en: Medzilaborce
uk: Мєдзілаборце

en: Melilla
uk: Мелілья

en: Merseyside
uk: Мерсісайд

en: Metadata
uk: Мета-дані

en: Michalovce
uk: Міхаловце

en: Michoacán
uk: Мічоакан

en: Mid Glamorgan
uk: Мід Гламорган

en: Mie
uk: Міє

en: Miyagi
uk: Міяґі

en: Miyazaki
uk: Міядзакі

en: Model %(model_name)r not found in app %(app_label)r
uk: Модель %(model_name)r не знайдено в прикладній системі %(app_label)r

en: Model %(name)r not found in app %(label)r
uk: Модель %(name)r не знайдено у прикладній системі %(label)r

en: Models available in the %(name)s application.
uk: Моделі, що є в наявності у прикладній системі %(name)s.

en: Mon
uk: Пн

en: Monday
uk: Понеділок

en: Morelos
uk: Морелос

en: Mpumalanga
uk: Мпумаланга

en: Murcia
uk: Мурсія

en: My Actions
uk: Мої дії

en: Myjava
uk: Міява

en: Nagano
uk: Наґано

en: Nagasaki
uk: Наґасакі

en: Name
uk: Ім'я

en: Namestovo
uk: Намєстово

en: Nara
uk: Нара

en: National Business Register Number (REGON) consists of 7 or 9 digits.
uk: Національний діловий реєстраційний номер (REGON) складається з 7 або 9 цифр.

en: National Identification Number consists of 11 digits.
uk: Національний ідентифікаційний номер складається з 11 цифр.

en: Navarre
uk: Наварра

en: Nayarit
uk: Наяріт

en: Neuchatel
uk: Невшатель

en: New password
uk: Новий пароль:

en: New password confirmation
uk: Новий пароль (підтвердження):

en: New password:
uk: Новий пароль:

en: Nidwalden
uk: Нідвальден

en: Niigata
uk: Ніїґата

en: Nitra
uk: Нітра

en: Nitra region
uk: Нітранський край

en: No
uk: Ні

en: No comments to moderate
uk: Немає коментарів для модерації

en: No fields changed.
uk: Поля не змінені.

en: No file was submitted.
uk: Файл не було надіслано.

en: No file was submitted. Check the encoding type on the form.
uk: Файл не надіслано. Перевірте тип кодування форми.

en: No geometry value provided.
uk: Не задано геометрічне значення.

en: No voting for yourself
uk: Не можна голосувати за себе

en: Non-numeric characters aren't allowed here.
uk: Не-цифрові символи тут не дозволені

en: None
uk: Ніщо

en: None available
uk: Немає

en: Noord-Brabant
uk: Північний Брабант

en: Noord-Holland
uk: Північна Голландія

en: Norfolk
uk: Норфолк

en: North Rhine-Westphalia
uk: Північний Рейн – Вестфалія

en: North West
uk: Північно-Західна

en: North Yorkshire
uk: Північний Йоркшир

en: Northamptonshire
uk: Нортгемптоншир

en: Northern Cape
uk: Північна Капська

en: Northern Ireland
uk: Північна Ірландія

en: Northumberland
uk: Нортумберленд

en: Norwegian
uk: Норвезька

en: Nottinghamshire
uk: Ноттінгемшир

en: Nov.
uk: Лис.

en: Nove Mesto nad Vahom
uk: Нове Мєсто-над-Вагом

en: Nove Zamky
uk: Нове Замкі

en: November
uk: Листопад

en: Nuevo León
uk: Нуево-Леон

en: Oaxaca
uk: Оахака

en: Obwalden
uk: Обвальден

en: Oct.
uk: Жов.

en: October
uk: Жовтень

en: Oita
uk: Оїта

en: Okayama
uk: Окаяма

en: Okinawa
uk: Окінава

en: Old password
uk: Старий пароль:

en: Old password:
uk: Старий пароль:

en: One or more %(fieldname)s in %(name)s:
uk: Одне або більше %(fieldname)s у %(name)s:

en: One or more %(fieldname)s in %(name)s: %(obj)s
uk: Одне або більше %(fieldname)s у %(name)s: %(obj)s

en: Only alphabetical characters are allowed here.
uk: Тільки алфавітні символи дозволені тут.

en: Opole
uk: Опольське

en: Order
uk: Послідовність

en: Orkney Islands
uk: Оркнейські острови

en: Osaka
uk: Осака

en: Ourense
uk: Оренсе

en: Overijssel
uk: Оверейсел

en: Oxfordshire
uk: Оксфордшир

en: PM
uk: після полудня

en: Page not found
uk: Сторінка не знайдена

en: Palencia
uk: Паленсія

en: Partizanske
uk: Партизанське

en: Password
uk: Пароль:

en: Password (again)
uk: Зміна пароля

en: Password change
uk: Зміна паролю

en: Password change successful
uk: Зміна паролю успішна

en: Password changed successfully.
uk: Зміна паролю успішна

en: Password confirmation
uk: Підтвердження паролю

en: Password reset
uk: Перевстановлення паролю

en: Password reset complete
uk: Пароль перевстановлено

en: Password reset confirmation
uk: Підтвердження перевстановлення паролю

en: Password reset on %s
uk: Пароль перевстановлено %s

en: Password reset successful
uk: Пароль перевстановлено успішно

en: Password reset unsuccessful
uk: Пароль не перевстановлено

en: Password:
uk: Пароль:

en: Past 7 days
uk: Останні 7 днів

en: Permissions
uk: Дозволи

en: Persian
uk: Перська

en: Personal info
uk: Персональна інформація

en: Pezinok
uk: Пєзінок

en: Phone number
uk: Телефонний номер

en: Phone numbers must be in XX-XXXX-XXXX format.
uk: Телефонні номери мають бути у форматі XX-XXXX-XXXX.

en: Phone numbers must be in XXX-XXX-XXXX format. "%s" is invalid.
uk: Телефонні номери мають бути у форматі XXX-XXX-XXXX. "%s" є неправильним.

en: Phone numbers must be in XXXX-XXXXXX format.
uk: Телефонні номери мають бути у форматі XXX-XXX-XXXX.

en: Piestany
uk: П'єштяни

en: Please close the unclosed %(tag)s tag from line %(line)s. (Line starts with "%(start)s".)
uk: Будь ласка, закрийте незакритий %(tag)s тег у рядку %(line)s. (Початок рядка: "%(start)s".)

en: Please correct the error below | Please correct the errors below
uk[0]: Будь ласка, виправте помилку, що зазначена нижче
uk[1]: Будь ласка, виправте помилки, що зазначені нижче

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
uk[0]: Будь ласка, виправте помилку, що зазначена нижче
uk[1]: Будь ласка, виправте помилки, що зазначені нижче

en: Please enter a correct username and password. Note that both fields are case-sensitive.
uk: Будь-ласка введіть правильне ім'я та пароль. Зауважте, що обидва поля розрізняють великі і маленькі літери.

en: Please enter a valid IP address.
uk: Будь ласка, введіть правильну IP-адресу.

en: Please enter a valid NIF or NIE.
uk: Будь ласка введіть правильний NIF або NIE

en: Please enter a valid NIF, NIE, or CIF.
uk: Будь ласка введіть правильний NIF, NIE, або CIF.

en: Please enter a valid bank account number in format XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.
uk: Будь ласка, введіть правильний номер банківського рахунку у форматі XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.

en: Please enter a valid decimal number with a whole part of at most %s digit. | Please enter a valid decimal number with a whole part of at most %s digits.
uk[0]: Будь ласка, введіть правильне десяткове число з цілою частиною, що налічує  максимум %s цифр
uk[1]: Будь ласка, введіть правильне десяткове число з цілою частиною, що налічує  максимум %s цифр

en: Please enter a valid decimal number with at most %s decimal place. | Please enter a valid decimal number with at most %s decimal places.
uk[0]: Будь ласка, введіть правильне десяткове число з %s цифр після коми.
uk[1]: Будь ласка, введіть правильне десяткове число з %s цифр після коми.

en: Please enter a valid decimal number with at most %s total digit. | Please enter a valid decimal number with at most %s total digits.
uk[0]: Будь ласка, введіть правильне десяткове число з загальною  кількістю цифр не більше ніж %s.
uk[1]: Будь ласка, введіть правильне десяткове число з загальною  кількістю цифр не більше ніж %s.

en: Please enter a valid decimal number.
uk: Будь ласка, введіть правильне десяткове число.

en: Please enter a valid floating point number.
uk: Будь ласка, введіть правильне число з плаваючою точкою.

en: Please enter both fields or leave them both empty.
uk: Будь ласка, заповніть обидва поля або залишіть їх обох пустими.

en: Please enter something for at least one field.
uk: Будь ласка, введіть щось в хоча б одне поле.

en: Please enter valid %(self)s IDs. The value %(value)r is invalid. | Please enter valid %(self)s IDs. The values %(value)r are invalid.
uk[0]: Будь ласка, введіть правильні %(self)s ID. Значення %(value)r помилкове.

en: Please enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
uk: Будь ласка, введіть ваш старий пароль, задля безпеки, потім введіть ваш новий пароль двічі, щоб ми могли перевірити, що ви ввели його правильно

en: Please enter your old password, for security's sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
uk: Будь ласка введіть ваш старий пароль, задля безпеки, потім введіть ваш новий пароль двічі, щоб ми могли перевірити, що ви ввели його правильно

en: Please go to the following page and choose a new password:
uk: Будь ласка, перейдіть на цю сторінку, та оберіть новий пароль:

en: Please log in again, because your session has expired.
uk: Будь ласка, увійдіть знову, ваша сесія закінчилася. Не хвилюйтесь: все, що ви додавали збережено.

en: Podlasie
uk: Підляське

en: Polish
uk: Польська

en: Poltar
uk: Полтар

en: Pomerania
uk: Поморське

en: Pontevedra
uk: Понтеведра

en: Poprad
uk: Попрад

en: Portuguese
uk: Португальська

en: Post
uk: Надіслати

en: Post your comment
uk: Опублікуйте коментар

en: Posted by %(user)s at %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s
uk: Додав %(user)s %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s

en: Povazska Bystrica
uk: Поважська Бистриця

en: Powys
uk: Поуіс

en: Presov
uk: Прєшов

en: Presov region
uk: Прєшовський край

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Preview comment
uk: Попередній перегляд коментаря

en: Preview your comment
uk: Попередній перегляд коментаря

en: Prievidza
uk: Пр'євідза

en: Principality of Asturias
uk: Астурія

en: Puchov
uk: Пухов

en: Puebla
uk: Пуебла

en: Querétaro
uk: Керетаро

en: Quintana Roo
uk: Кінтана-Роо

en: Really flag this comment?
uk: Дійсно відмітити цей коментар?

en: Really make this comment public?
uk: Дійсно, зробити цей коментар публічним?

en: Really remove this comment?
uk: Дійсно, видалити цей коментар?

en: Recent Actions
uk: Недавні дії

en: Region of Murcia
uk: Мурсія

en: Relation to parent model
uk: Відношення до батьківської моделі

en: Remove
uk: Видалити

en: Remove a comment
uk: Видалити коментар

en: Required. 30 characters or fewer. Alphanumeric characters only (letters, digits and underscores).
uk: Необхідне поле. 30 символів або менше. Тільки букви, цифри та символ підкреслювання.

en: Reset my password
uk: Перевстановіть мій пароль

en: Revuca
uk: Рєвуца

en: Rhineland-Palatinate
uk: Райнланд-Пфальц

en: Rimavska Sobota
uk: Рімавська Собота

en: Romanian
uk: Румунська

en: Roznava
uk: Рожнява

en: Russian
uk: Російська

en: Ruzomberok
uk: Ружомберок

en: Saarland
uk: Саарланд

en: Sabinov
uk: Сабінов

en: Saga
uk: Саґа

en: Saitama
uk: Сайтама

en: Sala
uk: Шаля

en: Salamanca
uk: Саламанка

en: Salzburg
uk: Зальцбург

en: San Luis Potosí
uk: Сан-Луїс-Потосі

en: Santa Cruz de Tenerife
uk: Санта-Крус-де-Тенерифе

en: Sat
uk: Сб

en: Saturday
uk: Субота

en: Save
uk: Зберегти

en: Save and add another
uk: Зберегти і додати інше

en: Save and continue editing
uk: Зберегти і продовжити редагування

en: Save as new
uk: Зберегти як нове

en: Saxony
uk: Саксонія

en: Saxony-Anhalt
uk: Саксонія-Ангальт

en: Schaffhausen
uk: Шафхаузен

en: Schleswig-Holstein
uk: Шлезвіг-Гольштайн

en: Schwyz
uk: Швіц

en: Scotland
uk: Шотландія

en: Segovia
uk: Сеговія

en: Select %s
uk: Вибрати %s

en: Select %s to change
uk: Виберіть %s щоб змінити

en: Select a valid brazilian state. That state is not one of the available states.
uk: Оберіть правильний бразильський штат. Штата, який ви обрали, не має серед представлених тут.

en: Select a valid choice. %(value)s is not one of the available choices.
uk: Зробить коректний вибір, %(value)s немає серед варіантів вибору.

en: Select a valid choice. %s is not one of the available choices.
uk: Зробить коректний вибір. Такого варіанту %s нема серед доступних.

en: Select a valid choice. That choice is not one of the available choices.
uk: Зробить коректний вибір. Такого варіанту нема серед доступних.

en: Select a valid choice; '%(data)s' is not in %(choices)s.
uk: Зробить коректний вибір; '%(data)s' немає у %(choices)s.

en: Senec
uk: Сєнєц

en: Senica
uk: Сєніца

en: Sept.
uk: Вер.

en: September
uk: Вересень

en: Serbian
uk: Сербська

en: Server Error <em>(500)</em>
uk: Помилка сервера <em>(500)</em>

en: Server error
uk: Помилка сервера

en: Server error (500)
uk: Помилка сервера (500)

en: Seville
uk: Севілья

en: Shetland Islands
uk: Шетлендські острови

en: Shiga
uk: Сіґа

en: Shimane
uk: Сімане

en: Shizuoka
uk: Сідзуока

en: Show all
uk: Показати всі

en: Show object ID
uk: Показати ID об'єкту

en: Shows the content-type and unique ID for pages that represent a single object.
uk: Показує content-type та унікальний ID для сторінок, які являють собою єдиний об'єкт.

en: Shropshire
uk: Шропшир

en: Silesia
uk: Сілезьке

en: Simplified Chinese
uk: Китайська спрощена

en: Sinaloa
uk: Сіналоа

en: Site administration
uk: Адміністрування сайта

en: Skalica
uk: Скаліца

en: Slovak
uk: Словацька

en: Slovenian
uk: Словенська

en: Snina
uk: Сніна

en: Sobrance
uk: Собранце

en: Solothurn
uk: Золотурн

en: Some text starting on line %(line)s is not allowed in that context. (Line starts with "%(start)s".)
uk: Частина тексту, що починається у рядку %(line)s неприпустима у цьому контексті. (Початок рядка: "%(start)s".)

en: Somerset
uk: Сомерсет

en: Something's wrong with your database installation. Make sure the appropriate database tables have been created, and make sure the database is readable by the appropriate user.
uk: Щось не так з інсталяцією бази даних. Перевірте, що таблиці бази даних створено і база даних може бути прочитана відповідним користувачем.

en: Sonora
uk: Сонора

en: Soria
uk: Сорія

en: South Glamorgan
uk: Південний Гламорган

en: South Yorkshire
uk: Південний Йоркшир

en: Spanish
uk: Іспанська

en: Spisska Nova Ves
uk: Спішська Нова Вєс

en: St. Gallen
uk: Санкт-Галлен

en: Staffordshire
uk: Стаффордшир

en: Stara Lubovna
uk: Стара Любовня

en: Strathclyde
uk: Стресклайд

en: String (up to %(max_length)s)
uk: Рядок (до %(maxlength)s символів)

en: Stropkov
uk: Стропков

en: Styria
uk: Штирія

en: Subcarpatia
uk: Підкарпатське

en: Suffolk
uk: Саффолк

en: Sun
uk: Нед

en: Sunday
uk: Неділя

en: Surrey
uk: Суррей

en: Svidnik
uk: Свіднік

en: Swedish
uk: Шведська

en: Swietokrzyskie
uk: Свентокшиське

en: TIME_FORMAT
uk: H:i

en: Tabasco
uk: Табаско

en: Tamaulipas
uk: Тамауліпас

en: Tamil
uk: Тамільська

en: Tarragona
uk: Таррагона

en: Tayside
uk: Тейсайд

en: Telugu
uk: Телугу

en: Teruel
uk: Теруель

en: Text
uk: Текст

en: Thai
uk: Тайська

en: Thank you for your comment
uk: Дякуємо за ваш коментар

en: Thanks for approving
uk: Дякуємо за затвердження.

en: Thanks for commenting
uk: Дякуємо за коментування

en: Thanks for flagging
uk: Дякуємо за користування нашим сайтом.

en: Thanks for removing
uk: Дякуємо за видалення.

en: Thanks for spending some quality time with the Web site today.
uk: Дякуємо за час, проведений сьогодні на сайті.

en: Thanks for taking the time to improve the quality of discussion on our site
uk: Дякуємо за те, що ви приділили увагу покращенню якості дискусії на нашому сайті

en: Thanks for using our site!
uk: Дякуємо за користування нашим сайтом!

en: That e-mail address doesn't have an associated user account. Are you sure you've registered?
uk: Ця e-mail адреса не пов'язана з користувацьким запитом. Ви впевнені, що ви реєструвалися?

en: The "%(attr)s" attribute on line %(line)s has an invalid value. (Line starts with "%(start)s".)
uk: Атрибут "%(attr)s" у рядку %(line)s має помилкове значення. (Початок рядка: "%(start)s".)

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully.
uk: %(name)s "%(obj)s" було додано успішно.

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully. You may edit it again below.
uk: %(name)s "%(obj)s"  був успішно доданий. Ви модете редагувати його знову внизу.

en: The %(name)s "%(obj)s" was changed successfully.
uk: %(name)s "%(obj)s" був успішно змінений.

en: The %(name)s "%(obj)s" was deleted successfully.
uk: %(name)s "%(obj)s" був видалений успішно.

en: The %(site_name)s team
uk: Команда сайту %(site_name)s

en: The %(verbose_name)s was created successfully.
uk: Об'єкт %(verbose_name)s був успішно створений.

en: The %(verbose_name)s was deleted.
uk: Об'єкт %(verbose_name)s був успішно видалений.

en: The %(verbose_name)s was updated successfully.
uk: Об'єкт %(verbose_name)s був успішно змінений.

en: The Chilean RUT is not valid.
uk: Чилійський RUT не правильний.

en: The Icelandic identification number is not valid.
uk: Номер ісландського посвідчення особи не вірний.

en: The URL %(url)s returned the invalid Content-Type header '%(contenttype)s'.
uk: URL %(url)s повернув помилковий заголовок Content-Type '%(contenttype)s'.

en: The URL %s does not point to a valid QuickTime video.
uk: URL %s не вказує на коректне відео у форматі QuickTime.

en: The URL %s does not point to a valid image.
uk: URL %s не вказує на правильний малюнок.

en: The URL %s is a broken link.
uk: URL %s є пошкодженим посиланням.

en: The format for this field is wrong.
uk: Невірний формат для цього поля.

en: The inline foreign key did not match the parent instance primary key.
uk: Зв'язаний зовнішній ключ не відповідає первісному ключу батьківського екземпляру.

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.  Please request a new password reset.
uk: Посилання на перевстановлення паролю було помилковим. Можливо тому, що воно було вже використано. Будь ласка, замовте нове перевстановлення паролю.

en: The submitted file is empty.
uk: Переданий файл порожній.

en: The two password fields didn't match.
uk: Паролі у двох полях не співпадають.

en: There's been an error. It's been reported to the site administrators via e-mail and should be fixed shortly. Thanks for your patience.
uk: Виникла помилка. Про неї було повідомлено адміністраторам сайту e-mail'ом і вона повинна бути незабаром виправлена. Дякуємо за ваше терпіння.

en: This URL appears to be a broken link.
uk: URL %s є пошкодженим посиланням.

en: This account is inactive.
uk: Цей запис користувача не активний.

en: This can be either an absolute path (as above) or a full URL starting with 'http://'.
uk: Це може бути або абсолютний шлях (як вище), або повний URL, який починається з 'http://'.

en: This comment was posted by an authenticated user and thus the email is read-only.
uk: Цей коментар був розміщений зареєстрованим користувачем і тому email не може бути відредагований.

en: This comment was posted by an authenticated user and thus the name is read-only.
uk: Цей коментар був розміщений зареєстрованим користувачем і тому ім'я не може бути відредаговано.

en: This field cannot be null.
uk: Це поле не може бути пустим.

en: This field is invalid.
uk: Це поле містить помилки.

en: This field is required.
uk: Це поле обов'язкове.

en: This field must be given if %(field)s is %(value)s
uk: Це поле повинно бути заданим, у разі якщо %(field)s є %(value)s

en: This field must be given if %(field)s is not %(value)s
uk: Це поле повинно бути заданим, у разі якщо %(field)s не є %(value)s

en: This field must match the '%s' field.
uk: Це поле повинно співпадати з полем '%s'

en: This field requires 11 digits.
uk: В це поле можна ввести тільки 11 цифр.

en: This field requires 7 or 8 digits.
uk: В це поле можна вводити тільки 7 або 8 цифр.

en: This field requires 8 digits.
uk: В це поле можна ввести тільки 8 цифр.

en: This field requires at least 14 digits
uk: Це поле вимагає як мінімум 14 цифр

en: This field requires at most 11 digits or 14 characters.
uk: Це поле вимагає максимум 11 цифр або 14 символів.

en: This field requires only numbers.
uk: В це поле можна вводити тільки числа.

en: This month
uk: Цього місяця

en: This object doesn't have a change history. It probably wasn't added via this admin site.
uk: Цей об'єкт не має історії змін. Напевно, він був доданий не через цей сайт адміністрування.

en: This should be an absolute path, excluding the domain name. Example: '/events/search/'.
uk: Це повинен бути абсолютний шлях, виключаючи ім'я домену. Приклад: '/events/search/'.

en: This value can't be comprised solely of digits.
uk: Це значення не може складатися з одних цифр.

en: This value must be a decimal number.
uk: Це значення повинно бути цілим числом.

en: This value must be a power of %s.
uk: Це значення повинно бути ступенем %s.

en: This value must be an integer.
uk: Це значення має бути цілим.

en: This value must be at least %s.
uk: Це значення повинно бути, принаймні %s.

en: This value must be between %(lower)s and %(upper)s.
uk: Це значення повинно бути між %(lower)s та %(upper)s.

en: This value must be either None, True or False.
uk: Це значення повинно бути None, True або False.

en: This value must be either True or False.
uk: Це значення повинно бути True або False.

en: This value must be no more than %s.
uk: Це значення повинно бути не більше %s.

en: This value must contain only letters, numbers and underscores.
uk: Це значення може містити тільки літери, числа та символи підкреслювання

en: This value must contain only letters, numbers, underscores or hyphens.
uk: Це значення повинно містити тільки літери, числа, символи підкреслювання або дефіси.

en: This value must contain only letters, numbers, underscores, dashes or slashes.
uk: Це значення може містити тільки літери, числа, символи підкреслювання та слеші.

en: This year
uk: Цього року

en: Thu
uk: Чт

en: Thurgau
uk: Тургау

en: Thuringia
uk: Тюрінгія

en: Thursday
uk: Четвер

en: Ticino
uk: Тичино

en: Time
uk: Час

en: Time:
uk: Час:

en: Tlaxcala
uk: Тлашкала

en: Tochigi
uk: Тотіґі

en: Today
uk: Сьогодні

en: Tokushima
uk: Токусіма

en: Tokyo
uk: Токіо

en: Toledo
uk: Толедо

en: Topolcany
uk: Топольчани

en: Tottori
uk: Тотторі

en: Toyama
uk: Тояма

en: Traditional Chinese
uk: Китайська традиційна

en: Trebisov
uk: Требішов

en: Trencin
uk: Трєнчін

en: Trencin region
uk: Тренчин

en: Trnava
uk: Трнава

en: Trnava region
uk: Трнава

en: Tue
uk: Вт

en: Tuesday
uk: Вівторок

en: Turcianske Teplice
uk: Турч'янське Тепліце

en: Turkish
uk: Турецька

en: Tvrdosin
uk: Тврдошін

en: Tyne and Wear
uk: Тайн-енд-Уїр

en: Tyrol
uk: Тіроль

en: U.S. state (two uppercase letters)
uk: Штат Сполучених Штатів Америки (дві великіх букви)

en: Ukrainian
uk: Українська

en: Uncheck this box to make the comment effectively disappear from the site.
uk: Заберіть галочку звідси, щоб коментар зник з сайту.

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
uk: Завантажте правильний малюнок. Файл, який ви завантажили, не є малюнком, або є зіпсованим малюнком.

en: Upper Austria
uk: Верхня Австрія

en: Uppercase letters are not allowed here.
uk: Літери у верхньому регістрі тут недозволені.

en: Uri
uk: Урі

en: Use '[algo]$[salt]$[hexdigest]' or use the <a href="password/">change password form</a>.
uk: Використайте '[algo]$[salt]$[hexdigest]' або використайте <a href="password/">форму зміни паролю</a>.

en: User
uk: Користувач

en: Username
uk: Користувач:

en: Username:
uk: Користувач:

en: Usernames cannot contain the '@' character.
uk: Ім'я користувача не може містити символ '@'.

en: Utrecht
uk: Утрехт

en: Valais
uk: Вале

en: Valencia
uk: Валенсія

en: Valencian Community
uk: Валенсія

en: Valid HTML is required. Specific errors are:
    %s
uk: Необхідно ввести валідний HTML. Помилки:
    %s

en: Valladolid
uk: Вальядолід

en: Vaud
uk: Во

en: Velky Krtis
uk: Вельки Кртіш

en: Veracruz
uk: Веракрус

en: Vienna
uk: Відень

en: View on site
uk: Дивитися на сайті

en: Vorarlberg
uk: Форарльберг

en: Vranov nad Toplou
uk: Вранов-над-Топльеу

en: Wakayama
uk: Вакаяма

en: Wales
uk: Уельс

en: Warmia-Masuria
uk: Вармінсько-Мазурське

en: Warwickshire
uk: Варвікшир

en: Watch your mouth! The word %s is not allowed here. | Watch your mouth! The words %s are not allowed here.
uk[0]: Слідкуйте за виразами! Слово %s тут заборонено.
uk[1]: Слідкуйте за виразами! Слова %s тут заборонені.

en: We apologize, but your form has expired. Please continue filling out the form from this page.
uk: Пробачте, але закінчився строк заповнення форми. Будь ласка, продовжіть заповнення форми з цієї сторінки.

en: We're sorry, but the requested page could not be found.
uk: Ми шкодуємо, але сторінка яку ви запросили, не знайдена.

en: We've e-mailed you instructions for setting your password to the e-mail address you submitted. You should be receiving it shortly.
uk: Ми надіслали інструкції по встановленню нового паролю поштою на адресу, яку ви вказали. Незабаром ви повинні його отримати.

en: Wed
uk: Сер

en: Wednesday
uk: Середа

en: Welcome,
uk: Вітаємо,

en: Welsh
uk: Валлійська

en: West Glamorgan
uk: Західний Гламорган

en: West Midlands
uk: Уест Мідлендс

en: West Pomerania
uk: Західнопоморське

en: West Sussex
uk: Західний Сассекс

en: West Yorkshire
uk: Західний Йоркшир

en: Western Cape
uk: Західна Капська

en: Western Isles
uk: Західні острови

en: Wiltshire
uk: Уілтшир

en: Worcestershire
uk: Вустершир

en: Wrong checksum for the National Business Register Number (REGON).
uk: Помилкова контрольна сума для Національного ділового реєстраційного номеру (REGON).

en: Wrong checksum for the National Identification Number.
uk: Помилкова контрольна сума для Національного ідентифікаційного номера

en: Wrong checksum for the Tax Number (NIP).
uk: Помилкова контрольна сума для податкового номеру (NIP).

en: XML text
uk: текст XML

en: YEAR_MONTH_FORMAT
uk: d.m.Y

en: Yamagata
uk: Ямаґата

en: Yamaguchi
uk: Ямаґуті

en: Yamanashi
uk: Яманасі

en: Yes
uk: Так

en: Yes, I'm sure
uk: Так, я впевнений

en: You don't have permission to edit anything.
uk: У вас немає дозволу редагувати будь-що.

en: You may add another %s below.
uk: Ви можете додати інший %s внизу.

en: You may edit it again below.
uk: Ви можете редагувати це знову внизу.

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset
uk: Ви отримали цього листа, тому що замовили перевстановлення паролю

en: Your Web browser doesn't appear to have cookies enabled. Cookies are required for logging in.
uk: Схоже, що у вашому браузері на увімкнені cookies. Cookies необхідні для входу.

en: Your e-mail address is not your username. Try '%s' instead.
uk: Ваша e-mail адреса не є вашим ім'ям користувача. Замість спробуйте '%s'

en: Your name:
uk: Ваше ім'я:

en: Your old password was entered incorrectly. Please enter it again.
uk: Старий пароль було введено неправильно. Будь ласка, введіть його знову.

en: Your password has been set.  You may go ahead and log in now.
uk: Пароль встановлено. Ви можете увійти зараз.

en: Your password was changed.
uk: Ваш пароль було змінено.

en: Your username, in case you've forgotten:
uk: У разі, якщо ви забули, ваше ім'я користувача:

en: Yucatán
uk: Юкатан

en: Zacatecas
uk: Сакатекас

en: Zamora
uk: Самора

en: Zaragoza
uk: Сарагоса

en: Zarnovica
uk: Жарновиця

en: Zeeland
uk: Зеландія

en: Ziar nad Hronom
uk: Ж'яр-над-Гроном

en: Zilina
uk: Жиліна

en: Zilina region
uk: Жилінський край

en: Zlate Moravce
uk: Злате Моравце

en: Zug
uk: Цуг

en: Zuid-Holland
uk: Південна Голландія

en: Zurich
uk: Цюріх

en: Zvolen
uk: Зволен

en: a.m.
uk: до полудня

en: action flag
uk: прапор дії

en: action time
uk: час дії

en: active
uk: Активний

en: all %s
uk: всі %s

en: and
uk: та

en: apr
uk: кві

en: aug
uk: сер

en: change message
uk: змінити повідомлення

en: codename
uk: код

en: comment
uk: коментар

en: content
uk: зміст

en: date joined
uk: Дата приєднання

en: date/time submitted
uk: дата/час додавання

en: day | days
uk[0]: день
uk[1]: дні(в)

en: dec
uk: гру

en: display name
uk: відображуване ім'я

en: domain name
uk: доменне ім'я

en: e-mail address
uk: e-mail адреса

en: eight
uk: вісім

en: enable comments
uk: увімкнути коментарі

en: expire date
uk: термін придатності

en: feb
uk: лют

en: filter:
uk: відфільтрувати:

en: first name
uk: ім'я

en: five
uk: п'ять

en: flat page
uk: проста сторінка

en: flat pages
uk: прості сторінки

en: for your user account at %(site_name)s
uk: для вашого рахунку користувача на сайті %(site_name)s

en: four
uk: чотири

en: group
uk: група

en: groups
uk: групи

en: hour | hours
uk[0]: година
uk[1]: годин(и)

en: is public
uk: публічний

en: is removed
uk: видалений

en: jan
uk: січ

en: jul
uk: лип

en: jun
uk: чер

en: last login
uk: Останній вхід

en: last name
uk: прізвище

en: log entries
uk: реєстрування записів

en: log entry
uk: реєстрування записів

en: mar
uk: бер

en: may
uk: тра

en: message
uk: повідомлення

en: midnight
uk: північ

en: minute | minutes
uk[0]: хвилина
uk[1]: хвилин(и)

en: minutes
uk: хвилин(а)

en: model:
uk: модель:

en: month | months
uk[0]: місяць
uk[1]: місяці(в)

en: name
uk: ім'я

en: nine
uk: дев'ять

en: no
uk: ні

en: noon
uk: полудень

en: nov
uk: лис

en: number of %s
uk: кількість з %s

en: object ID
uk: ID об'єкту

en: object id
uk: id об'єкту

en: object repr
uk: представлення об'єкту(repr)

en: oct
uk: жов

en: one
uk: один

en: or
uk: або

en: or make changes
uk: або зробіть зміни.

en: p.m.
uk: після полудня

en: password
uk: пароль

en: permission
uk: дозвіл

en: permissions
uk: дозволи

en: redirect
uk: перенаправлення

en: redirect from
uk: перенаправлення з

en: redirect to
uk: перенаправлення до

en: redirects
uk: перенаправлення

en: registration required
uk: потрібна реєстрація

en: related `%(app_label)s.%(object_name)s` objects
uk: пов'язані з `%(app_label)s.%(object_name)s` об'єкти

en: related `%(label)s.%(name)s` objects
uk: зв'язані `%(label)s.%(name)s` об'єкти

en: sep
uk: вер

en: session
uk: сесія

en: session data
uk: дані сесії

en: session key
uk: ключ сесії

en: sessions
uk: сесії

en: seven
uk: сім

en: site
uk: сайт

en: sites
uk: сайти

en: six
uk: шість

en: staff status
uk: Статус персоналу

en: superuser status
uk: Статус суперкористувача

en: tag:
uk: тег:

en: template
uk: ім'я шаблона

en: template name
uk: ім'я шаблона

en: the related `%(app_label)s.%(data_type)s` object
uk: пов'язаний `%(app_label)s.%(data_type)s` об'єкт

en: the related `%(label)s.%(type)s` object
uk: пов'язаний `%(label)s.%(type)s` об'єкт

en: three
uk: три

en: title
uk: заголовок

en: today
uk: сьогодні

en: tomorrow
uk: завтра

en: two
uk: два

en: user
uk: користувач

en: user permissions
uk: дозволи користувача

en: user's URL
uk: URL користувачів

en: user's email address
uk: e-mail адреса користувача

en: user's name
uk: ім'я користувача

en: username
uk: ім'я користувача

en: users
uk: користувачі

en: view:
uk: переглянути:

en: week | weeks
uk[0]: тиждень
uk[1]: тижні(в)

en: year | years
uk[0]: рік
uk[1]: рокі(в)

en: yes
uk: так

en: yes,no,maybe
uk: так,ні,можливо

en: yesterday
uk: вчора
