!!!Cmp-møte

Til stades:
Duommá, Lene, Maja, Sjur

Saker:
* samansetjing der fyrsteleddet er plurale tantum i isolert bruk
* andre tema?


1) jeg går igjennom alle PLURAL_lemmaene og setter +CmpN/PlG+Sem/Dummytag  på disse akkurat nå

Spørsmål:

juovllat
heajat  - headjakoarta

juovlaskeaŋka
headjaskeaŋka

måvhkah - pl

måvhkan-roejte    +CmpN/SgG+Sem/Dummytag  = mmåvhka sammensetning av entallssubstantivet måvhka = buksebeinet

Denne
måvhkah+CmpN/PlG+Sem/Dummytag:måvhk MÅVHKAH ;
=> bare sammensetning med flertall?  -

+ PLURAL-lexicone e for -eh, -oeh, -ieh

I MÃ…VHKAH-lekiskonet
+N+Cmp/SgNom:a      R ;
+N+Cmp/PlGen:a%>j   R ;


jåvle-iehkede	julaften  (Berglsand)

jåvlh-iehkede (

gæjkedh-biejjie	klar dag; dag da man kan høre på lang avstand
gæjkedh-vearelde, gæjkeds-vearelde 	skinnende klarvær; slikt vær at man kan høre på lang avstand


nåejsie -
nåajsoeh - nåajsan



sliegrie
sleagroeh - sleagran


voerese - gamal
voeres - attr

voeres baernie
voeresgåetie -- voeresigåetieh
             -- voeresgåetie

voerese = adjektiv
voeres = attributt både syntaktisk og morfologisk

finst det substantiv som oppfører seg på same måten?
dvs med -s som "attributtform" i samansetjingar slik som ''voerese'' i dømet over

adj - sub

Ang tagging: disse adjektivene inngår i sammensetninger med en annen form enn attributtformen, hvordan bør sammensetninga tagges?
söökes+A+Sem/Dummytag+Cmp/Attr:såakoe R ;! Söökes= attr. - suekebe    såakoegåetie söökes+A+Cmp/Attr+Cmp#gåetie+N+Sg+Nom   - suekie - suekebe- söökemes

=>   såakoegåetie söökes+A+Cmp#gåetie+N+Sg+Nom


sammenlikne med sme:
goikesuohkut	goikkis+A+Cmp#suohkku+N+Pl+Nom


{{{
! se: goike
! ATTR som brukes KUN ved sammensetninge, Burde få denne tagg:  +N+Cmp/SgNom ?
snjædtjah+A+Sem/Dummytag+Cmp/Attr:snjædtja R ;! snjædtjoeh
sleajpe:sleajp e_E_EVEN ;
gåpmoeh+A+Sem/Dummytag+Cmp/Attr+Err/Orth:gapmoe R ; ! gåpmoeh attr, gåpman
gåpmoeh+A+Sem/Dummytag+Cmp/Attr:gåpmoe R ; ! gåpmoeh attr, gåpman
sleagroeh:slïegre

slaabroeh+A+Sem/Dummytag+Cmp/Attr:slaabre R ;

gaahpoeh+A+Sem/Dummytag+Cmp/Attr:gaahpoe R ; ! gaahpoeh = attr, gaahpoe=cmp, gaahpan = adv. => Attr og R  adj fungerer som cmp.
snjålloeh+A+Sem/Dummytag+Cmp/Attr:snjalle R ;! snjålloeh og snjalle adj fungerer som cmp
slaaptjoeh+A+Sem/Dummytag+Cmp/Attr:slaaptje R ;
gaajvoeh+A+Sem/Dummytag+Cmp/Attr:gaajva R ;
tjåarhtjah:tjåarhtja ATTR_H ;
tjåarhtjah+A+Sem/Dummytag+Cmp/Attr:tjåarhtja R ;
snjadtsoeh+A+Sem/Dummytag+Cmp/Attr:snjadtsoe R ;
radtsoeh+A+Sem/Dummytag+Cmp/Attr:radtsoe R ;
åhtsoes+A+Sem/Dummytag+Cmp/Attr:åhtsoe R ;! åhtsoes
gavhtoeh+A+Sem/Dummytag+Cmp/Attr:gavhtoe R ;! gavhtoeh og gavhtoe adj fungerer som cmp
bæjngoeh+CmpN/SgN+CmpNP/Pref+A+Sem/Dummytag+Cmp/Attr:bæjngoe R ;
}}}




Sub_adj -cmp

sub-shortsub= cmp


Hvordan tagge i samansetjingar:

{{{
åålmh-  +N+Cmp/NAttr <==

faala - faelies    +N+Cmp/NAttr <==
baalka  -baelkies  +N+Cmp/NAttr <==

faala  -faelies (Cmp+)
faelies
fális - Fálisnuorri - fállábiergu (kontrakt substantiv: fális fállá)
bálggis - bálgá  - Bálgágieddi, Bálggesvárri (kontrakt substantiv: bálggis - bálgá)

Baelkies-vaajja, Baelkies-vuemie, Baelkies-györte (i stedsnavn får vi ingen Cmp tagg)

baalka - baelkies (Cmp+)

baalka	baalka+Cmp/Attr+N+Sg+Nom <=== +Cmp/Attr er ikke riktig her    -
baelkiesgåetie	baalka+N+Cmp/Attr+Cmp#gåetie+N+Sg+Nom

LMM:
mealhkijes, mealhkijs attr. melkerik  mealkijs laante  område der
simlene gir mye melk
}}}

Samansetjingar med ''baelkies'':
* Baelkies-vaajja, Baelkies-vuemie, baelkies

baalkije -> baelkije

Samansetjingar med ''baalka'':

{{{
hujnie-håjnoe-hajnas

mielki => mielkái, mielkás
mielkásgussa

mielhkie - mealhkijes
mealhkijes govse


göölije =

gualije =

gualijes/ gööles
gööles jaevrie = fiskerikt vann

sme:
guolli
guollái (attr: guollás)

smj:
guolle
guol'lá (attr guol'lás)
}}}

beanatgullan = N attr + N    = en mil cirka (så langt som ein høyrer ein hund)

(nominativ flertall: beatnagat)

Andre attributtformer i samansetjing:
{{{
duohko ---> duohkot-diehke  = hit og dit (sme)
            dohkh-diekie (sma)
            duohku diehki (smj)
}}}

baartege
baarth-

GAAJSEGE

steeblegh-

{{{
LEXICON GAAJSEGE        !Sg+Nom=gaajsege/gaajsh  Sg+Cmp=gaajsh- redirect to LEEJJEGE, but adds in addtion -eh for Sg+Nom and Cmp
                            LEEJJEGE ;  !Check. Bare åårkeh-, ikke åårkege- ?
 !                :eh%^DISIMP NOM-CMP   ; !
                +N+Sg+Nom+Use/NG: FINAL1 ; ! ( LEEJJEGE gives -eh for Cmp, so this should be enough)

LEXICON AAREGE        !Sg+Nom=Aarege/Aareh  Sg+Cmp=Aarege-/Aareh- Redirects go GAAJSEGE, but adds also -ege and -h for Cmp
                         GAAJSEGE ;
 +N+Cmp/SgNom+Use/NG:ege%^DISIMP R      ; ! Saemiej åålmegebiejjie ! Når -ege?
 +N+Cmp/XForm+Use/NG:h%^DISIMP R      ;   ! Saemiej åålmhbiejjie når -eh?


 +N+Cmp/Sh
 +N+Cmp/ShH
 +N+Cmp/Enersji
 +N+Cmp/Vigour
 +N+Cmp/Vim   (Vim=energi, kläm, kraft)
 +N+Cmp/Juice
 +N+Cmp/Drive
 +N+Cmp/Allegro    (goađe	goahti+N+Sg+Gen+Allegro)
 +N+Cmp/fly-by-night
 +N+Cmp/precipitatious
 +A+Cmp/Attr
 +N+Cmp/XForm <== dette blir taggen inntil vidare.
}}}


LEGG INN DENNE I LECX-KODEN - for å

 +N+Cmp/XForm <== dette blir taggen inntil vidare.

N+Cmp/XForm   = Legg faelies, baelkies , jf LEXICON AAREGE over.


 +


Bergsland sier- eh,-eg, -egen-

{{{
$ echo åålmege+N+Pl+Nom | hfst-lookup -q -p src/generator-gt-desc.hfstol
åålmege+N+Pl+Nom	åålmegh	0,000000
}}}

åålmegh ≠ åålmh

{{{
LEXICON BAARTEGE        !Sg+Nom=baartege/baarth  Sg+Cmp=baartege-/baarth- Cmp: -h, -ege, -egen, -egi

LEXICON LEEJJEGE        !Sg+Nom=leejjege  Sg+Cmp=leejjeh-  Cmp: -eh -egen -egi


jåvle+CmpN/SgN+CmpN/SgG+CmpN/PlG+Sem/Dummytag:jåvl NIEJTE "jul" ;

jåvlebiejjie
jåvlelaavloe

voeksenassh bare flt.	oppkast, spy voeksenes- cmp.

båatsoe-almetje, båatsoej-almetje	en som arbeider i reinskogen, reineier; reingjeter
	båatsoe-bïenje, båatsoej-bïenje	reinhund
	båatsoe-jieleme, båatsoej-jieleme	reindrift, det å leve av rein
	båatsoe-saemie, båatsoej-saemie	reindriftssame, reineier

båatsoej-aajroe	vei opptrampet av rein
}}}

smj:


{{{
rájddotjiektjama	rájddotjiektjam+N+Pl+Nom
rájddotjiektjama	rájddotjiektjam+N+Sg+Gen
rájddotjiektjama	rájddotjiektjama+N+Pl+Nom
rájddotjiektjama	rájddotjiektjama+N+Pl+Nom
rájddotjiektjama	rájddotjiektjama+N+Sg+Gen <=== er denne riktig med rájddotjiektjama som lemma?
}}}

!!!Neste møte

Tysdag 22.11. kl 13.00